Az utóbbi években számos, a gyermekgyógyászatban új szakmai irányelv jelent meg, még az egyszerűbbnek tűnő betegségek kezelésében is. Sokat változott a lázcsillapítás, a túlzott antibiotikum-használat, vagy éppen a csecsemők hozzátáplálásával kapcsolatos javaslat, gyakorlat is. Kovács Emőke csíkszeredai háziorvost a lázzal kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük.
2017. január 18., 12:532017. január 18., 12:53
2017. január 18., 15:102017. január 18., 15:10
A láz nem betegség, hanem egy tünet, annak a jele, hogy valami készül, a háttérben kezdődik egy fertőzés, gyulladás, de akár autoimmun megbetegedés, daganat, napszúrás, fizikai túlerőltetés is okozhatja. A láz a testhőmérséklet rendellenes emelkedése, igazából hasznos, mert így próbál a szervezet megtisztulni a kórokozóktól, úgymond „felfőzi” a mikroorganizmusokat – mutat rá Kovács Emőke.
„A láz állandó jelleggel való csillapítása nem csökkenti a lázgörcs előfordulási gyakoriságát, ma már inkább azt mondják, hogy maga a kórokozó a felelős a görcs kialakulásáért.”Hogyan mérhető?
Lázról akkor beszélünk, ha a megemelkedett testhőmérséklet 38 és 40 Celsius-fok közötti értéket mutat, 37 és 38 között hőemelkedésről beszélünk, a 40 Celsius-fok feletti érték már hyperpirexia. A háziorvos rámutatott, fontos tudni, hogy a végbélben mért értékből mindig le kell vonni 0,5 értéket, hogy a megfelelő értéket kapjuk. „A higanyos lázmérők forgalomból való kivonása miatt ma már digitális lázmérőt használunk, és elsősorban hónaljban és végbélben mérjük a lázat. A szakirodalom a hónaljban való mérést támogatja, mivel egyes tanulmányok szerint például az újszülötteknél a végbélben való mérésnél fennáll a végbél perforációjának veszélye. A fülhőmérők használatát sem javasolják, mivel nagyon pontosan kell ismerni annak technikáját, illetve egy fájdalmas középfülgyulladásban csak kínoznánk a gyermeket. Persze, ha a terápia szempontjából a láz pontos értékének ismerete szükséges, akkor érdemes a végbélben való mérést alkalmazni” – magyarázta Kovács Emőke.
Fontos tisztázni, hogy mennyi ideje és hogyan kezdődött, milyen a lázmenet – mennyit csökkent, mikor ugrott vissza, mennyi volt a legmagasabb érték, milyen lázcsillapítót kapott a beteg, milyen adagban, egyéb társtünetek jelenlétét is vizsgálni kell, azt, hogy került-e kapcsolatba más fertőző betegekkel, illetve hogy volt-e külföldön, vagy kapott-e oltást a közelmúltban. A lázat többnyire fertőzések okozzák: influenza, légúti megbetegedések (torokgyulladás, tüdőgyulladás stb.), akut gyomorbélrendszeri megbetegedések, húgyúti fertőzések, bőrgyulladás, himlős megbetegedés, de nem fertőzéses megbetegedés is állhat a háttérben: immunbetegség – lupusz, Kawasaki-betegség – valamint tumorok, anyagcsere betegségek és akár visszérgyulladás is, illetve a fizikai stressz, hőguta, dehidratáció is okozhat lázat.
Mi javallott láz esetén?
A háziorvos azt ajánlja, hogy a lázas beteg esetében annak bőrét, aktivitását, lélegzését és keringési állapotát, valamint az életkorát fontos elsősorban figyelni. A bőrnél fontos szemügyre venni, hogy van-e sápadtság, cianózis, kiütések, foltok, az aktivitásnál megfigyeljük, hogy milyen az együttműködés: aluszékony, nehezen ébreszthető, folyamatos sírás jellemző, vagy külső ingerekre nem vagy alig reagál a beteg. Ha a légzés túlságosan gyors, nehezített és felületes, ha a szívritmus túlságosan emelkedett, a nyálkahártyák szárazak, csökken a vizelet mennyisége, nem fogyaszt folyadékot rossz jelnek tekinthető. Kötelezően kórházi kivizsgálás javasolt akkor, ha a 3 hónaposnál kisebb csecsemő 38 fok feletti lázat mutat, illetve a 3 és 6 hónapos közötti csecsemő láza meghaladja a 39 Celsius-fokot. Az öt napnál tovább folyamatosan fennálló láz, tarkókötöttség, neurológia góctünetek, beszédzavar, egyensúlyzavar, pulzus túlzott megemelkedése esetén is megfigyelés és kivizsgálás javasolt.
„A régi szakirodalom mindig a lázgörcsről beszélt, mint lehetséges szövődmény, de ma már számos tanulmány cáfolja ezt, ugyanis bebizonyították, hogy a láz állandó jelleggel való csillapítása nem csökkenti a lázgörcs előfordulási gyakoriságát, ma már inkább azt mondják, hogy maga a kórokozó a felelős a görcs kialakulásáért. Fontos észlelni, megfigyelni, felismerni, ha baj van, és szükség szerint kezelni.”
A láz csillapítása
A szakember elmondta, ha az ok ismeretlen, és nincsenek súlyos tünetek, akkor csak tüneti kezelés ajánlott, antibiotikum adása nem javasolt. A lázcsillapítás célja a közérzet javítása. Amennyiben a gyermek lázas, de állapota, kedélye jó, akkor ne adjunk gyógyszert. Inkább figyeljük, és csak akkor kapjon gyógyszert, ha nyűgös, rosszul érzi magát, láthatóan szenved. Ha a láz jól uralható, akkor csak egyféle lázcsillapítót alkalmazzunk. Csak abban az esetben használjunk kétféle gyógyszert, ha a lázkiugrás a következő gyógyszeradag beadása előtt megjelenik. Újszülötteknek a vesék éretlensége miatt elsősorban a paracetamol adása javasolt, nagyobb gyerekek esetén az ibuprofen adása is javallott.
„Az alternatív módszerek közül inkább a hűtőfürdőt ajánlanám, nem annyira drasztikus, mint a lepedős borogatás, és könnyen kivitelezhető, nagy felületet fogunk be vele. Engedjünk a kádba fürdővizet, amibe beletesszük a gyermeket, és fokozatosan hideg vizet engedve bele langyosra hűtjük, abban játszadozhat a gyermek, de ez ne tartson tovább 5-10 percnél, kerüljük a didergést. Ami még fontos: ágynyugalom, ne menjen közösségbe a beteg (attól, hogy lázcsillapítót kapott és pillanatnyilag nincs láza, még fertőzhet, bármikor kiugorhat a láza, rossz közérzet, teljesítőképesség-csökkenés alakulhat ki), ne öltöztessük túl/alul a gyermeket, legyen megfelelő a folyadékbevitel, és kímélő étrend jellemezze a beteg diétáját” – hangsúlyozta az orvos.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
szóljon hozzá!