Fotó: Veres Nándor
A soványság, mint divat, táplálkozási szokások, kulináris praktikák – ilyen témákról beszélgettünk Gundel Jánossal, a Gundel palacsinta feltalálójának, Gundel Károlynak unokájával. A Budapesti Gazdasági Főiskola professzora vendégelőadóként érkezett Csíkszeredába, és a Sapientia EMTE közélelmezési és agroturisztikai mérnök-menedzser szakos hallgatóinak tart a gasztronómia alapjairól, kulináris technológiákról, valamint a hagyományos élelmiszerek technológiájáról előadásokat.
2013. december 09., 18:082013. december 09., 18:08
2013. december 19., 11:432013. december 19., 11:43
– Nem szokványos témában tart előadásokat Csíkszeredában a Sapientia EMTE diákjainak. Összefoglalva röviden miről is szól a kulináris technológiák tárgy?
– A kulináris technológiák címszó alatt átnézzük a különböző élelmiszercsoportokat, hogy milyen élelmiszerek vannak, és az italokat is: kávékat, borokat, söröket, mindent. Az élelmiszergyártás technológiájával ugyan nem, de foglalkozunk egy kicsit a kémiával, a biológiával és az élelmiszerek helyével a gasztronómiában. Ugyanakkor még áttekintjük a Kárpát-medencei vendéglátás történetét, beszélünk a gasztronómia és az egészség viszonyáról, és kitérünk a technológiákra is. Valójában a gasztronómia az, hogy eszünk, és a technológia, az, hogy miként csináljuk. Nem fogunk belemélyedni abba, hogy milyen gépek vannak egy konyhában, például gőzpároló, roston sütő vagy éppen mikrohullámú sütő, inkább az előadások során a receptekről, a változatosságról, a táplálkozással kapcsolatos szokásokról, betegségekről beszélgetünk majd.
– A betegségeket említve, mit gondol a mai táplálkozási trendekről, helyesen táplálkozunk?
– Én otthon több esetben veszek részt ifjúsági képzéseken, és biza nagyon szomorú ez a nagy „soványkodás” a lányoknál, mert ezzel a trenddel az a baj, hogy a későbbi anyaságot nehezíti meg. Nagy divat, hogy a lányok soványak legyenek, ezt el lehetne érni mozgással is, de ehelyett gyakorlatilag éheznek, és meggondolatlanul mindenféle kúrákat végigcsinálnak. Emiatt kiürülnek a szervezetből az ásványi anyagok, olyannyira, hogy megtörténhet, soha nem tudják pótolni, ami később a magzatra is kihatással lehet, hiszen az csak az anyai szervezetből kap utánpótlást. Orvosokkal beszélgettünk róla, hogy amikor szülésből adódóan problémák vannak, akkor meg kellene kérdezni ezektől a fiatal anyáktól: vajon hogyan táplálkoztak gimnazista korukban, illetve egyetemista korukban. Az a baj, hogy a mai táplálkozási szokások kialakulásában a médiának óriási szava van, a másik baj, hogy a táplálkozással kapcsolatos ismeretek nagyon hiányosak. Bármilyen furcsa a gyermekvállalásra táplálkozás alapon is fel kellene készülni a nőnek és férfinak is. Például egy szoptató anyának minden liter tej termeléséhez szüksége van három liter folyadékra. Ezt a régi paraszti gazdaságban is tudták, akkor például köménymag levest, húslevest adtak a fiatal anyának, empirikus alapon tudták, hogy diktálni kell bele a folyadékot.
– Mit gondol, milyen az egészséges táplálkozás?
– Az én alapelvem, hogy a legegészségesebb táplálkozás: a lehető legnagyobb változatosság mérsékelt táplálékfelvétellel. Különösen fontosnak tartom, hogy büszkék legyünk annak a környéknek a ételére, ahol élünk. Nem véletlenül alakult ki az a táplálkozás, ahogyan kialakult, ez a természet rendje. Annak a táplálkozásnak, ami kialakult például Hargita környékén, Székelyföldön, jónak kell lennie, mert ha nem, az emberek kihaltak volna. Megfigyelhető, hogy az átlagéletkor nő, persze ebben benne van a gyógyítás és a gyógyszer is, de a táplálkozás is, és az is megfigyelhető, hogy egyre magasabbak lesznek a gyerekek.
– Véleménye szerint milyenek a székelyföldi táplálkozási szokások, zsírosnak találja ételeinket?
– Én nem ismerem az itteni ételeket, mert nem voltam itt olyan sokat, de összességében a zsírossággal úgy vagyok, hogy egy bizonyos zsírosság a klímánkhoz kell. De két különböző dolog főzni zsírral vagy megenni a zsírt. Nagyon nagy szeretettel csinálok csülökpörköltet nyáron bográcsban. A csülök bőrét is belerakom, de nem vágom fel apróra, hanem nagy darabokban hagyom. Tálalás előtt pedig kiveszem a bőrt és a csontot is egy-egy tányérra, sőt egy merőkanállal leszedem a zsírt egy csészébe, így aki akar, tesz belőle, de nem kötelező megenni. Viszont ezek nélkül a hozzávalók nélkül nem lenne jó a pörkölt. Nem kell mindent megenni, amit a főzéshez felhasználunk. Például gyerekekkel beszélgettünk, akik elmondták, nem szeretik, ha nagydarab petrezselyemzöldek úszkálnak a levesben. Lehet egy nagy csokrot is csinálni a fűszerekből, egy cérnával összekötni, majd mikor elkészült ki lehet venni a levesből.
– Említette, hogy nem kell mindent megenni, amit belefőzünk az ételbe. Ez nem pazarlás?
– A búza, a kenyér és az élet szinonimák a magyar nyelvben, kenyeret kidobni nem szabad. Úgy gondolom, a maradékot föl lehet dolgozni, vagy odaadni állatoknak. Már a vásárlásnál oda kell figyelni, hogy elkerüljük a pazarlást, ne vegyünk többet, mint amennyi kell. Pazarlás az, ami egyszer a kezünkben volt és utána megromlott.
– Mindent ki kell próbálni?
– Engem arra tanított az édesapám, hogy ha bárhová eljutok a világban, mindig mindent egyek meg, mert amit néhány millió ember szeret, az nem lehet rossz, csak szokatlan. A családi örökségből maradt ez, hogy ki kell mindent próbálni. Azt nem mondom, hogy Thaiföldön a sült svábbogarat is megkóstoltam, de az sem lehet rossz. Az étkezés toleranciát kíván, el kell fogadni a másikat. Elmondom, hogy a feleségemmel nagy előszeretettel esszük a rántott velőt. Egyik évben egy finn házaspár volt a vendégünk, a finn asszony olyan rosszul lett, mikor meglátta, hogy rántott velőt eszünk, hogy két percig pálinkát kellett vele itatni, hogy kezdjen magához térni. Mondtam nekik, hogy ők megeszik a heringet nyersen, azt válaszolták, igen, mert az finom.
– Mit gondol, van elég tere a gasztronómiának az oktatásban?
– A gyerekeinknek tanítani kellene az iskolában. Nem tudom, itt van-e az általános iskolában olyan óra, mikor a tanító néni a székely étkezési szokásokról beszél, mert ez ugyanolyan, mint ahogy vannak dalaink, táncaink, szokásaink, az étkezés is a kultúránkhoz tartozik. Fontos lenne, hogy adott esetben, akár az egyetemmel összefogva kimenni az iskolákba, osztályfőnöki órára és a gyerekeket föllelkesíteni, hogy készítsenek valamit, kérjék meg a nagymamát, hogy segítsen, és főzzenek egymásnak.
– Melyik a kedvenc étele?
– Több is van, de a káposztás ételeket nagyon szeretem, a lucskos káposztát, a töltött káposztát. Dédmamámtól van egy hatalmas kovácsoltvas, zománcozott lábosom, és amikor nagy társaság jön, akkor abban készül a töltött káposzta. Én kisméretű káposztákat készítek, alulra tenyérnyi császárszalonna kerül, rá egy réteg káposzta, erre a rétegre állítva a töltelékeket helyezem, közéje pedig debrecenit teszek, rá megint egy réteg káposztát rakok. Sok óra után, mikor megfőtt, leszedem a felső réteg káposztát, kiszedem a töltelékeket, visszateszem a káposztát, kicsit behabarom tejföllel. Majd megint kiveszem a káposzta felét, visszateszem a tölteléket, tejfölt rakok a tetejére, megint főzöm, és amikor tálalom, két konyharuhát kötök a lábos köré, és mindenestül berakom a társaságnak az asztal közepére.
– Mire kötelezi a Gundel név?
– Szerencsés vagyok, mert mind a két nagyszülőm nagyon híres, a Gundelek Bajorországból kerültek Magyarországra, ott lettek vendéglátósok. A másik nagyapám operaénekes volt, Tövisen született, Kolozsváron végzett jogot, ott volt jegyző. Én agráregyetemet végeztem, ezen belül is táplálkozástudománnyal foglalkoztam. A szocializmusban a Gundel név nem volt jó ajánlólevél, ezért olyan eredményeket kellett elérjek a saját szakmámban, hogy tudjanak elfogadni.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!