Megismétlődött a tavalyi történet a balánbányai iskolákban, óvodában: a tavaszi vakáció kezdetén megszűnt a gázszolgáltatás az adósságok miatt. A vakáció véget ért, a gázszünet viszont még tart.
2012. április 25., 18:542012. április 25., 18:54
2012. április 25., 19:362012. április 25., 19:36
Balánbányán tavaly tavasszal zárta el a gázcsapokat a tanintézményekben a Hargita Gáz Rt., miután az önkormányzat – pénzhiányra hivatkozva – több mint háromszázezer lejes adósságot halmozott fel az óvoda és a három iskola után. A helyzet ősszel fordult komolyra, mert egyre hidegebb lett és fel kellett függeszteni az oktatást, csakúgy, mint 2010-ben. Miután megegyezés született a szolgáltatás újraindításáról, október 24-én ismét lett gáz, de ehhez kormánytámogatásra, megyei tanácsi segítségre és helyi önkormányzati forrásokra is szükség volt. A gázszolgáltató is azt ígérte, elengedi a büntetőkamatok egy részét.
Az adósság akkor még nem tűnt el, csak csökkent mintegy 90 ezer lejre. Aztán ismét növekedett, és a tavaszi vakációra a gázcsapokat ismét elzárta a szolgáltató. Mint Nistor Imre alpolgármestertől megtudtuk, a tavaly novemberi és decemberi számlákat kifizették, és a tanintézmények még április 4-én is fizettek, az adósság viszont eléri a 135 ezer lejt, ami a 2012-es számlákból gyűlt össze. Nistor szerint a tanintézmények számára az új tanügyi törvény szerint működési költségekre biztosított pénzből ki lehet fizetni az adósságokat, és ezt augusztusig meg is lehet tenni. Úgy vélte, az első negyedévben azért nem volt erre lehetőség, mert ebből a pénzből a tanintézmények ebben az időszakban keveset használhattak fel.
A város nem adott pénzt
Nem kaptak viszont pénzt az iskolák a várostól, ahogy ezt beszélgetésünk során Hada János, az 1. Számú Általános Iskola igazgatója megemlítette. Mint elmondta, az iskola adóssága a szolgáltató felé 30 ezer lej, ez az idei első negyedévben gyűlt össze. „Februárban ígéretet kaptunk, hogy a város hozzájárul a költségekhez és ki lesz fizetve az adósság, aztán kiderült, hogy nincs pénz” – emlékezett az igazgató. Hozzátette, a tartozás egy részét kifizették a működési költségekre kapott összegből, de ezt a pénzt nem lehet csak a gáz kifizetésére fordítani, mert van villanyszámla és más kiadások is.
Mereş Mihai polgármester kérdésünkre azt mondta, a februárban ígért pénz rendeltetését a helyi önkormányzat változtatta meg, és az előzetes ígéretekkel szemben nem a számlák kifizetésére használták, hanem az egyházak kapták meg. Mereş szerint a kormány diszkriminálja Balánbányát, mert kormánytámogatást sem kaptak, ellentétben sok más Hargita megyei településsel. Szerinte a városnak nincs pénze a költségvetésből erre a kiadásra, csak úgy tudna fizetni, ha alkalmazottakat bocsátanának el.
A napköziben a legnehezebb
Bálint Kinga, a Hargita Gáz Rt. kommunikációs menedzsere elmondta, a gázszolgáltatás felfüggesztése a tavaszi vakáció első napján történt, akkor még 200 ezer lej volt az adósság. Mivel még ezután is fizettek az iskolák, a tartozás 145 ezer lejre csökkent. „Tavaly ősszel a város nagy segítséget kapott a megyei önkormányzattól, a kormánytól és a szolgáltató is elengedte a büntetőkamatok egy részét. Az aktuális számlák kifizetése viszont elmaradt. Reméljük, hogy nem ismétlődik meg a tavalyi helyzet, és ősszel nem hidegben kell kezdeni az iskolát” – mondta Bálint Kinga.
Hét tanintézményt érint a gázszolgáltatás megvonása, de mivel a nappali hőmérsékleti értékek emelkednek és a nap is süti az iskolákat, a benti hőmérséklet elviselhető. A napközinél, mint máskor is, rosszabb a helyzet, az épület árnyékban van, ugyanakkor ott meleg ételt is kell főzni a gyerekeknek.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!