Fotó: Iochom Zsolt
A tanulságok levonása volt a legfőbb jellemzője a Siculicidium 247. évfordulója alkalmából elhangzott ünnepi beszédeknek. A madéfalvi vérengzések tiszteletére pénteken tartott megemlékezést a helyi lakosokon kívül magas rangú politikusok, illetve több székelyföldi település képviselője is megtisztelte jelenlétével. Külön színfoltját jelentették az eseménynek az uzoni és gidófalvi huszárok, illetve a Pusztinai Házért Egyesület népviseletben megjelent tagjai.
2011. január 07., 20:122011. január 07., 20:12
2011. január 09., 15:542011. január 09., 15:54
Legyen dicsőség azoknak, akik vérüket adták a szabadságért
Egy teljes napra piros-fehér-zöldbe öltözött Madéfalva községe, hiszen pénteken a település legtöbb portáján felfedezhettük a nemzeti lobogót. A tragikus események évfordulójának napján szervezett megemlékezés a Jézus Szíve-templomban ünnepi szentmisével kezdődött, ezt a Zöld Péter Általános Iskola tanulóinak előadása követte. Majd az ünneplő közösség a Siculicidium emlékműhöz átvonulva méltatta a hősöket.
„Tudták, hogy a behódolás önazonosságuk elvesztését, jogaik megszűnését eredményezi. Ráéreztek arra is, hogy a zsarnok osztrák uralom határőrség-felállítási stratégiája a székelység kizsákmányolásához vezet, amelyet csak közös tiltakozással akadályozhatnak meg” – fogalmazott az akkori eseményekkel kapcsolatban Szentes Csaba. Madéfalva község polgármestere kiemelte, a mai székelyeknek is hasonló élethelyzetekkel kell szembesülniük, hiszen ma is vannak olyan próbálkozások, amelyek az egész Székelyföld létét veszélyeztetik. „Tudnunk kell, hogy egymásra támaszkodva, közös akaratunkat érvényesítve, őseink példáját követve, megőrizhetjük hagyományainkat, megvédhetjük jogainkat. Nem véletlenszerű, hogy ma itt nem csak Madéfalva lakossága, hanem Székelyföld több településének képviselői is fejet hajtanak az 1764. január 7-i veszedelem áldozatainak emléke előtt” – nyomatékosított a községvezető.
Kelemen Hunor, a román kormány kulturális minisztere szerint, ami 1764-ben, Madéfalván történt, semmilyen körülmények között nem nevezhető egyenlő felek harcának, küzdelmének, hiszen népirtás, tömeggyilkosság volt, amely kettős tanúsággal bír: először is, hogy szabadságunkért, értékeinkért, önazonosságunkért nem szabad soha, semmiféle kompromisszumot kötni; másodszor pedig, hogy egymás ellen soha nem fordulhatunk. „Nem szabad engednünk annak a csábító erőnek, amely mindig megpróbálja a magyart a magyar ellen, a székely embert a székely ellen felbújtatni, egymás ellen próbálja fordítani a közösség tagjait” – jelentette ki a politikus.
A felszólalok sorában a minisztert követő Balogh György, a Magyar Köztársaság csíkszeredai konzulja úgy fogalmazott, a madéfalvi veszedelem nagy tanúsága, hogy a szabad székelyek kimondták a nemzetpusztulásra kiadott parancsra azt a szót, ami bukásban is legyőz minden fegyvert. „Kimondták azt a szót, hogy nem. Legyen dicsőség azoknak, akik a nem szóval kettéhasították 1764 januárjában az acélszürke hideg eget Madéfalva fölött. Ártatlan vérük legyen áldás ismét egységesülő nemzetünkre” – hangzott el a konzul részéről.
Az ünnepségen beszédet mondott Gyerkó László szenátor, illetve Lokodi Edit Emőke Maros megyei, Tamás Sándor Kovászna megyei és Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök is, majd a jelenlevők elhelyezték a kegyelet koszorúit. A nap további mozzanataként a résztvevők a helyi Zöld Péter Általános Iskolába vonultak, ahol a Forradalom és szabadságharc 1848–1849 című vándorkiállítást tekinthették meg.
Az ünnepség alatt Balogh György konzul rosszul lett, kórházba szállították. Érdeklődésünkre dr. Weil Gyula, a megyei kórház sürgősségi osztályának főorvosa elmondta, a diplomatát valóban beutalták és kezelésben részesítik, ám a jelenlegi megállapítások szerint állapota nem súlyos.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!