Fotó: Veres Nándor
Jókai babgulyást, hagymás rostélyost is kóstolhattunk vasárnap az ötödik alkalommal megtartott Madéfalvi Hagymafesztiválon, a már Magyarországon is ismert rendezvényen népes közönség kísérte figyelemmel a fellépők műsorát, és természetesen sokan megfordultak a nemcsak hagymától roskadozó standoknál.
2013. szeptember 15., 19:022013. szeptember 15., 19:02
2013. szeptember 15., 20:102013. szeptember 15., 20:10
Hagyma mellett házi csokit, mézet, erdei gyümölcsökből készült lekvárt vásárolhattak az érdeklődők a vásáron, de fafaragók is árulták alkotásaikat, illetve horgolt terítőkből is volt felhozatal. Szentes Csaba polgármester az idei rendezvény különlegességeként a gyümölcsstandot nevezte meg. Kifejtette, hogy a gazdák szervezete és a helyi közbirtokosság gyümölcsfeldolgozót szeretne elindítani, ez lenne a következő lépés a helyi termékek értékesítésében, hiszen ebből a célból jött létre ez a rendezvény.
„Az, hogy mi itt vagyunk, egy kitartó munka eredménye. Ez nemcsak a standokon látszik, hanem a határt körbejárva észlelhetik, hogy nincs parlagon hagyott mezőgazdasági terület. Azt jelenti, hogyha összefogunk az értékesítésnél, akkor itthon is létezhet lehetőség a megélhetésre” – összegzett a községvezető vasárnap délután, a hagyományos termékek vásárának megnyitóján, megjegyezve: évről évre gyarapszik a bemutatott termékek skálája. Tamás József segédpüspök megáldotta az árusok portékáját.
Kinéztük a legtöbb hagymát tartalmazó elárusító asztalt, éppen a fesztivál hatására kezdte termeszteni – árulta el lapunknak Szabó Julianna. Mint mondta, 10 áron termeszti ezt a növényt, eddig mindig ugyanazon a terülten, mégis mindig jó termése lett, szükséges persze ehhez a megfelelő gondozás. Értékesíteni is mindig sikerült a hagymát, Udvarhelyszékre és a Gyergyószékre is elviszik az áruját.
Főként bő hagymásan készült ételeket kóstolhattak meg a vásáron az érdeklődök. A közbirtokosság tagjai hagymás rostélyost készítettek. Szeletekre vágták a hagymát, és a felszeletelt disznóhússal lassú tűzön főtt az eledel. Körülbelül annyi hagymát tettek az ételbe, amennyi húst, paprikát is adagoltak hozzá; fűszerpaprikával, borssal ízesítették. A helyi önkéntes tűzoltók is bő hagymával főztek, mint mondták, az adja meg a hús ízét, illetve ebből lesz a húshoz a körítés is. Amúgy lehetett más ételeket is kóstolni, mint például nyárson sült malacot. Továbbá Berszán Károly nyugalmazott vasutas megfőzte a Jókai-babgulyást is. Amint mesélte, az étel a nevét azért kapta a híres íróról, mert Jókai Mór egyik nyaralásakor egy balatonfüredi étteremnek diktálta le a receptjét, így őrződött meg. Habár Berszán nem mesterszakács, ő is sikert aratott ezzel a babgulyással egy magyarországi gasztronómiai versenyen, ahol 50 résztvevő közül a 13. lett. A helyezését nagy eredménynek tartja, mivel séfekkel mérettetett meg.
Különben idén érkezett a legtöbb vendég Magyarországról, több mint 160-an jöttek Madéfalva testvértelepüléseiről a népünnepélyre. A gyermekek örömére Barhács Attila népi játékkészítő, a Magor Magyarjai Egyesület vezetője is ott volt a vásáron. Elmés, hagyományos fajátékaival örökre belopta magát a kicsik szívébe. Például kötélen húzott falóval lehetett megtámadni a fasárkányt, és fakarddal levágni az öt fejét (ezek ablakok voltak, és ha megszúrták őket, kinyíltak). „Minden egyes játékunk saját készítésű, próbáljuk a gyerekek örömét szolgálni, mindenik egy-egy ügyességi próbatételnek számít” – fejtette ki. Ha egy gyermek mindegyik játékszert kipróbálta, ajándékérmével jutalmazták kitartását.
Míg a kicsik ezt a nem mindennapi játszóteret próbálták ki, a felnőttek néptáncelőadásokat nézhettek. Többnyire a helybeli csoportok és a testvértelepülések tánccsoportjai léptek színpadra. Az V. Madéfalvi Hagymanapokat a Hargita Nemzeti Székely Együttes Vándorúton című műsora zárta, amelyet este a helyi kultúrotthonban adtak elő.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!