Hogy a múltból tanulva újat építsünk

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Fennállásának századik évfordulóját ünnepli idén a madéfalvi római katolikus plébánia. Az egyházközség az évszázados múlt előtti tisztelgés egyik módjaként a jövőnek történő építkezést választotta.

Rédai Botond

2011. június 12., 23:122011. június 12., 23:12

2011. június 13., 17:312011. június 13., 17:31

Siculicidium nevet viseli majdan az a kápolna, melynek alapkövét a madéfalvi veszedelem tiszteletére állított emlékmű közelében található területen helyezték el pünkösd vasárnapján. Az ünnepi szentmisén a helybelieken kívül németországi, illetve magyarországi zarándokok is részt vettek.

„Rettentő nehéz Isten dicsőségének és a hívek szolgálatának tenni valamit, ami örök érvényű, ami valahol a nagy könyvben meg lesz majd írva” – méltatta az eseményt Gedő Attila ercsi plébános, kihangsúlyozva, ha ugyanazzal a lelkesedéssel halad a munka, mint ahogy az elindult, nem lesz gond a megvalósítással. Hasonlóképp vélekedett, valamint a beruházás támogatásáról biztosította a jelenlevőket Szabó Tamás ercsi polgármester, Sabjanics Miklós herendi plébános, illetve Gegő István, a németországi Rottenburg-Stuttgart egyházmegye plébánosa. Szintén a beruházás fontosságáról beszélt Szentes Csaba madéfalvi polgármester, illetve Szentes Antal megyei tanácsos.

„Száz év már egy emberi életben is nagyon sokat jelent. Benne van egy múlt nemzedéke, amely megalapozta ennek az egyházközségnek a jövőjét, és benne van a jelen, amikor tervezzük újat, szebbet. Benne van egy boldogabb jövő, amit gyermekeinknek akarunk biztosítani” – fogalmazott kérdésünkre Bartalus Zoltán Jakab. A madéfalvi egyházközség plébános elmondta, inkább hiánypótlóként épül az új létesítmény, hiszen a településnek volt még egy kápolnája a község temetőjében. A Szent Anna-kápolnát viszont 1940-ben lebontották. „Az ember mindig az otthonban gondolkodik, és a hívekre alapoz. El kell mondanom, hetedik éve vagyok itt Madéfalván. Nagy izgalmakkal jöttem ide, mert elég rossz híre volt ennek az egyházközségnek, viszont pozitívan csalódtam a hívekben. Az elmúlt években rengeteget dolgoztunk együtt. Olyan közösség ez, amit nagyon megszerettem. Úgy érzem, ezeknek az embereknek a támogatásával, imádságával ez a kápolna megvalósul” – vallotta az atya. Ami már biztos, az építkezéshez szükséges faanyagot a közbirtokosság biztosítja, a téglát is adományként kapja az egyházközség.

A száz év kötelez

Amint az a Gyulafehérvári Főegyházmegye honlapján is olvasható, a madéfalvi egyházköség Csíkrákos filiája volt, 1911-től lett önálló plébánia. Kápolnája 1743-ban a Mór-hegyese dombon Szent Anna tiszteletére épült. Egyes dokumentumok szerint a kápolna építését II. József 1783-as csíki körútjával hozzák kapcsolatba. Az 1940-es években lebontották. A neogót vegyes stílusú templomának  alapkövét 1913. július 27-én tették le Bálint Lajos főesperes-plébános jelenlétében. Az építkezés Bíró Ferenc plébános szolgálata alatt történt, a templomot 1923-ban szentelte fel gróf Mailáth Gusztáv Károly püspök Jézus Szíve tiszteletére. Mivel az állomás körzete messze esik a falutól és a templomtól, viszont az állomás mellett tömbháznegyed épült, 1990-ben Balázs György plébános közbenjárásával megvásároltak egy 1970-ben épült mérnöki lakást, amit 1995-ben alakítottak át kápolnává. A falu szülötte Zöld Péter delnei plébános, aki elkísérte a Moldvába menekülő székelyeket, és aki lelkileg támogatta őket. Itt született 1606-ban Szentandrássy István OFM, Erdély választott püspöke (1618–30), majd Veszprém püspöke. Ugyancsak Madéfalva szülötte Tamás József segédpüspök.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei