Fotó: Veres Nándor
Megalakulásának 20. évfordulóját ünnepelte a hétvégén a Szent Király Szövetség. Ebből az alkalomból a szövetségben lévő 21 településből 19 képviseltette magát Csíkszentkirályon.
2016. augusztus 07., 17:342016. augusztus 07., 17:34
A házigazda pénteken fogadta a vendégeket. Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere elmondta, a szövetségben lévő 21 településből 19 látogatott el, minden településről egy nyolcfős küldöttség érkezett.
Szombat délelőtt a helyi polgármesteri hivatalban megtartották a szövetség közgyűlését, amikor eldőlt: 2017-ben Magyarországra utaznak, egy év múlva ugyanis Szentistván lesz a házigazda. Ugyancsak szombaton az Alcsíki Néptánctalálkozótól volt hangos a Vitos Mózes Általános Iskola udvara. Fellépett a csíkmindszenti Fürgölő néptáncegyüttes, a csíkszentléleki Hárs néptánccsoport, Csíkszentimréről a Rozmaring Néptáncegyüttes és a Fehér Liliom ifjúsági néptánccsoport, a csíkbánfalvi Csalóka, a csíktaplocai ifjúsági néptánccsoport, Csíkkozmásról a Bojzás és a Bojzácska néptáncegyüttes, a csíkszentsimoni Kükürcsi tánccsoport, a csatószegi Kankalin néptánccsoport, Csíkszentkirályról a Bimbócska-, a Rügyecske- és a Vadrózsa ifjúsági néptánccsoportok, valamint a szentkirályi tánccsoport.
Vasárnap az ünnepi szentmisét és a Szent Korona másolatának megszentelését emlékmű-leleplezés és szalagtűzés követte. Az emlékmű-leleplezés alkalmából tartott ünnepi előadás imával kezdődött, majd Székely Ernő szólt az ünneplő közösséghez. Mint fogalmazott, „óriási munkát vállalt magára István királyunk, s az alap, amit lerakott, az maradandó, ezt bizonyítja a mi mai jelenlétünk is. A közösség parancsa, a megmaradás parancsa, a magyarság megőrzésének a parancsa és az összefogás parancsa az, amelyet apáink szent magyar örökségként ránk hagytak”.
Felszólalt Szabó Gellért, a magyarországi Szentkirály polgármestere is, majd három polgármester, Erdélyből Székely Ernő, Magyarországról Szabó Gellért, Felvidékről pedig Bergendi Ferenc leleplezték a György Gábor faragómester által a Szent Király Szövetség 20. évfordulója alkalmából készített emlékművet. Ezt követően Tamás József segédpüspök megáldotta az emlékművet, majd a települések vezetői emlékszalagot tűztek a Szent Király Szövetség zászlójára.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!