Összefogással létesült napközi otthon Csíkszentsimonban

•  Fotó: Jancsó László

Fotó: Jancsó László

Többször is bebizonyosodott már, közösségi összefogás révén bármit meg lehet valósítani. Csíkszentsimonban évek óta napközi után sóvárogtak a szülők, álmukat idén sikerült valóra váltani. Mi kellett ehhez? Annak felismerése, hogy bárki képes tenni, cselekedni saját településének fejlődése terén.

Rédai Botond

2011. szeptember 08., 17:512011. szeptember 08., 17:51

2011. szeptember 08., 19:072011. szeptember 08., 19:07

Elkészült a napközis terem, a berendezésen dolgoznak szülők, pedagógusok

A szülők legalább négy éve kérik, hogy létesítsünk napközit – kezdte beszámolóját Csóg Samu. Az Endes József Általános Iskola igazgatója kifejtette, erre a célra azt az épületet szemelték ki, melyben az utóbbi években három óvodai csoport is működött.

„Az ingatlant még a hatvanas években építették, oktatási célokra” – említette a tanintézmény vezetője, azt próbálván érzékeltetni, az épület beosztása teljes mértékben megfelel egy napközi működtetésének. Egyedüli probléma annak lerobbant állapota volt. „Az én érdemem csupán annyi, hogy kiharcoltam a tanfelügyelőségnél a két napközis csoport indításának engedélyezését” – tette hozzá Csóg. Kihangsúlyozta, ha nincs a közbirtokosság támogatása, illetve a szülők példás hozzáállása, ez a projekt sohasem valósult volna meg. Utóbbiak részéről nem csak pénzbeli segítség érkezett. Sokan kétkezi munkával vették ki részüket a munkálatokból annak érdekében, hogy az új tanévre teljesen felújított, az oktatási célra megfelelő termek várják a kicsiket.

A napközinek és óvodának otthont adó épület külső felújítására is keresik a megoldást a szülők

Mint azt az igazgatótól megtudtuk, az épület belsejében igencsak sok volt az elvégzendő munka. Falazni, vakolni kellett, a padlózatot is kicserélték a termekben. A csíkszentsimoni közbirtokosság a központi fűtés kialakításához szükséges kellékeket vásárolta, a polgármesteri hivatal a bútorzat egy részét finanszírozta. Étkező részt is kialakítottak, főzni viszont nem az épületben fognak. Az elképzelések szerint a csíkszentmártoni iskolából szállítanák minden nap az ételt.

Csóg Samu azt is elmondta, a tanfelügyelőség egyelőre négy pedagógusi állást hagyott jóvá a 34 gyereket foglalkoztató két napközis csoporthoz. Ezzel együtt kisegítő személyzetként legalább még három alkalmazottra lenne szükség, az ezzel kapcsolatos kérésre még nem érkezett hivatalos válasz. „Próbáljuk úgy megoldani a dolgokat, hogy mindenkinek jó legyen” – jelentette ki a csíkszentsimoni tanintézmény vezetője, mondván, egyelőre úgy néz ki, a napközis gyerekek szüleinek csupán az ebéd ellenértékét kell kifizetniük, ami körülbelül napi 5-6 lejt jelent. Üröm az örömben – jegyezte meg az iskolaigazgató –, hogy a napközinek, illetve két óvodai csoportnak, azaz hetvennégy gyereknek otthont adó épület külseje igencsak lehangoló állapotban van, ám ezen a helyzeten is változtatni szeretnének.

Az illemhelységeket is felújítják

„Egy szülőnek óriási segítség, ha napközibe adhatja gyerekét. Egy ekkora községnek pedig kell, hogy legyen ilyen lehetősége” – fogalmazott kérdésünkre Sándor Attila. A közmunkába bekapcsolódó szülő kiemelte, a napközi létrehozásából mindenki kivette a részét, saját lehetőségeihez mérten: a helyi iskola munkaközössége, a szülők részéről pedig volt, aki pénzt adott és kétkezi munkát is végzett, más az utóbbiból vállalt nagyobb részt. A közbirtokosság, tagsága beleegyezésével, a központi fűtésrendszer kialakításának költségeit állta, még a polgármesteri hivatal is hozzájárult némi pénzzel a kivitelezéshez. „Az emberek hozzáállása nagyon pozitív volt, mindenki segített, amiben csak tudott” – zárta rövid beszélgetésünket Sándor Attila.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei