Tizedik éve, hogy július elején vidám furulyaszó és népzene tölti be a csíkmadarasi Kiss Ferenc iskola környékét. A helyi kultúrotthonban szorgos kis kezek alól kerülnek ki a szebbnél szebb kézműves munkák.
2013. július 03., 17:102013. július 03., 17:10
2013. július 03., 18:202013. július 03., 18:20
Az idei Felcsíki Hagyományőrző Gyermektábor július 1–5. között zajlik a Csíki Gyermekek Egyesület, a Hargita Megyei Kulturális Központ és a Csíkmadarasi Polgármesteri Hivatal szervezésében. Ezúttal közel 180 gyerek sajátítja el – vagy képezi magát tovább, ugyanis évről évre visszatérő táborozók is vannak – a hagyományos kézműves foglalkozásokat, a mezőségi és felcsíki néptáncot és népdalokat, vesz részt buzgón a szabadtéri furulyaórákon. Főként Csíkszeredából érkeztek az óvodás és kisiskolás résztvevők, de jöttek táborozók Gyulafehérvárról, Marosvásárhelyről, Székelyudvarhelyről, Szebenből és Magyarországról is.
A gyerekek kipróbálhatják a karmantyúfán-szövést, a szátfánszövést, a gyöngyszövést, a különböző fonástechnikákat, készülnek vászontáskák azsúrozott dísszel, ostort fonnak, újbábokat, táskákat, telefontartókat, pénztárcákat nemezelnek, lehetőség van korongozásra, fajátékok készítésére, fúrásra, faragásra.
A messzebbről jött gyerekek helyi családoknál laknak, a vendéglátó gyerekek is bekapcsolódnak a tevékenységekbe – mondta el Ádám Katalin, a tábor egyik oktatója. Gyerekei, akik tíz évvel ezelőtt még kicsik voltak, most maguk is besegítenek a tábor lebonyolításába. A tábor zárónapján, pénteken egy fotókiállításra is sor kerül a tíz év anyagából. „Ádám Gyula jóvoltából nagyon sok fénykép készült a tíz év során, ezekből látható majd válogatás” – vette át a szót Szalay Rózsika, a tábor egy másik oktatója, szervezője. Elmondták, a gyerekek pénteken délután fél hattól a táborzáró gálaműsor keretében bemutatják a szülőknek, érdeklődőknek a tanultakat. A héten elsajátított táncokból pedig ízelítőt láthatnak majd a nézők a szombati Ezer Székely Leány Találkozón is.
„Számomra szinte egy új időszámítás kezdete volt az első gyerektábor, amit szerveztünk. Akkor voltam áldott állapotban a kicsi leányunkkal, és onnantól kezdve szinte egy új élet is elkezdődött” – emlékezett vissza Szalay Rózsika az első táborra. „Ahogy ő növekedik, abban is nagyon könnyű lemérni, hogy milyen gyorsan telt el az utóbbi tíz év. Első alkalommal három helyszínen szerveztük: Csíkkarcfalván, Csíkdánfalván és Csíkmadarason párhuzamosan. Aztán Csíkmadaras bizonyult a legalkalmasabb helyszínnek, de azóta is vannak résztvevők Karcfalváról, a szülők fontosnak tartják, és elhozzák a táborba a gyerekeket. Aztán lassacskán kialakult ez a formája a tábornak, ami most van. Viszanézegetve a képeket, egy egész generáció nőtt ki azóta a kezünk alól. Az a jó érzés, hogy vannak olyan gyerekek, akik szinte mindenik táborban itt voltak. Vannak tanítványaink, akik végig részt vettek, nagylányokként is kézműveskedtek, énekeltek, beálltak a táncba” – emlékezett vissza Szalay Rózsika az elmúlt tíz évre. Elmondta, nagyon sokan eljöttek az idei táborba, ez eddig a legnagyobb létszámú.
„Azoknak a gyerekeknek, akik más vidékről érkeztek ide, Szebenből, Kolozsvárról vagy éppen Konstancáról, azért nagyon fontos ez a tábor ,és azért hozzák a szüleik ide, hogy magyar gyerekek között legyenek, és magyar népdalt tanuljanak. Ugyanakkor bár mi év közben is nagyon sok gyereknek tanítunk néptáncot, népdalt, fontos ez az egyhetes intenzív együttlét és közös munka, mert azt látom, hogy itt egy hét alatt annyi tudást szívnak magukba a gyerekek, mint amennyit talán egész év alatt sem. Alapozom ezt arra, hogy minden évben szervezzük a Csak tiszta forrásból népdalversenyt, és sok jó hangú gyerek a népdalversenyekre szinte kizárólag azzal a repertoárral jön, amit itt a táborban megtanult. Beazonosítható, hogy ezek a gyerekek itt voltak a táborban. Ők is intenzívebben élik meg ezt az egy hetet, az együttlét is intenzívebb” – véli.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!