Noha január elején még nem tekintette törvénytelennek a madarasi községházára kitűzött címeres magyar lobogót, csütörtökön mégis megbüntette ezzel kapcsolatban a település polgármesteri hivatalát Hargita megye prefektusa. Mint kiderült, más államok jelképeinek jogtalan használata miatt négyezer lejes bírságot szabott ki a kormánynak a Wikipédiáról tájékozódó helyi képviselője.
2013. február 07., 17:512013. február 07., 17:51
2013. február 07., 23:282013. február 07., 23:28
„A délelőtt folyamán személyesen járt nálunk a prefektus. Hozott egy ajándéklapot, amelyen egy figyelmeztetés és egy büntetés állt” – számolt be a csütörtökön történtekről Bíró László. Csíkmadaras polgármestere elmondta, az általa vezetett hivatal figyelmeztetésben részesült, mert a községházára nincs kitűzve két darab román nemzeti lobogó. Ugyanakkor négyezer lejes bírságban részesült, mert állítólag Magyarország hivatalos zászlaja látható az épületen.
„A figyelmeztetés tartalmával egyetértek, a második román zászlót valóban ki kell tennem. A büntetésről szóló jegyzőkönyvet azonban megtámadom a közigazgatási bíróságon” – jelentette ki a községvezető, majd így folytatta: „Úgy gondolom, az a magyar nemzet szimbóluma, történelmi jelképünk, annak ott a helye. Nagyot tévednek azok, akik büntetést is kirónak ránk azért, mert saját szimbólumainkat használjuk.”
Bíró László szerint sajnálatos, hogy ilyen ügyekre kell elpazarolják energiájukat ahelyett, hogy a község valós gondjaival foglalkozzanak, illetve a fejlesztési elképzelések megvalósításával. „Úgy látszik, a román politikusok legnagyobb problémája az, hogy a térségben mi ezeket a szimbólumokat használjuk. Pedig vannak sokkal égetőbb gondok is az országban, például az emberek életszínvonalát kellene emelni. Hagyják ránk, ezeket a dolgokat, tiszteljék a másságot és fogadják el azt” – nyomatékosított Csíkmadaras polgármestere, hozzátéve, a látogatás során a székely zászló használatával kapcsolatban nem tett megjegyzést a prefektus.
Jean-Adrian Andrei: megnéztem a Wikipédián
„A helyszíni ellenőrzés során azt tapasztaltuk, hogy Románia nemzeti lobogója és más államok jelképeinek használatáról szóló törvényes előírások nincsenek betartva“ – jelentette ki megkeresésünkre Jean-Adrian Andrei. Hargita megye prefektusa azt mondta, januári nyilatkozatát követően (melynek során úgy fogalmazott, a székely zászlót és a címeres magyar lobogót nem tekinti olyan állami jelképeknek, amelynek használata a romániai közintézményeken korlátozva volna) utánaolvasott a kérdésnek a Wikipédia internetes portálon, illetve a magyar alkotmányban is. Mindkettő esetében azt írja, hogy mind a címeres, mind a címer nélküli lobogó Magyarország hivatalos zászlaja. „A jegyzőkönyvet meg lehet támadni a bíróságon. Nem történt semmi tragédia, nem halt meg senki” – nyilatkozta a prefektus azon felvetésünkre, hogy a magyar alaptörvény szerint kizárólag a címer nélküli zászló tekinthető hivatalos állami jelképnek.
Törvénytelen a székely zászló is
A székely zászlóval az a gond, hogy a marosvásárhelyi táblabíróság végleges határozata megsemmisítette a megyei tanácsnak azt a határozatát, mely révén a megye zászlójának nyilvánították azt – tudtuk meg a prefektustól. A kormánybiztos szerint ez a döntés mindenkire nézve kötelező érvényű, így ez a jelkép nem használható a közintézményeken. „Nem fogok mindenhová elmenni és mindenkit megbüntetni. Nem ez a megoldás, hanem a párbeszéd, az együttműködés, a diplomácia. Ezek sajnos nagyon hiányoznak a vidéken” – hangsúlyozta a prefektus. Hozzátette, eltökélt szándéka, hogy a következő időszakban a megyei tanács elnökével, illetve a polgármesterekkel is találkozót szervezzen, melyen a nemzeti szimbólumok használatának kérdését szeretné tisztázni. „Nem csak a románok prefektusa vagyok, hanem a magyaroké is. De mindenkinek meg kell értenie, román állampolgárként be kell tartani a szabályokat és a törvényeket” – szögezte le Jean-Adrian Andrei.
Mit is ír a Wikipédia?
Utánanéztünk, mit is írnak azok a dokumentumok vagy portálok, amelyekre Jean-Adrian Andrei prefektus hivatkozik a négyezer lejes pénzbeli bírság kiszabása kapcsán. A Wikipédia magyar és román változata egyaránt úgy írja, „Magyarország zászlaja Magyarország hivatalos állami jelképe és egyben a magyarság egyik nemzeti jelképe. A hivatalos állami és polgári zászló három egyenlő szélességű, piros, fehér és zöld vízszintes sávból áll.” A portál, kissé ellentmondásosan, a címeres piros-fehér-zöld lobogót „nem hivatalos állami” zászlóként említi.
A magyarországi alaptörvény első cikkelyének 2. bekezdése azonban ennél sokkal egyértelműbben fogalmaz: „Magyarország zászlaja három, egyenlő szélességű, sorrendben felülről piros, fehér és zöld színű, vízszintes sávból áll, amelyben a piros szín az erő, a fehér szín a hűség, a zöld szín a remény jelképe.”
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!