Fotó: Iochom Zsolt
Február 13. és március 31. között erdélyi és magyarországi városokban turnézik a marosvásárhelyi Defender együttes. A koncertturné első állomásán, a csíkszeredai Ami klubban, Fülöp G. Imrével, az együttes frontemberével beszélgettünk.
2014. február 14., 13:512014. február 14., 13:51
2014. február 14., 14:242014. február 14., 14:24
A Defender együttes 1996-ban alakult, Erdély egyik legkiemelkedőbb és legsikeresebb rockzenekaraként tartják számon. Az évek során hét lemezük jelent meg, számos hazai és magyarországi meghívásnak tettek eleget. A hamarosan nagykorúságát ünneplő zenekar többször koncertezett a budapesti Petőfi Csarnokban, közös dalt készítettek Pataky Attilával és Keresztes Ildikóval is.
– Mit kell tudni a koncertturnétokról?
– Már nagyon rég készültünk egy ilyen országos turnéra, eredetileg hat-nyolc állomást terveztünk, de már a tizenharmadik koncertdátumot egyeztettük le a megrendelővel, és négy-öt fellépés még mindig tárgyalás alatt van. Emellett Magyarországon is több koncertünk lesz. Nem is emlékszem, hogy az elmúlt tizennyolc év alatt volt-e hasonló eset, hogy két hónap alatt tizenöt bulit hoztunk volna össze. Ennek nagyon örülünk, hisz igazából csak áprilistól kezdődik a szezon és addig már tucatnyi bulin leszünk túl.
– Milyen újdonsággal készültök?
– Az új lemezünk április 5-én jelenik meg, ami dupla album lesz, huszonnégy új dallal. Az elmúlt négy év munkája van benne, és tartunk egy nagyszabású lemezbemutató koncertet a marosvásárhelyi kultúrpalotában. Ekkor ünnepeljük meg az együttes fennállásának tizennyolcadik évfordulóját, ahova hazai és magyarországi sztárvendégeket hívunk meg, többek között Alapi Istvánt, az Edda Művek gitárosát. Készítettünk egy népdal-átdolgozás mixet, amit egy néptánccsoporttal fogunk előadni, ami nagyon látványos lesz.
– Több videoklipetek is megjelent...
– Így igaz, tavaly nagyon sok videoklipet forgattunk, egyet viszont most februárban fogunk megjelentetni. Ezt több helyszínen forgattuk, kiemelném a konstanciai kaszinó épületét, ahol tudtom szerint még Erdélyből senki nem forgatott. Ugyanakkor egy videóstúdióban fehér háttérrel és fehér ruhát viselve zenéltünk, erre animációt vetítettünk, ami nagyon érdekes effektet adott. Ez egy nagyon különleges videoklip lesz.
Az együttes jelenlegi felállása: Fülöp G. Imre – ének, gitár, Dănuț Chiorean Péter – gitár, Czikmántori Rajmund – basszusgitár, Șuteu Florin – billentyűs hangszerek, Szabó Ferenc – dobok.
A Follow Me Tour további helyszínei:
Február 14. – Gyergyószentmiklós, Kárpátikum
Február 15. – Sepsiszentgyörgy, BISTRO Pub
Február 16. – Marosvásárhely, Jazz and Blues Club
Február 21. – Szászrégen, Crinul Klub
Március 1. – Szatmárnémeti, Bora Bora Klub
Március 21. – Cegléd (HU), Jazz Cafe
Március 22. – Budapest PeCsa (az Edda Művek előtt)
Március 23. – Budapest, PeCsa Cafe
Március 28. – Kézdivásárhely, Vigadó
Március 30. - Kolozsvár, Euphoria Music Hall
Március 31. - Marosvásárhely, Kultúrpalota
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!