Lakat kerül a rendőrőrsökre?

•  Fotó: Jancsó László

Fotó: Jancsó László

A legkézenfekvőbb az lenne, ha a polgármesteri hivatalok hatáskörébe tartoznának a községi rendőrök. Csak ebben az esetben beszélhetnénk igazi decentralizációról – fogalmazott több vidéki polgármester annak kapcsán, hogy a közeljövőben megszűnne a helyi rendőrőrsök többsége. Noha az átszervezésről még év elején beszélt az országos rendőrfőkapitány, május elsejét adva meg a gyakorlatba ültetés határidejeként, a konkrétumok váratnak magukra...

Rédai Botond

2011. március 24., 17:332011. március 24., 17:33

2011. április 08., 11:552011. április 08., 11:55

A falvakban tevékenykedő rendőrök munkájának hatékonyságáról sokan véleményt tudnának mondani. Vannak települések, ahol pozitívan tekintenek jelenlétükre, máshol viszont egyenesen felháborítónak tartják „semmittevő” magatartásukat. Azzal mindenki egyetért viszont, hogy a rendőrőrsök felszámolása a bűnözés elharapózásához vezetne. A községvezetők zöme ugyanakkor csak akkor látja értelmét a folyamatnak, ha annak eredményeképpen közvetlen hatással lehetnének a közösségek a rend őreire.

Liviu Popa országos rendőrfőfelügyelő egy januári sajtótájékoztatón jelentette be, május 1-jéig megszűnnek a községi rendőrőrsök. Helyettük olyan regionális központok jönnek létre, amelyek hatáskörébe öt-hat község tartozik majd, a rendőrök pedig innen indulnak járőrözni. Azóta nem sokat hallani az átszervezés konkrét lépéseiről, illetve hogy milyen formában zajlana az. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség sajtószóvivője sem tudott semmi érdemlegeset mondani a témáról. Csupán annyit fűzött hozzá, bármilyen döntés is szülessen Bukarestben ezzel kapcsolatban, ők alávetik annak magukat. Ennél pörgősebb az élet viszont a különböző rendőrségi fórumokon. A bejegyzések szerint három elképzelés is van az átszervezés kapcsán. Az egyik ilyen tervezet kimondja, megmaradnának a községi rendőri állások, viszont az őrsök adminisztrálását egy regionális központ venné át. A második variáns szerint csupán a helyi rendőrparancsnokok maradnak a településeken, a többiek a regionális központokban teljesítenének szolgálatot.

A harmadik, és bizonyos hangok szerint a legvalószínűbb variáns az lenne, hogy a falvakban található rendőrőrsökre lakatot tesznek, a járőrőzéseket a regionális központból végeznék, amelyekhez több település is tartozna.

Legyenek az önkormányzatoknak alárendelve

Ha az önkormányzatoknak továbbra sem lesz beleszólások a községi rendőrségek működésébe, akkor az egész átszervezés nem ér semmit – jelentette ki Szentes Csaba. Madéfalva polgármestere szerint csak akkor tudnának megfelelő hatékonysággal működni, ha közvetlenül az önkormányzat hatáskörébe tartoznának, hiszen így a közösség igényeinek megfelelően kellene végezzék a rendőrök a munkájukat, és nem, ahogy fentről utasítják őket. Az elöljáró hozzátette, a regionális szinten működő őrsök tevékenységének hatékonysága is megkérdőjelezhető, hiszen így nagyobb területet kell lefödniük a rend őreinek. Azt is elmondta, a rendőri jelenlét hiányát pótolandó megoldás lehetne, ha a polgármesteri hivatal létrehozná a helyi rendőrséget, erre azonban nincsenek források a költségvetésben.

Csak elszaporodnak a bűncselekmények

„Az átszervezés egyedüli hozadéka az lesz, hogy elszaporodnak a lopások, garázdaságok” – ezt már Süket Jenő dánfalvi polgármester nyilatkozta. Véleménye szerint a helyi közösségeknek mindig megvolt a saját rendőre, ez bizony kellően visszafékezte a bűnözést. Az elöljáró szerint a jelenlegi költségvetési források nem teszik lehetővé a helyi, úgynevezett lokális rendőrség létrehozását. „Úgy látom, az állam megint a nyakunkba akar varrni egy gondot, hiszen a községeknek előbb-utóbb lépni kell ebbe az irányba” – nyomatékosított a polgármester.

Megoldás jelent a helyi rendőrség, de nincs pénz rá


„Azt látnám a legkézenfekvőbb megoldásnak, ha a községi rendőrségek az önkormányzatok hatáskörébe tartoznának. Ebben az esetben sokkal nagyobb lenne a hatékonyság” – osztotta a korábbi véleményeket Fábián László. A szentsimoni polgármester úgy vélte, addig, amíg magunk nem tudjuk irányítani a rendőröket, nem várhatjuk, hogy valami is változni fog. „A helyi rendőri alakulat létrehozására volna lehetőség, csak éppen pénzünk nincs rá, hiszen így is a létminimumon vagyunk” – hangsúlyozta az elöljáró.

„Az önkormányzat egyre nagyobb hatást kellene gyakoroljon a rendőrség működésére, ebben az esetben lenne a leghatékonyabb a működése. Abban látnám az igazi áttörést, hogy legyen a polgármesteri hivatalnak alárendelve” – fejtette ki ezúttal Kencse Előd. Csíkszentimre elöljárója nem talált kifogást a rendőrök eddigi működésében, noha szűkös állományuk nem tette lehetővé, hogy állandó jelleggel szolgálatot teljesítsenek a településen. „Az összevonás nem a legjobb megoldás” - vélte a polgármester, aki szerint jó ötlet a helyi rendőrség létrehozása. „Csak ki biztosítja ehhez a szükséges anyagiakat? Gazdaságilag nem állunk ott, hogy ezt be tudjuk vállalni” – summázta a községvezető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei