Fotó: Veres Nándor
Mivel május elseje munkaszüneti nap volt, lényegében hétfőn kezdődött el a kötelezővé vált egészségügyi kártyák használata. A szolgáltatók akadozó, a hatóságok lelassult elektronikai rendszerről, továbbá otthon felejtett kártyákról és elfelejtett kódokról számoltak be.
2015. május 05., 11:282015. május 05., 11:28
2015. május 05., 11:292015. május 05., 11:29
Az egészségügyi ellátórendszerben dolgozók és az egészségbiztosítás szolgáltatásait igénylő betegek türelmét is próbára tette hétfőn az egészségügyi kártya péntektől kötelezővé vált használata. Van, aki szerint alig működött az elektronikus rendszer, ezért az ellátás is lebénult, más viszont arról számolt be, hogy lassan ugyan, de ki lehetett szolgálni a betegeket. Néhol eluralkodott a zűrzavar, a kétségbeesés és a bosszúság: a rendszer leginkább állt vagy akadozott, ami türelmetlen várakozást és tumultust eredményezett az egészségügyi alapellátó rendszerben.
Kötelezővé vált május elsejétől az egészségügyi kártya használata, Romániában ennek alapján vehetik igénybe az egészségbiztosítással rendelkezők az egészségügyi szolgáltatásokat és szintén a kártya alapján fizeti ki az egészségbiztosító pénztár a háziorvosok, gyógyszertárak, szakorvosok, kórházak, laboratóriumok munkáját. Ez azt is jelenti, hogy aki megkapta, az mostantól magával kell vigye a kártyáját, ha például orvoshoz, patikába vagy laboratóriumba megy.
Háziorvosoktól, szakorvosoktól és kórházaktól érdeklődött hétfőn délelőtt a kártyahasználatról, és mindenhonnan azt mondták, hogy nehézkesen, lassan, de működött a rendszer – nyilatkozta Duda Tihamér. A Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezetője hozzátette, az is lassította a folyamatot, hogy a legtöbb kártyát most kell aktiválni. Akik az elmúlt három hónapban, az átmeneti időszakban kipróbálták a rendszert, azoknak most könnyebb volt – mutatott rá Duda. Közölte, az elmúlt napokban ügyfélszolgálattal, műszaki segítséggel álltak a szolgáltatók és biztosítottak rendelkezésére, a szolgáltatókat pedig továbbra is arra kérik, jelezzék, ha gond van. Az országos egészségbiztosító pénztár közleménye szerint a kártyahasználat nem bénította meg a rendszert, hozzájutnak a biztosítottak a szükséges ellátáshoz. Tegnap (hétfőn) reggel egyszerre kilencezer kártyát használtak a rendszerben – olvasható a közleményben.
„Gyakorlatilag lebénult az ellátás”
Az egész országban gyakorlatilag le van bénulva az egészségbiztosítás keretében az ellátás, nem tudnak dolgozni és nem tudják ellátni a betegeket – nyilatkozta Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke. A csíkszeredai háziorvos elmondta, kollégáitól a megyéből és az országból is azt az információt kapta, hogy az elektronikus rendszer fagy le, Székelyudvarhelyen egy kollégája például hétfőn délelőtt négy óra alatt csak egy személyt tudott úgy ellátni, hogy a kártyát is használták. Soós Szabó Klára például több mint egy óra alatt három beteg kártyáját tudta használni, amikor azonban saját kártyájával próbálta megmutatni kollégáinknak, hogyan működik a rendszer, abba többszöri próbálkozás után sem sikerült belépnie, három próbálkozásra pedig három hibaüzenetet kapott.
A Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke hétfőn egy dokumentumot nyújtott be szervezetük nevében a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztárhoz, amelyben kérte, hogy vonják vissza a kártya kötelező jellegét mindaddig, amíg működőképessé teszik az elektronikus rendszert. A csíkszeredai háziorvos közölte, mivel a kártyákat nehezen tudták használni, küldőpapírt, illetve ingyenes és ártámogatott gyógyszerekre recepteket sem nagyon tudtak kiállítani hétfőn.
Volt, aki fizetett
A gyógyszertárakban pénteken délután például működött, hétfőn délelőtt már alig az az elektronikus rendszer, amellyel a kártyákat használni lehet, így akadozott az ingyenes és ártámogatott receptek kiadása is. Balla Katalin, a csíkszeredai Galenus Pharm patika főgyógyszerésze közölte, a betegek egy része azt mondta, később visszamegy, de olyan is volt, aki inkább megvette pénzért a gyógyszert, vagy abból néhány szemet.
A rendelőben csapódik le a feszültség
Nagy Levente székelyudvarhelyi háziorvos elmondta, hogy a rendszerhiba miatt mellőzött kártyahasználat következtében akár három év múlva is számvevőszéki vizsgálat indulhat az orvos ellen. Megtörténhet az is, hogy ingyenmunkát végeztek hétfőn, mert a szolgáltatásokat nem tudják érvényesíteni az elektronikus rendszerben – mondta a háziorvos, hozzáfűzve, volt olyan eset, hogy félórás várakozás után utasította el a rendszer a páciens kártyáját. A hasonló helyzetek várakozást, tumultust és idegességet eredményeznek, panaszolta el a családorvos, aki méltatlannak tartja, hogy a betegekben felgyűlt feszültség a rendelőben csapódik le, miközben az orvosok nem tehetnek a kialakult helyzetről.
„Katasztrófa”
A laboratóriumokban még rosszabb állapot állt elő. „Katasztrófa” – így jellemezte a helyzetet Szabó Kinga, a székelyudvarhelyi Serolab szakasszisztense. Hónap eleje lévén a laborban amúgy is sok volt a beteg hétfőn, ám a korábbi ötvenről hétre csökkent az óránként ellátott páciensek száma az elektronikus kártyaolvasó rendszer problémái miatt. A tumultus csökkentése érdekében kártyahasználat nélkül vették le a vérmintát a betegektől, arra számítva, hogy néhány órán belül rendeződik a helyzet és az eredmény kiadásakor már érvényesíteni tudják a szolgáltatásokat a páciensek kártyáival, ám nem így történt. Ha hetvenkét órán belül nem tudják bevinni a rendszerbe a biztosító által támogatott szolgáltatásokat, amelyeket elvégeztek, akkor ezeknek a költsége a laboratóriumra fog hárulni – panaszolta el Szabó Kinga.
Otthon felejtett kártya
A kórházban is úgy találták, lassan működik a rendszer. Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere elmondta, volt beteg, aki otthon felejtette a kártyáját, volt, akinek helyben kellett aktiválni az elektronikus azonosítót, más pedig a PIN-kódot felejtette el. Ugyanakkor nem jutott el megfelelő módon minden részlegre az információ, hogy nem kell igazolást kérni attól, akinek nincs kártyája – ismertette a menedzser. Úgy véli, ezek a működési gondok idegességet, türelmetlenséget okoztak, de mint minden új rendszer bevezetése után, vélhetően ezek is megoldódnak majd. Egyébként a gondok ellenére minden beteget felvettek, elláttak.
Kínszenvedés a székelyudvarhelyi kórházban
A székelyudvarhelyi kórházban a hétfő délutánig regisztrált mintegy kilencven betegfelvételből mindössze tizenötöt tudtak elvégezni a páciensek kártyájával. A reggel óta fennálló probléma áthidalásával kapcsolatban még délután is folyamatos egyeztetés folyt a kórházban. A több napra beutalásra került betegek esetében úgy oldják meg a helyzetet, hogy adataikat utólag vezetik be a rendszerbe, ám a gond lényegesen nagyobb az egynapos beutalások esetében, akárcsak a járóbeteg-rendelőkben, a kórházi laboratóriumban és a röntgenvizsgálatok esetében, ahol erre nincs lehetőség – mondta el Lukács Antal, a kórház főigazgatója. Hozzáfűzve, hogy az elektronikus rendszer problémái miatt kínszenvedéssé vált a munka.
Mikor kell igazolás?
Zavart okozott az elmúlt napokban az, hogy kell-e igazolást felmutatniuk azon biztosítottaknak, akik még nem kapták meg a kártyájukat. Korábban ugyanis az illetékesek azt mondták, kell az igazolás, később az országos pénztár elnöke szintén nyilatkozatban azt közölte, elég, ha esetükben az orvosok leellenőrzik a rendszerben a biztosítotti státust, és ennek értelmében a pénztárak nem is adtak ki igazolásokat. Csütörtökön erről közös rendeletet is kiadott az országos egészségbiztosító pénztár elnöke és az egészségügyi miniszter – közölte Duda Tihamér. Ismertette, a Hivatalos Közlönyben már megjelent rendelet szerint igazolást kell kérjen és kap az, aki elutasítja a kártya használatát (Hargita megyében jelenleg négy ilyen személy van), aki megkapta a kártyáját, de elveszítette, nevet változtatott közben vagy a kártya nem működik, ezért újat igényelt és az még nem érkezett meg. A jogszabály szerint nincs szükségük igazolásra azoknak, akik nem kapták meg a kártyájukat, vagy mert nem volt kinyomtatva, vagy mert nem jutott el hozzájuk. A rendelet értelmében ezen személyek esetében a szolgáltató leellenőrzi a pénztár elektronikus rendszerében, hogy az illetőnek van-e biztosítása, és ha igen, akkor részesül az ellátásban, amelyet elszámolnak majd az orvosoknak.
Termetes pásztorkutyák téptek szét egy állattetemet Csíkszentlékek bejáratánál, a Véreskép közelében a 123B jelzésű megyei út szélén. A jelenetet egy helybéli örökítette meg és juttatta el a Székelyhonhoz.
Ünnepi előadást tartottak az elhelyező központok a 12. Csodálatos az árva szeretete program részeként. A szerdai csíkszeredai eseményen több intézmény jelen volt, a gyerekek versekkel, énekekkel, zenés műsorokkal készültek.
Munkavégzés közben támadtak meg vascsővel egy parkolóőrt Csíkszeredában szerdán délelőtt. Egy Bákó megyei járművet ellenőrzött, amely nem rendelkezett parkolójeggyel, de a pótdíj kifizetésére felszólító cédulát már nem tudta a szélvédőre helyezni.
Újabb munkafázisba érkezett Csíkszeredában a Sürgősségi Betegellátó Egység építése, és ebben a szakaszban több apró robbantást végeznek, hogy megkönnyítsék a majdani alapozási munkálatokat.
Ünnepi adománygyűjtő kiállítást szerveztek Csíkszeredában a fogyatékkal élők világnapján, december 3-án. Az asztalokon voltak gyertyák, koszorúk, sapkák, sálak, sütemények, de még rajzokat is állítottak ki.
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
szóljon hozzá!