Fotó: Veres Nándor
Elkezdődött az idei mezőgazdasági támogatásigénylések ellenőrzése: több mint 11 ezer parcellát helyszínen is ellenőriznek a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei munkatársai, míg a Hargita Megyei Állatnemesítő és Szaporodásbiológiai Hivatal (ANARZ) alkalmazottai 111 állattartót keresnek fel a következő időszakban.
2016. szeptember 23., 21:272016. szeptember 23., 21:27
„Az ellenőrzések két szinten zajlanak: az egyik a teledetekciós ellenőrzés, amely során műholdas képek alapján vizsgáljuk meg a kérelembe foglaltakat, a másik a klasszikus, helyszínen történő ellenőrzés. A gazdaszám kevésbé fontos – hatezer gazda kérelme érintett –, inkább az lényeges, hogy több mint tizenegyezer parcellát kell helyszínen is felmérnünk” – indította beszélgetésünket Haschi András. Az APIA Hargita megyei vezetője hozzátette, a teledetekciós ellenőrzés esetében csak akkor látogatnak ki a helyszínre a munkatársai, ha a gazda nem ért egyet a mérés eredményével – ez akkor fordulhat elő, ha a gazda által bejelölt parcella mérete, helye, illetve a termesztett kultúra nem egyezik a műholdas képekével. A legnagyobb problémát még mindig a területek beazonosítása jelenti, az, hogy a megfelelő méretű parcellát a megfelelő helyre rajzolják-e be az igényléskor. Emiatt még kérdéses, hogy ebben az esetben hány parcellát kell helyszínen is megvizsgálnunk.
Az állattartókat is ellenőrzik
Az állattenyésztési támogatások ellenőrzését idéntől nem az APIA, hanem az állat-egészségügyi, illetve az állatnemesítési és szaporodásbiológiai hivatal munkatársai végzik – közölte Haschi András. Szász Ilonától, a Hargita Megyei Állatnemesítő és Szaporodásbiológiai Hivatal vezetőjétől megtudtuk, múlt héten fogtak hozza az ellenőrzésekhez, az elkövetkező időszakban 111 gazdát keresnek fel munkatársai – az érintett gazdák mintegy 45 százaléka Keresztúr környéki, többsége pedig juhtartó. Jelenleg is a juhos gazdák igényléseivel foglalkoznak, naponta átlagosan két gazdát tudnak felkeresni. Az ellenőrzések folyamata egyébként nem változott – szögezte le az intézményvezető.
Míg a légi felvételeken alapuló ellenőrzés esetében a megye déli része érintett, addig klasszikus ellenőrzéseket a megye teljes területén végeznek majd. Gyergyószéken 3500 parcellát, Csíkszereda környékén 3000 parcellát, a csíkszentmártoni ügynökséghez tartozó területeken 2500 parcellát, Udvarhely körül 1800-at, Maroshévíz vidékén 720-at, Keresztúr környékén pedig 450 parcellát vesznek górcső alá a szakemberek. A parcellák helyszíni ellenőrzése során megnézik, hogy a kérelmezéskor vállalt feltételeket a gazda betartotta-e, amennyiben a vállaltaknak nem tett eleget az érintett igénylő, az a támogatás megvonásával jár – ismertette az intézményvezető.
Haschi András kiemelte továbbá azt is, hogy ez hatalmas munkát jelent, az idei ellenőrzés alá eső parcellák száma ugyanis kétszer akkora, mint amennyit az elmúlt évek legnagyobb ellenőrzésekor megvizsgáltak. Egyelőre korai még a befejezés idejéről beszélni, sokkal sürgetőbb viszont az operatív munka, mivel beköszöntött az ősz. Több mint másfél hete fogtak hozzá az ellenőrzésekhez, jelenleg a megye magasabban fekvő részein végzik a munkájukat a szakemberek, hogy minél hamarabb ellenőrizve legyenek azok a parcellák, ahol korábban leesik a hó. Az érintett gazdákat 24–48 órával korábban értesítik a helyszíni szemle időpontjáról, de az illetékesek nem kötelesek a gazda jelenlétében felkeresni a földeket – tisztázta az igazgató. Megjegyezte, azokat a gazdákat viszont mindenképp felkeresik, akik agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatást is igényeltek, mivel nekik fel kell mutatniuk különböző dokumentumokat.
Nemcsak Hargita megyében bővítették ki az ellenőrzési kört, hanem az egész országban. Az igazgató elmondta, a tavalyi rendellenességek miatt az ellenőrzési szelvény sokkal nagyobb lett az egész országban, mint az előző években, ugyanis minél nagyobb a gond egyik évben, aszerint növelik az ellenőrzési arányt a másikban. Hargita megyében a támogatást igénylő gazdák 15 százalékát ellenőrzik, továbbá az összparcellaszám mintegy 5 százalékát veszik helyszínen is szemügyre. Mint megtudtuk, jelenleg 20 személy foglalkozik az ellenőrzések lebonyolításával, de a továbbiakban számítanak más megyebeli kollégák segítségére is – a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
Elkezdték a vízhálózat-bővítést Gyergyószentmiklóson a Gyilkostó sugárúton, amelyet később úthelyreállítási és aszfaltozási munkák követnek. A beruházás első szakaszában a Vár utca és a Kőrisfa utca között kell útlezárásra számítani.
szóljon hozzá!