György József: a gyűlölet szításával tisztázódnak a kezdeményezők

•  Fotó: Kristo Robert

Fotó: Kristo Robert

Sajtóközleményben reagált a Csíkszentgyörgy községben március 21-én, Bánkfalva leválása ügyében lezajlott népszavazás utáni fejleményekre György József polgármester. A községvezető ebben kifejti, nem állt szándékában közleményt kiadni a témában, de az utóbbi napok rágalomhadjárata után kénytelen volt megtenni ezt a lépést.

Rédai Botond

2010. március 25., 16:472010. március 25., 16:47

2010. március 27., 13:562010. március 27., 13:56

•  Fotó: Kristo Robert                       Galéria

Fotó: Kristo Robert

Az elöljáró soraiban kihangsúlyozza, kizárólag a népszavazás törvényes megszervezését vállalta. A kampány során szándékosan nem foglalt állást ebben a kérdésben, minekutána senkit nem biztatott sem a leválás elfogadására, sem ellenzésére. „Mivelhogy nem én voltam a kezdeményezője ennek a leválási szándéknak, úgy gondoltam így volt tisztességes. Ugyanakkor a népszavazás kiírásával azt bizonyítottam, nem akadályozom a leválási szándékot. Ezzel teljesítettem ígéretemet a bánkfalviakkal szemben és ezt nem kérdőjelezheti meg senki. A végeredmény már ismert mindenki számára. Községszinten 35 %-os volt a részvételi arány. És pontosan ezen kellene elgondolkodjanak a névtelenül mocskolódó személyek” – említi György József.

Majd hozzáteszi, a vitathatatlan kudarcért ne a szavazóbizottság tagjait vagy személyét rágalmazzák alaptalanul. „Ha megnézzük az ügyben legjobban érdekelt közösséget, Bánkfalvát, láthatjuk, csak 59 % ment el szavazni, akkor amikor legalább 80-90 %-ban kellett volna részt venniük a lakóknak a referendumon. Hogyha a leválandó öt település – Bánkfalva, Kotormány, Egerszék, Csinód és Csobányos – szavazóinak részvételét nézzük, akkor is csak 57 %-os az arány. A fenti számok tükrében ne beszéljenek sikeres szavazásról a kezdeményezők, mert jól látszik hogy nem az. És ez mindent megmagyaráz. Vajon mindezért a bizottság tagjai a hibásak, a polgármester, vagy Csíkszentgyörgy, Csíkmenaság, Pottyand, Újfalu vagy Egerszék lakói ? Vajon nem az volt a baj, hogy a kezdeményezők nem tudták meggyőzni és a leválás ügye mellé állítani a lakosság többségét?” – teszi fel a kérdést a községvezető.

Mint leírja, a gyűlölködés szításával próbálják tisztázni magukat a kezdeményezők. Ehelyett jobb lett volna megbeszélni és békésen kielemezni az eredményeket. Hozzáteszi, a népszavazási plakátok még most is a kerítéseken vannak, senki nem tépte le őket úgy ahogy nem is házalt senki sem a szavazás előtti napon azért, hogy „rossz” irányba térítsék a csíkszentgyorgyi és csíkmenasági lakosságot, ahogyan azt a kezdeményezők állítják. „Az alaptalan állításokat be kell bizonyítani, nem vádaskodni, mocskolódni. Ennek tisztázására felkértem az illetékes szerveket” – olvasható a közleményben, amelyben az elöljáró azt is leírja, a népszavazás költségeit bármikor, az arra hivatott illetékes hatóságok megtekinthetik a hivatalnál.

A községvezető továbbá megemlíti, a népszavazás újbóli kiírását továbbra is a polgármester javaslatára a helyi önkormányzat kell jóváhagyja. De ez nem időszerű és megfontolandó a fenti okok miatt. Kifejti azt is, hogy a törvény szerint a szavazólapokon csak román nyelven lehet megfogalmazni kérdéseket, ugyanakkor mások helyett leadni bármilyen szavazatot szintén törvénytelen.

„A hogyan továbbot át kell gondolni. Nehezen tudom elképzelni az együttműködést azzal a bánkfalvi kezdeményező bizottsággal, akiknek tagjait hatalmi ambíciójuk vezérel, és a másképp gondolkodókat azonnal rossz irányzatúaknak bélyegzik. Jelen voltam a bánkfalvi közbirtokossági tisztújító gyűlésen és láttam hogyan történt a költségekről a beszámoló, a költségvetés elfogadtatása, a tisztújítás mikéntje, az újraválasztás. Mindenkinek tudnia kell, hogy a régi-új vezetőséget a gyűlésen jelenlevők közül mintegy 30 % választotta kézfelemeléssel vissza. Biztos vagyok, hogy az ülés jegyzőkönyvében nem szerepel az igenek, nemek illetve a tartózkodók száma. Ha pedig igen, akkor az törvénytelen. Többek között ezért is nem tartom legitimnek a közbirtokosság jelenlegi vezetőségét” – fogalmaz Csíkszentgyörgy polgármestere.

Befejezésül többek között leírja, irodájának ajtaja továbbra is nyitva áll minden községi lakos előtt, legyen az bánkfalvi, igennel vagy nemmel szavazó, egerszéki, csinódi vagy csíkszentgyörgyi. „Biztos vagyok abban, járhatóbb út ez, mint a névtelenség mögé bújó rosszindulatú kritizálás és rágalmazás, akiknek neve számunkra amúgy is ismeretes” – zárja közleményét György József, Csíkszentgyörgy polgármestere.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei