Fotó: Kristó Róbert
Körlevélben figyelmeztette hétfőn a Hargita megyei polgármesteri hivatalokat a prefektus a székely zászló használatának törvénytelen voltára. A kormány helyi képviselője átiratában több ezer lejes bírságot is kilátásba helyezett azoknak, akik nem tesznek eleget a prefektusi utasításnak.
2013. február 11., 18:232013. február 11., 18:23
2013. február 11., 20:252013. február 11., 20:25
A Marosvásárhelyi Ítélőtábla jogerős döntésére hivatkozva tiltotta be a székely zászló közintézményeken történő kifüggesztését tegnapi körlevelében a Hargita megyei kormánybiztos. Jean-Adrian Andrei átiratában úgy fogalmaz, az ítélőtábla semmissé nyilvánította Hargita Megye Tanácsának azon határozatát, mely révén a megye zászlója lett az. A prefektus leszögezi, az ítélőtábla döntése kötelező mindenkire nézve, így a polgármesteri hivataloknak is be kell tartaniuk az abban foglaltakat.
Információink szerint a körlevélben foglaltak miatt több csíki polgármesteri hivatal homlokzatáról levették a székely lobogót. A más államok zászlajának használatával kapcsolatban is érkezett prefektusi fenyítés a polgármesteri hivatalokhoz. Pár nappal azután egyébként, hogy Jean-Adrian Andrei négyezer lejjel bírságolta meg a csíkmadarasi hivatalt, amiért a községháza homlokzatára kitűzték a magyar lobogót, újból levélben figyelmeztette az illetékeseket arra, hogy más államok zászlóinak kitűzése hivatalos látogatásokon vagy hivatalos ünnepnapokon kívül kihágásnak számít, és 2500-5000 lej közötti összeggel büntethető. Jean-Adrian Andrei egyébként korábban lapunknak úgy nyilatkozott, a székely zászlóval kapcsolatban nem célja több tucatnyi büntetést kiróni, hiszen a kialakult helyzetre nem ez a megoldás, hanem a párbeszéd.
Időközben Korodi Attila, az RMDSZ parlamenti képviselője levélben kérte a prefektust, vonja vissza a Csíkmadarasi Polgármesteri Hivatalra kiszabott büntetést. „Mindannyian tudatában vagyunk annak, hogy az elmúlt időszakban a magyar szimbólumok használatával kapcsolatosan igen felfokozott a közhangulat. Ennek ellenére Hargita megyében mindig a normalitás uralkodott, ránk a párbeszéd jellemző. Prefektus úr! A magyar alaptörvény értelmében kizárólag a címer nélküli zászló tekinthető hivatalos állami jelképnek. Tehát a Csíkmadarasi Polgármesteri Hivatalra kihelyezett címeres zászló nem egy másik ország hivatalos állami jelképe, hanem magyar közösségünk egyik szimbóluma. Ennek kihelyezése semmilyen törvényszegést nem jelent, ezért arra kérem, vonja vissza a büntetést” – olvasható a képviselő levelében.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!