Az utóbbi években számos, a gyermekgyógyászatban új szakmai irányelv jelent meg, még az egyszerűbbnek tűnő betegségek kezelésében is. Sokat változott a lázcsillapítás, a túlzott antibiotikum-használat, vagy éppen a csecsemők hozzátáplálásával kapcsolatos javaslat, gyakorlat is. Kovács Emőke csíkszeredai háziorvost a lázzal kapcsolatos tudnivalókról kérdeztük.
2017. január 18., 12:532017. január 18., 12:53
2017. január 18., 15:102017. január 18., 15:10
A láz nem betegség, hanem egy tünet, annak a jele, hogy valami készül, a háttérben kezdődik egy fertőzés, gyulladás, de akár autoimmun megbetegedés, daganat, napszúrás, fizikai túlerőltetés is okozhatja. A láz a testhőmérséklet rendellenes emelkedése, igazából hasznos, mert így próbál a szervezet megtisztulni a kórokozóktól, úgymond „felfőzi” a mikroorganizmusokat – mutat rá Kovács Emőke.
„A láz állandó jelleggel való csillapítása nem csökkenti a lázgörcs előfordulási gyakoriságát, ma már inkább azt mondják, hogy maga a kórokozó a felelős a görcs kialakulásáért.”Hogyan mérhető?
Lázról akkor beszélünk, ha a megemelkedett testhőmérséklet 38 és 40 Celsius-fok közötti értéket mutat, 37 és 38 között hőemelkedésről beszélünk, a 40 Celsius-fok feletti érték már hyperpirexia. A háziorvos rámutatott, fontos tudni, hogy a végbélben mért értékből mindig le kell vonni 0,5 értéket, hogy a megfelelő értéket kapjuk. „A higanyos lázmérők forgalomból való kivonása miatt ma már digitális lázmérőt használunk, és elsősorban hónaljban és végbélben mérjük a lázat. A szakirodalom a hónaljban való mérést támogatja, mivel egyes tanulmányok szerint például az újszülötteknél a végbélben való mérésnél fennáll a végbél perforációjának veszélye. A fülhőmérők használatát sem javasolják, mivel nagyon pontosan kell ismerni annak technikáját, illetve egy fájdalmas középfülgyulladásban csak kínoznánk a gyermeket. Persze, ha a terápia szempontjából a láz pontos értékének ismerete szükséges, akkor érdemes a végbélben való mérést alkalmazni” – magyarázta Kovács Emőke.
Fontos tisztázni, hogy mennyi ideje és hogyan kezdődött, milyen a lázmenet – mennyit csökkent, mikor ugrott vissza, mennyi volt a legmagasabb érték, milyen lázcsillapítót kapott a beteg, milyen adagban, egyéb társtünetek jelenlétét is vizsgálni kell, azt, hogy került-e kapcsolatba más fertőző betegekkel, illetve hogy volt-e külföldön, vagy kapott-e oltást a közelmúltban. A lázat többnyire fertőzések okozzák: influenza, légúti megbetegedések (torokgyulladás, tüdőgyulladás stb.), akut gyomorbélrendszeri megbetegedések, húgyúti fertőzések, bőrgyulladás, himlős megbetegedés, de nem fertőzéses megbetegedés is állhat a háttérben: immunbetegség – lupusz, Kawasaki-betegség – valamint tumorok, anyagcsere betegségek és akár visszérgyulladás is, illetve a fizikai stressz, hőguta, dehidratáció is okozhat lázat.
Mi javallott láz esetén?
A háziorvos azt ajánlja, hogy a lázas beteg esetében annak bőrét, aktivitását, lélegzését és keringési állapotát, valamint az életkorát fontos elsősorban figyelni. A bőrnél fontos szemügyre venni, hogy van-e sápadtság, cianózis, kiütések, foltok, az aktivitásnál megfigyeljük, hogy milyen az együttműködés: aluszékony, nehezen ébreszthető, folyamatos sírás jellemző, vagy külső ingerekre nem vagy alig reagál a beteg. Ha a légzés túlságosan gyors, nehezített és felületes, ha a szívritmus túlságosan emelkedett, a nyálkahártyák szárazak, csökken a vizelet mennyisége, nem fogyaszt folyadékot rossz jelnek tekinthető. Kötelezően kórházi kivizsgálás javasolt akkor, ha a 3 hónaposnál kisebb csecsemő 38 fok feletti lázat mutat, illetve a 3 és 6 hónapos közötti csecsemő láza meghaladja a 39 Celsius-fokot. Az öt napnál tovább folyamatosan fennálló láz, tarkókötöttség, neurológia góctünetek, beszédzavar, egyensúlyzavar, pulzus túlzott megemelkedése esetén is megfigyelés és kivizsgálás javasolt.
„A régi szakirodalom mindig a lázgörcsről beszélt, mint lehetséges szövődmény, de ma már számos tanulmány cáfolja ezt, ugyanis bebizonyították, hogy a láz állandó jelleggel való csillapítása nem csökkenti a lázgörcs előfordulási gyakoriságát, ma már inkább azt mondják, hogy maga a kórokozó a felelős a görcs kialakulásáért. Fontos észlelni, megfigyelni, felismerni, ha baj van, és szükség szerint kezelni.”
A láz csillapítása
A szakember elmondta, ha az ok ismeretlen, és nincsenek súlyos tünetek, akkor csak tüneti kezelés ajánlott, antibiotikum adása nem javasolt. A lázcsillapítás célja a közérzet javítása. Amennyiben a gyermek lázas, de állapota, kedélye jó, akkor ne adjunk gyógyszert. Inkább figyeljük, és csak akkor kapjon gyógyszert, ha nyűgös, rosszul érzi magát, láthatóan szenved. Ha a láz jól uralható, akkor csak egyféle lázcsillapítót alkalmazzunk. Csak abban az esetben használjunk kétféle gyógyszert, ha a lázkiugrás a következő gyógyszeradag beadása előtt megjelenik. Újszülötteknek a vesék éretlensége miatt elsősorban a paracetamol adása javasolt, nagyobb gyerekek esetén az ibuprofen adása is javallott.
„Az alternatív módszerek közül inkább a hűtőfürdőt ajánlanám, nem annyira drasztikus, mint a lepedős borogatás, és könnyen kivitelezhető, nagy felületet fogunk be vele. Engedjünk a kádba fürdővizet, amibe beletesszük a gyermeket, és fokozatosan hideg vizet engedve bele langyosra hűtjük, abban játszadozhat a gyermek, de ez ne tartson tovább 5-10 percnél, kerüljük a didergést. Ami még fontos: ágynyugalom, ne menjen közösségbe a beteg (attól, hogy lázcsillapítót kapott és pillanatnyilag nincs láza, még fertőzhet, bármikor kiugorhat a láza, rossz közérzet, teljesítőképesség-csökkenés alakulhat ki), ne öltöztessük túl/alul a gyermeket, legyen megfelelő a folyadékbevitel, és kímélő étrend jellemezze a beteg diétáját” – hangsúlyozta az orvos.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
szóljon hozzá!