Fotó: Kristó Róbert
Székelyföldi pecsétek és címerek címmel időszakos kiállítás nyílik a Csíki Székely Múzeumban csütörtökön 17 óra 30 perctől.
2013. március 12., 16:422013. március 12., 16:42
2013. március 12., 18:152013. március 12., 18:15
A Mikó-vár kétéves felújítását követően most nyílik először időszakos tárlat a múzeumban. Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója megjegyezte, hogy a székelyföldi múzeumok összefogása eredményeként jöhetett létre ez a tárlat.
„Fontos nemzeti ünnepünk március 15., idén ennek keretében nyílik a székely szimbólumok rendszeréről szóló kiállításunk. A székely zászlók kapcsán kirobbant szimbólumhasználati vita különösen aktuálissá teszi ezt a tárlatot, mert itt helyükre lehet tenni a dolgokat. Tárlatunk nem titkolt célja tisztázni, hogy ezek a szimbólumok több évszázados múltra tekintenek vissza, a mi közös székely kultúrkincsünket képezik, hiszen identitásunknak egyfajta megnyilvánulásai. Annak ellenére is közösek, hogy első látásra úgy tűnik, minden szék más jelképrendszert használt. Felfedezhetők jellegzetes, közös elemek, mint például a nap és a hold használata” – fejtette ki Gyarmati.
A tárlatot egyik rendezője, Csergő Tibor történész, a Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója ismertette. Mint mondta, három nagyobb részre tagolódik a kiállítás. Az első teremben a középkorba csöppenünk, mivel a címerpajzsok használata a lovagkorban alakult ki. Itt a heraldika szabályait ismerhetjük meg, a falakon dísz címerpajzs-reprodukciók, a teremben lovagpáncél, illetve néhány középkori fegyver, valamint heraldikáról szóló könyvek találhatók. A leggazdagabban berendezett helyiség a közigazgatásban használt szimbólumokat tartalmazza, a tározókban őrzött különféle pecsételőkön kívül itt találhatók a történelmi székely zászlók, a falakon pedig pecsétnyomatok reprodukcióit láthatjuk. A harmadik teremben néhány céh címereit állították ki.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!