Fotó: Barabás Ákos
Csíkszereda teljesíti-e a sürgősségi rendeletben megszabott előírásokat, miszerint évente csökkenteni kell a lerakott szemét mennyiségét? – érdeklődtünk Pál Tamástól, a hulladékgazdálkodásért felelős Eco-Csík Kft. igazgatójától.
2017. február 07., 10:472017. február 07., 10:47
2017. február 07., 11:342017. február 07., 11:34
„Azt az elvárást, hogy 15 százalékát hasznosítsuk újra a hulladéknak, annak eleget tudtunk tenni. Azonban nagyon megnőtt a hulladéktermelés, ez országszerte jellemző tendencia, így nemcsak Csíkszereda, hanem a többi település sem fogja egyelőre teljesíteni a környezetvédelmi minisztérium új célkitűzését, hogy 15 százalékkal kevesebb hulladék kerüljön a lerakókba” – vélte a cég igazgatója.
Csökkenteni kell a szemét mennyiségét
A hulladékgazdálkodásra vonatkozó szabályokat még tavaly módosította a technokrata kormány, ennek nyomán – 2016-ra visszamenőleg – évente 15 százalékkal kell csökkenteni a telepekre szállított szemét mennyiségét, az ennek eleget nem tevő önkormányzatokat pedig szankcionálják. Ezzel vennék rá a településeket a minél nagyobb arányú szelektív szemétgyűjtésre, az EU-s normák szerint ugyanis a háztartási hulladéknak legalább 15 százalékát kellene újrahasznosítani, 2020-ra pedig el kell érni az 50 százalékot. Az önkormányzatoknak ugyan az előző években is bírságot kellett fizetniük, ha a megengedettnél nagyobb mennyiségű szemetet szállítottak el a településről, sokan viszont kifogásolják, hogy a módosítás nyomán a büntetés a korábbi többszörösére emelkedett, számos városban pedig egyszerűen nem tudják teljesíteni az uniós normákat. A megengedettnél több szemét elszállítása után fizetendő illeték bevezetését a zöld szervezetek is kifogásolták, szerintük ennek hatására emelkednek a szemétbegyűjtési díjak, és tovább nő az illegális szemétlerakás.
Mint megtudtuk, nemhogy csökkent volna, hanem legalább 2150 tonnával nőtt tavaly Csíkszeredában a a lerakott háztartási szemét mennyisége a 2015-ös évi mennyiséghez képest.Tavalyelőtt ugyanis 7350 tonna szemetet termelt a város, 2016-ban azonban már jóval többet, azaz 9500 tonnát.
Az Eco-Csík Kft. teljes kiszolgálási övezetéből, Alcsíkról, Csíkszeredából, Lővétéről, és Felcsík egy részéből 11 100 tonna hulladék gyűlt össze és került a lerakóba 2015-ben, rá egy évre már nőtt a mennyiség, 14 630 tonnára. Pál Tamás szerint nagy ívet mutat felfele a hulladéktermelés egész Románia szinten. Az új jogszabály alapján minden pluszban lerakott tonna hulladékért 100 lej bírságot kell majd fizetniük az önkormányzatoknak.
Csíkszereda esetében ez az összeg jóval meghaladhatja a 200 ezer lejt. Nemcsak Csíkszereda lehet kénytelen bírságot fizetni a Környezetvédelmi Alapba, hanem hasonlóan nehéz helyzetben vannak a többi erdélyi városok is. Például Sepsiszentgyörgynek 766 ezer lejt, a nagyváradi önkormányzatnak 2016-ra pedig közel 302 ezer lejt kell befizetnie.
Valamivel az országos átlag felett tavaly 259 tonna üveget, 1400 tonna műanyagot, 3453 tonna papírt, 1252 tonna lebomló hulladékot, 6 tonna használt olajat, 30 ezer tonna akkumulátort, valamint 278 tonna használt abroncsot gyűjtött szelektíven a lakosság, ezzel Hargita megye 6–7 százalékos újrahasznosítási kvótát ért el – tudtuk meg Domokos László Józseftől, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjétől.
Az önkormányzatoknak a háztartási hulladék legkevesebb 15 százalékát szelektíven kell begyűjteniük: a normák országos szinten vannak kidolgozva, a hulladék elszállítási díjának megállapítása az önkormányzatok hatásköre. A lényeg a lakosság környezettudatosságra nevelése – magyarázta az ügynökség vezetője.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!