Fotó: Kristo Robert
A vasárnap lezajlott népszavazás eldöntötte, a bánkfalviak Csíkszentgyörgy község részeként élhetik tovább mindennapjaikat. A kudarcot vallott önállósodási kezdeményezés utórezgései azonban valószínű még sokáig érződni fognak. Hogy ki miként értékeli az eseményeket, az a következőkből fog kiderülni.
2010. március 22., 18:032010. március 22., 18:03
2010. március 22., 19:222010. március 22., 19:22
Fotó: Kristo Robert
„Tulajdonképpen az lett, amire számítottam. Az viszont pozitívum, hogy Bánkfalván ennyi ember megjelent az urnáknál és nagy többségben az igen mellett tette le voksát” – fogalmazott Sándor Zoltán, a bánkfalvi közbirtokosság elnöke. A referendum kiírását kezdeményező bizottság vezetője úgy vélte, ez mindenképpen azt igazolja, a bánkfalviak akarják a leválást. A részvételi adatokat elemezve kijelentette, a csíkszentgyörgyi és menasági alacsony részvétel bizonyos személyek ténykedésének köszönhető.
„Az előkészületnél kifogásoltam, hogy a polgármester szándékosan kitért a falugyűlések megszervezése elől. Így nem maradt más lehetőség számunkra, mint a házalás, illetve a sajtó nyilvánossága. Úgy érzem, ha többet lehetett volna beszélni a dologról, akkor más végkifejlete lett volna ennek az egésznek” – említette Sándor, aki szerint a község polgármestere a valóságban nem semleges volt, hanem a nem-re bíztatta az embereket. A közbirtokossági elnök hozzátette, köszönettel tartozik azoknak, akik úgy érezték fontos részt venni a referendumon, illetve a bánkfalviaknak, akik a rendszerváltás óta nem jelentek meg ilyen nagy százalékban a szavazókörzetekben.
„Sokan mondták már nekem a községben, hogy ne adjam fel, tovább kell vinni ezt a folyamatot. Ugyanakkor hibának tartom a polgármester azon kijelentését, hogy ezzel a kezdeményező bizottsággal nem akar tovább tárgyalni. Nincs joga megszabnia, kik a kezdeményezők. Bárki lehet azok közül, akik az érintett faluban laknak és érdekli a közösség sorsa” – fejtette ki Sándor Zoltán.
Ne kezdjük a sárdobálást
György József csíkszentgyörgyi polgármester szerint különösebb probléma nélkül zajlott le a referendum. Az elöljáró kihangsúlyozta, mindenkinek el kell gondolkodnia azon, hogy a községből szavazásra jogosult személyek 35 százaléka vett részt a népszavazáson. „Azt sem lehet értékelés nélkül hagyni, hogy Bánkfalván, ahol a lakosság 80–90 százaléka kellett volna elmenjen szavazni, ám csak 58 százalékos volt a részvételi arány. Ezt az eredményt el kell fogadja a közösség, és nem szabad kezdeni a sárdobálást, a vádaskodást, a mocskolódást. Ez nem tisztességes semmilyen formában” – magyarázta a községvezető. A polgármester kifejtette, nincs más választás, tovább kell lépni, ám együttműködve kell megtenni ezt. „Újra kell gondolni a dolgokat, újra kell értékelni, de nem ezzel a kezdeményező bizottsággal” – említette György József, aki úgy fogalmazott, nem zárkózik el a leválással kapcsolatos további egyeztetésektől, beszélgetésektől sem.
Félretájékoztatták az embereket
A népszavazás legfőbb üzenete, a csíkbánkfalvi közösség összefogott, hogy saját sorsát kézbe vegye, érdekeit érvényesítse, álmait megvalósítsa – olvasható abban a sajtóközleményben, amit a bánkfalvi önállósodást kezdeményező bizottság nevében Csedő Zsófia juttatott el szerkesztőségünkbe. „Sajnos az érintett települések közül főként Csíkszentgyörgyön és Csíkmenaságon volt nagyon alacsony a részvétel. Ez az utolsó napon való félretájékoztatásnak az eredménye, hisz egyes emberek végigjárták a településeket, nemleges szavazásra és semlegességre biztatva a lakosságot, a plakátokat folyamatosan leszedték. A tapasztalat azt mutatja, a csíkszentgyörgyi és csíkmenasági lakosok egy része rossz irányban nagyon befolyásolható” – áll a közleményben. A csíkbánkfalvi magas részvételi aránnyal kapcsolatban a szerzők leszögezik, a választók igenis mozgósíthatók, ha azt látják, hogy szavazatukkal a közélet megújítását szolgálhatják.
„Ezentúl is, az eredményektől függetlenül szeretnénk a közösség érdekében dolgozni és egy szebb jövő kialakításán munkálkodni mindazokkal együtt akik bíznak a település fejlődésében, szerették volna a változást” – olvasható a dokumentumban.
Nem volt ellenkapmány
Nem tudok semmiféle ellenkampányról, félrevezetésről. Ilyenről nekem nincsen tudomásom – nyilatkozta György József polgármester. Mint mondta, a korábbiakban többször is kifejtette, semleges ebben a kérdésben, és tiszteletben fogja tartani a lakosság döntését. „Rosszindulatúság és bűnbak keresés ez az egész. Akik házaltak, azok a kezdeményező bizottság tagjai voltak. Aki az uszítást szorgalmazza, az saját magát jellemzi ez által” – jelentette ki a polgármester.
A népszavazás számokban
Március 21-én összesen 1350 személy jelent meg a hat szavazókörzetben: Bánkfalván 624 (a falu választópolgárainak 58 százaléka), Menaságon 172 (23%), Újfaluban 125 (49%), Csíkszentgyörgyön 313 (20%), Egerszéken 25 (28%), Csinódon 91 (61%). A leválást elfogadó voksok száma 880 volt, ami a résztvevők 65 százalékát teszi ki. Az elutasító szavazatok száma 442, 28 szavazat érvénytelen volt.
szóljon hozzá!