Fotó: Iochom Zsolt
Letépte szombatról vasárnapra virradó éjszaka a magyar zászlót a csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyő elől egy járókelő. Az incidenst rögzítette a szálloda biztonsági kamerája, de a tettes kilétére nem derít fényt.
2013. február 11., 17:232013. február 11., 17:23
2013. február 12., 12:412013. február 12., 12:41
A csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyő előtti zászlórudakon hosszú évek óta háborítatlanul lengett a szálloda, a város és az ország zászlaja mellett a szállodalánc tulajdonosának illetékességét jelző, címer nélküli piros-fehér-zöld lobogó, Magyarország zászlaja. Egészen szombatról vasárnapra virradó éjszakáig, amikor hajnali kettő körül egy járókelő odalépett a zászlórúdhoz, és letépte.
Tódor Etelka, a Hunguest Hotel Fenyő ügyvezető igazgatója érdeklődésünkre megerősítette a magyar zászlót ért inzultus tényét. Elmondta, a szálloda biztonsági kamerája megörökítette az esetet, de a tettes személyazonosságát nem lehet a felvételről kideríteni, annyi látszik csupán, hogy egy férfiről van szó. Az ügyvezető szerint az ismeretlen járókelő nem a szállodából érkezett, s nem lehet egyike a vendéglőben aznap este zajló zártkörű rendezvény részvevőinek, mivel az már korábban véget ért.
A szálloda vezetőségének álláspontját tolmácsolva Tódor Etelka kifejtette, a magyar zászló azért van kifüggesztve a szálloda elé, mert a Fenyő egy magyarországi szállodalánc, a Hunguest tagja, a lobogót ért inzultus miatt azonban nem kívánnak további lépéseket tenni, s feljelentés sem kívánnak tenni az ügyben. Ugyanerre hivatkozva a biztonsági kamera szóban forgó felvételeit sem óhajtották szerkesztőségünk rendelkezésére bocsátani. A megrongált és használhatatlanná vált magyar zászlót a szálloda illetékesei kicserélték.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!