Fotó: Veres Nándor
Elkezdődött az idei mezőgazdasági támogatásigénylések ellenőrzése: több mint 11 ezer parcellát helyszínen is ellenőriznek a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei munkatársai, míg a Hargita Megyei Állatnemesítő és Szaporodásbiológiai Hivatal (ANARZ) alkalmazottai 111 állattartót keresnek fel a következő időszakban.
2016. szeptember 23., 21:272016. szeptember 23., 21:27
„Az ellenőrzések két szinten zajlanak: az egyik a teledetekciós ellenőrzés, amely során műholdas képek alapján vizsgáljuk meg a kérelembe foglaltakat, a másik a klasszikus, helyszínen történő ellenőrzés. A gazdaszám kevésbé fontos – hatezer gazda kérelme érintett –, inkább az lényeges, hogy több mint tizenegyezer parcellát kell helyszínen is felmérnünk” – indította beszélgetésünket Haschi András. Az APIA Hargita megyei vezetője hozzátette, a teledetekciós ellenőrzés esetében csak akkor látogatnak ki a helyszínre a munkatársai, ha a gazda nem ért egyet a mérés eredményével – ez akkor fordulhat elő, ha a gazda által bejelölt parcella mérete, helye, illetve a termesztett kultúra nem egyezik a műholdas képekével. A legnagyobb problémát még mindig a területek beazonosítása jelenti, az, hogy a megfelelő méretű parcellát a megfelelő helyre rajzolják-e be az igényléskor. Emiatt még kérdéses, hogy ebben az esetben hány parcellát kell helyszínen is megvizsgálnunk.
Az állattartókat is ellenőrzik
Az állattenyésztési támogatások ellenőrzését idéntől nem az APIA, hanem az állat-egészségügyi, illetve az állatnemesítési és szaporodásbiológiai hivatal munkatársai végzik – közölte Haschi András. Szász Ilonától, a Hargita Megyei Állatnemesítő és Szaporodásbiológiai Hivatal vezetőjétől megtudtuk, múlt héten fogtak hozza az ellenőrzésekhez, az elkövetkező időszakban 111 gazdát keresnek fel munkatársai – az érintett gazdák mintegy 45 százaléka Keresztúr környéki, többsége pedig juhtartó. Jelenleg is a juhos gazdák igényléseivel foglalkoznak, naponta átlagosan két gazdát tudnak felkeresni. Az ellenőrzések folyamata egyébként nem változott – szögezte le az intézményvezető.
Míg a légi felvételeken alapuló ellenőrzés esetében a megye déli része érintett, addig klasszikus ellenőrzéseket a megye teljes területén végeznek majd. Gyergyószéken 3500 parcellát, Csíkszereda környékén 3000 parcellát, a csíkszentmártoni ügynökséghez tartozó területeken 2500 parcellát, Udvarhely körül 1800-at, Maroshévíz vidékén 720-at, Keresztúr környékén pedig 450 parcellát vesznek górcső alá a szakemberek. A parcellák helyszíni ellenőrzése során megnézik, hogy a kérelmezéskor vállalt feltételeket a gazda betartotta-e, amennyiben a vállaltaknak nem tett eleget az érintett igénylő, az a támogatás megvonásával jár – ismertette az intézményvezető.
Haschi András kiemelte továbbá azt is, hogy ez hatalmas munkát jelent, az idei ellenőrzés alá eső parcellák száma ugyanis kétszer akkora, mint amennyit az elmúlt évek legnagyobb ellenőrzésekor megvizsgáltak. Egyelőre korai még a befejezés idejéről beszélni, sokkal sürgetőbb viszont az operatív munka, mivel beköszöntött az ősz. Több mint másfél hete fogtak hozzá az ellenőrzésekhez, jelenleg a megye magasabban fekvő részein végzik a munkájukat a szakemberek, hogy minél hamarabb ellenőrizve legyenek azok a parcellák, ahol korábban leesik a hó. Az érintett gazdákat 24–48 órával korábban értesítik a helyszíni szemle időpontjáról, de az illetékesek nem kötelesek a gazda jelenlétében felkeresni a földeket – tisztázta az igazgató. Megjegyezte, azokat a gazdákat viszont mindenképp felkeresik, akik agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatást is igényeltek, mivel nekik fel kell mutatniuk különböző dokumentumokat.
Nemcsak Hargita megyében bővítették ki az ellenőrzési kört, hanem az egész országban. Az igazgató elmondta, a tavalyi rendellenességek miatt az ellenőrzési szelvény sokkal nagyobb lett az egész országban, mint az előző években, ugyanis minél nagyobb a gond egyik évben, aszerint növelik az ellenőrzési arányt a másikban. Hargita megyében a támogatást igénylő gazdák 15 százalékát ellenőrzik, továbbá az összparcellaszám mintegy 5 százalékát veszik helyszínen is szemügyre. Mint megtudtuk, jelenleg 20 személy foglalkozik az ellenőrzések lebonyolításával, de a továbbiakban számítanak más megyebeli kollégák segítségére is – a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!