Önfenntartóvá lehet tenni a karcfalvi hokipályát

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Egy ilyen létesítménynek, mint a karcfalvi hokipálya, önfenntartónak kell lennie anélkül, hogy önkormányzatok, közbirtokosságok jelentős mennyiségű pénzt öljenek bele – fogalmazott az említett jégcsarnok működési stratégiáját kidolgozó szakember. Bíró A. Zoltán, a csíkszeredai Sapientia egyetem keretében működő Vidékfejlesztési és Szaktanácsadási központ vezetője szerint mindez csak megfelelő menedzsment kérdése.

Rédai Botond

2011. augusztus 28., 17:082011. augusztus 28., 17:08

2011. augusztus 28., 18:062011. augusztus 28., 18:06

Immár néhány hete, hogy befejeződtek a munkálatok a felcsíki jégcsarnoknál, a működtetéssel kapcsolatban azonban egyelőre semmilyen konkrétum nincsen. Azaz annyi igen, hogy az áramszolgáltató iránt felhalmozott tetemes, több mint 80 ezer lejes adósságot még mindig nem sikerült törleszteni. Így egyelőre még azt sem lehet tudni, hogy a mintegy három millió eurós, államilag finanszírozott beruházás révén kialakított fedett csarnokban mikor lesznek az első jeges edzések.

Amint arról már korábban beszámoltunk, szakmai csoportot hoz létre a karcfalvi polgármesteri hivatal, illetve a Felcsíki Kistérségi Társulás annak érdekében, hogy kidolgozza a fedett csarnok működtetésének stratégiáját. Az illetékesek szerint az elmúlt évek negatív tapasztalatai hozták létre ezt az igényt, hiszen ily módon teljesen átlátható és megvalósítható lesz a létesítmény fenntartása.

„A legfontosabb kérdés az, divatot tudunk-e teremteni abban, hogy az emberek használják a pályát” – magyarázta a stratégiatervezet kidolgozásával megbízott tanácsadó központ vezetője, Bíró A. Zoltán. A szakember úgy vélte, a működtetésnek olyan formáját kell megtalálni, hogy a létesítmény idővel önfenntartóvá válhasson. Hiszen az nem megoldás, hogy a térségből hatalmas forrásokat kell elvonni csak azért, hogy életben lehessen tartani egy jégcsarnokot. „Nem életképes az eddigi módszer, miszerint különböző támogatások révén működtették a csarnokot” – nyomatékosított az illetékes.

Kiemelte, a tanácsadási központ feladata az, hogy a különböző verseny és amatőr sporttevékenységek mellett kitaláljon olyan programokat, melyek máshol nincsenek, és nagy tömegeket vonzanak. Olyan tevékenységekről van szó, melyek szintén a jégeladáshoz kapcsolódnak, de hasonlók nem működnek a térségben. Erre már konkrét ötletek is vannak, ám Bíró ezeket egyelőre nem kívánta részletezni. Annyit viszont elárult, a rendezvények menedzselése és reklámozása szintén az ő hatáskörükbe fog tartozni. „Lesznek alkalmi vagy ismétlődő, folyamatos programjaink, amelyekkel minél jobban ki szeretnénk tölteni a rendelkezésre álló holt időket” – jegyezte meg.

Hozzátette, az elmúlt évek tapasztalatai alapján a pálya mindössze az év két-három hónapjában tudott némi pénzt termelni. Ezen mindenképpen változtatni kell. „Az induláshoz viszont mindenképpen szükség van a felcsíki önkormányzatok, közbirtokosságok, vállalkozók anyagi támogatására. Ezt úgy kell felfogni, mint egy hosszú távú befektetés, mely csakis a térség javát szolgálja” – mondta Bíró. Tájékoztatása szerint a már elkészült stratégiával fogják felkeresni a következő hetekben a különböző önkormányzatokat, intézményeket és cégeket, az így begyült összegből elsődlegesen a pálya indítását finanszíroznák. A Felcsík Kistérség feladata pedig megteremteni a működtetés adminisztratív hátterét. Egyébként az elképzelések szerint a tulajdonos egy új közösségfejlesztési egyesület lenne (ADI), ehhez kellene társuljanak az érdeklődő községek.

Nyári program is kell

„Egy ilyen létesítmény néhány éven belül nyereséget kell, hogy termeljen” – vélte Bíró. A. Zoltán, ehhez viszont teljes mértékben ki kell használni a nyári hónapokat is. Az adottságok lehetővé teszik ezt, vásároknak, kiállításoknak, különböző teremsportoknak lehet helyet biztosítani. „Erre a csíkszentléleki, multifunkcionális sportterem bizonyos szinten példaértékű” – jelentette ki a központ vezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei