Fotó: Kristó Róbert
Annak ellenére, hogy felújították és szétválasztották a föld alatti esővíz- és szennyvízelvezető rendszert, a csíkszeredai sétálóutca ún. felső felében egyre erősebben érződik a csatorna bűze, a „Petőfi utcai szag”. A régi probléma az utca felújítását követően sem oldódott meg.
2013. október 29., 18:092013. október 29., 18:09
2013. október 29., 18:372013. október 29., 18:37
A sétálóutca felújításának megkezdése előtt, idén márciusban első körben a vendéglátó egységek vezetőivel egyeztetett a városvezetés. „Akkor megígérték, hogy megszüntetik a szennyvízcsatornából áradó kellemetlen szagot. A felújítás után sajnos hatványozottan érződik a szag” – panaszolta az egyik kávézó vezetője. A nyár folyamán be is fejezték az integrált városfejlesztési terv részeként megvalósított felújítást: a sétálóutca átalakult, a több mint tíz éve időszakosan érződő bűz viszont nem szűnt meg.
Meleg időben erősebb a szag
„Kétszer olyan büdös van, mint amilyen a felújítás előtt volt, kár, hogy nem lehet rögzíteni, lefényképezni, hogy érezzék, milyen. Mikor felmelegszik az idő, akkor a legkatasztrofálisabb. A legerősebben a Lejtő utca aljában érződik” – adott hangot felháborodásának Csobot Rita, a Paris bisztró étterem és kávézó vezetője. Az érintettek szerint nemcsak a sétálóutca közepén, hanem még a Petőfi Sándor Általános Iskolánál is rendszeresen keletkezik bűzfelhő. „Főként korán reggel érződik, voltak alkalmak, mikor be kellett csukjuk az ablakot a kintről beáradó szag miatt, sokszor még a kagylóból is azt érezni. Szeretnénk, ha minél hamarabb megoldanák ezt a problémát” – mondta Bene Éva, a Bandidos pizzázó ügyvezetője.
Petőfi utcai szag
„Az idők során az utca részévé vált a kanális bűze, ma már egyszerűen Petőfi utcai szagként emlegetik a Palermo kávézó vendégei\" – tudtuk meg Egyed Attilától, a kávázó tulajdonosától. Mint magyarázta, leginkább délelőttönként lehetett érezni a szagot. „14 éve dolgozom ebben az üzletben, ezalatt sokszor vált elviselhetetlenné a levegő, legerősebben esőzések előtt terjed. A csatornatető az üzlet bejárata előtt van, egy kliens meg is jegyezte, hogy visszajön később, mert nem bírja a szagot. Az útjavítás óta még erősebb lett ez a káposztaszag” – véli Boda Erika, az Elisabeth divatáruház alkalmazottja.
Vezetékcsere az utcában
Zólya László, a Harvíz Rt. vezérigazgatója érdeklődésünkre elmondta, a Petőfi utca felső felében, a Szentlélek utcától számítva több mint 100 méternyi betonból készült szennyvízcsövet cseréltek teljesen újra, az említett szakaszon ráadásul az esővízrendszert is különválasztották a szennyvízrendszertől. „A felújítás során kitakarítottuk az aknákat, a szennyvízáramlás nem akadályozott” - magyarázta Zólya. „Utánanézünk, hogy mi lehet a probléma oka” – ígérte.
Antal Attila, Csíkszereda alpolgármestere is jelezte, tudnak a problémáról, szerinte a bűz áramlása nem köthető az utca felújításához.
A Petőfi Sándor utca korszerűsítését idén nyáron fejezték be uniós forrásból. A föld alatti infrastruktúra rendbetétele mellett új burkolatot, új lámpatesteket és új utcabútorzatot kapott a város sétálóutcája.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!