Habár a legtöbb, tavalyi árvizek által érintett település reményekkel fogadta az országos vidékfejlesztési program által kiírt, a károk helyreállítását célzó pályázati lehetőséget, a kiírási feltételek pontosítása során egy részüknek csalódniuk kellett. Ugyanis a támogatások megítélését szabályozó pontozási rendszerbe nem foglalták bele a tönkrement hidakat és átkelőket, így sokaknak esélyük sincs a támogatottak listájára felkerülni.
2011. július 04., 17:462011. július 04., 17:46
2011. július 04., 17:582011. július 04., 17:58
2010-es árvízkár-mentesítés Csíkszentdomokoson. A település nem tud élni
az erre vonatkozó legújabb pályázati lehetőséggel
Legtöbb másfél millió euró értékű projektekre pályázhatnak az országos vidékfejlesztési program keretében a tavaly nyáron árvízkárokat szenvedett községek. A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium tájékoztatása szerint júliusban tehetik le kérelmeiket azok a települések, amelyek szerepelnek az árvízsújtotta települések listáján. Sajnos nem mindenki élhet a lehetőséggel.
Az illetékesek szerint a támogatott beruházások közé tartozik a helyi önkormányzatok tulajdonában lévő, az árvizek során megrongálódott községi utak, az ezeken található hidak, illetve gyaloghidak helyreállítása, a felújításukhoz szükséges tárgyi eszközök beszerzése, a különböző engedélyek, szabadalmak kiváltásával együtt. A vissza nem térítendő támogatás a projektekben részt vevő mérnökök, tanácsadók díjainak, a megvalósíthatósági tanulmányok és egyéb, a projektek előkészítéséhez szükséges általános költségek fedezésére is igényelhető.
Nem mindenki élhet a lehetőséggel
Sajnos több községvezető számára is a Csíkszeredában, Tánczos Barna vidékfejlesztési államtitkár által összehívott hétfői tájékoztató fórumon derült ki, esélyük sincs finanszírozást nyerni egy esetleges pályázattal. „A legnagyobb probléma az, hogy a községi utakon levő tönkrement hidakat be lehet foglalni a projektbe, ám azokra nem adnak pontszámot az elbírálás során. Állításuk szerint azért, mert nem tudtak a javítások értékére standard számításokat kidolgozni” – magyarázta kérdésünkre Csíkszentimre alpolgármestere.
Fülöp Kinga a pontozási rendszer egy másik furcsaságáról is beszélt: a községi út teljes hosszához mérik a tönkrement útszakaszt, így minél kisebb a károsodott rész aránya az össztávhoz képest, annál kisebb a pontszám is. Hogy érthetőbb legyen: Csíkszentimre esetében például a település központját Pálszeggel, Alszeggel és Sándorszeggel összekötő út teljes hossza 15 kilométer, a károsodott rész pedig 1,9 kilométer. Ez pontszámban jóval alulmarad ahhoz képest, ha 2,5 kilométeres községi útból 1,4 kilométer ment tönkre.
„A két nagyobb falurészt összekötő híd miatt lett volna fontos ez a támogatás. Azonban nem engedhetjük meg magunknak, hogy pénzt és időt áldozzunk olyan pályázatra, ahol semmi esélyünk” – vélte az alpolgármester. Ezzel viszont továbbra sem oldódik meg a meglehetősen rossz állapotban levő építmény sorsa. Elmondása szerint az átkelőn gépkocsival közlekedni továbbra is életveszélyes. Hiába végeznek javításokat rajta a helyi közbirtokosság segítségével, a szerkezet tovább rongálódik. A felújítási tervek elkészültek, a kivitelezéshez viszont 2,5 millió euróra volna szükség, ez a település négyéves költségvetésének felel meg.
Hasonló helyzetben van Csíkszentdomokos község is. Ferencz Alajos polgármester elmondása szerint a településen kilenc hidat tett tönkre az ár, ezek zöme nem is községi úton van. Utóbbit, mivel aszfaltozott, javarészt megkímélte a lezúduló víz, így erre sincs lehetőség pályázni. Az elöljáró hangsúlyozta, a nagyobb átkelőket kormánytámogatásból kijavították, a kisebbeket önerőből próbálták helyrehozni. Egy kis híd vár még újjáépítésre, szerencsére az érintett lakók más útvonalon meg tudják közelíteni otthonaikat.
Előny a rövid községi út
Az előbbiekhez képest jóval szerencsésebb Karcfalva. Gábor Tibor polgármester kifejtette, esetükben három, meglehetősen rövid községi út érintett mintegy 2,4 kilométeres hosszúságban. Javarészt az Olt menti útszakaszokról van szó, ezek aszfaltozását szeretnék finanszírozni a pályázattal. Ugyanakkor reményeik szerint az egyik jenőfalvi híd pilléreinek a megerősítése is belefér a projektbe.
Gyimesközéplokon is pályázni szeretnének, a polgármesteri hivatal egyik illetékese szerint a dokumentáció már készülőben van. Csak emlékeztetőül, a településen 27,5 km községi utat, hét hidat és szintén hét, kisebb gyalogos átkelőt tett tönkre az ár tavaly nyáron. Mint azt korábban jeleztük, a Kászonokban is készülnek a pályázatra, mintegy nyolc kilométernyi községi út javítását, illetve a Kászon patak partja egy részének rendbetételét szeretnék elvégezni.
A hivatalos adatok szerint Hargita megyében 207,49 km községi utat, ötvennyolc hidat, illetve 26 kisebb átkelőt rongáltak meg tavaly nyáron az áradások. A támogatási kéréseket azon községek tehetik le, amelyek szerepelnek a 2011/378-as kormányhatározatban nyilvánosságra hozott, árvíz sújtotta települések listáján. Minderre a falvak megőrzésére és modernizálására irányuló 322-es intézkedés d.) komponensének keretében adódik lehetőség. A támogatás összértéke közel 156 millió euró, ebből 125 millió euró uniós alapokból, 31 millió euró pedig állami költségvetésből származik. A kedvezményezettek a sikeres pályázás nyomán finanszírozott beruházásokon 5 éven át nem végezhetnek módosításokat.
szóljon hozzá!