Tizedik éve, hogy július elején vidám furulyaszó és népzene tölti be a csíkmadarasi Kiss Ferenc iskola környékét. A helyi kultúrotthonban szorgos kis kezek alól kerülnek ki a szebbnél szebb kézműves munkák.
2013. július 03., 17:102013. július 03., 17:10
2013. július 03., 18:202013. július 03., 18:20
Az idei Felcsíki Hagyományőrző Gyermektábor július 1–5. között zajlik a Csíki Gyermekek Egyesület, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Csíkmadarasi Polgármesteri Hivatal szervezésében. Ezúttal közel 180 gyerek sajátítja el – vagy képezi magát tovább, ugyanis évről évre visszatérő táborozók is vannak – a hagyományos kézműves foglalkozásokat, a mezőségi és felcsíki néptáncot és népdalokat, vesz részt buzgón a szabadtéri furulyaórákon. Főként Csíkszeredából érkeztek az óvodás és kisiskolás résztvevők, de jöttek táborozók Gyulafehérvárról, Marosvásárhelyről, Székelyudvarhelyről, Szebenből és Magyarországról is.
A gyerekek kipróbálhatják a karmantyúfán-szövést, a szátfánszövést, a gyöngyszövést, a különböző fonástechnikákat, készülnek vászontáskák azsúrozott dísszel, ostort fonnak, újbábokat, táskákat, telefontartókat, pénztárcákat nemezelnek, lehetőség van korongozásra, fajátékok készítésére, fúrásra, faragásra.
A messzebbről jött gyerekek helyi családoknál laknak, a vendéglátó gyerekek is bekapcsolódnak a tevékenységekbe – mondta el Ádám Katalin, a tábor egyik oktatója. Gyerekei, akik tíz évvel ezelőtt még kicsik voltak, most maguk is besegítenek a tábor lebonyolításába. A tábor zárónapján, pénteken egy fotókiállításra is sor kerül a tíz év anyagából. „Ádám Gyula jóvoltából nagyon sok fénykép készült a tíz év során, ezekből látható majd válogatás” – vette át a szót Szalay Rózsika, a tábor egy másik oktatója, szervezője. Elmondták, a gyerekek pénteken délután fél hattól a táborzáró gálaműsor keretében bemutatják a szülőknek, érdeklődőknek a tanultakat. A héten elsajátított táncokból pedig ízelítőt láthatnak majd a nézők a szombati Ezer Székely Leány Találkozón is.
„Számomra szinte egy új időszámítás kezdete volt az első gyerektábor, amit szerveztünk. Akkor voltam áldott állapotban a kicsi leányunkkal, és onnantól kezdve szinte egy új élet is elkezdődött” – emlékezett vissza Szalay Rózsika az első táborra. „Ahogy ő növekedik, abban is nagyon könnyű lemérni, hogy milyen gyorsan telt el az utóbbi tíz év. Első alkalommal három helyszínen szerveztük: Csíkkarcfalván, Csíkdánfalván és Csíkmadarason párhuzamosan. Aztán Csíkmadaras bizonyult a legalkalmasabb helyszínnek, de azóta is vannak résztvevők Karcfalváról, a szülők fontosnak tartják, és elhozzák a táborba a gyerekeket. Aztán lassacskán kialakult ez a formája a tábornak, ami most van. Viszanézegetve a képeket, egy egész generáció nőtt ki azóta a kezünk alól. Az a jó érzés, hogy vannak olyan gyerekek, akik szinte mindenik táborban itt voltak. Vannak tanítványaink, akik végig részt vettek, nagylányokként is kézműveskedtek, énekeltek, beálltak a táncba” – emlékezett vissza Szalay Rózsika az elmúlt tíz évre. Elmondta, nagyon sokan eljöttek az idei táborba, ez eddig a legnagyobb létszámú.
„Azoknak a gyerekeknek, akik más vidékről érkeztek ide, Szebenből, Kolozsvárról vagy éppen Konstancáról, azért nagyon fontos ez a tábor ,és azért hozzák a szüleik ide, hogy magyar gyerekek között legyenek, és magyar népdalt tanuljanak. Ugyanakkor bár mi év közben is nagyon sok gyereknek tanítunk néptáncot, népdalt, fontos ez az egyhetes intenzív együttlét és közös munka, mert azt látom, hogy itt egy hét alatt annyi tudást szívnak magukba a gyerekek, mint amennyit talán egész év alatt sem. Alapozom ezt arra, hogy minden évben szervezzük a Csak tiszta forrásból népdalversenyt, és sok jó hangú gyerek a népdalversenyekre szinte kizárólag azzal a repertoárral jön, amit itt a táborban megtanult. Beazonosítható, hogy ezek a gyerekek itt voltak a táborban. Ők is intenzívebben élik meg ezt az egy hetet, az együttlét is intenzívebb” – véli.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!