Fotó: Veres Nándor
Jelentéssel bíró formák és motívumok bontakoztak ki Török Csaba keze nyomán. A csíkszeredai fafaragó az utolsó simításokat végzi a Himalájában májusban eltünt, csíkszeredai születésű Erőss Zsolt hegymászó kopjafáján, melyet vasárnap a magyarországi Pilisvörösváron állítanak majd fel.
2013. szeptember 11., 17:492013. szeptember 11., 17:49
2013. szeptember 11., 21:102013. szeptember 11., 21:10
Egy három méteres tölgyfagerenda adta a kopjafa alapanyagát, melynek kifaragását csütörtökön fejezi be Török Csaba csíktaplocai műhelyében. „A fát egy éve vághatták ki, és nagyon kemény, viszont kevés benne a hasadás, habár én mindig azt szoktam mondani, amelyik fa nyílni akar, nyíljon” – magyarázta a fafaragó.
A csíkszeredai hegymászó emlékére készülő kopjafa csillagban végződik. „Azért, mert Erőss Zsolt kitartása kiemelkedő volt, példamutató lehet mindenki számára” – emelte ki a népművész. A fafaragó ottjártunkkor éppen egy András-keresztet vésett a kopjafába. Érdeklődésünkre elmondta: „ez a vándorok jelképe, hiszen vándor volt Zsolt is, aki kerülte a nagyvilágot, a nagy hegyeket”. A föld és a víz jele is azért került a kopjafára, mert akinek emlékét őrizni fogja, a természet közelében élt. „Legalul egy rozetta van, mely az élet virága a keleti mitológiában, egyetlenegy pontból indul, és a végtelenig lehet fejleszteni” – fogalmazott Török.
Az élet virága alatt kap helyet a felirat: „Ott nyugszom, ahová mindig vágytam”. Az alkotás hátoldalára is virágokat formázott a készítő. „Egy rózsa, egy szegfű és egy palmetta. Lehajló formájuk az elmúlást is jelenthetik” – mondta a csíktaplocai fafaragó. A kopjafa mindkét oldalára réztáblákat rögzítenek, az egyiken Fogarasy Attila, a másikon Szilágyi Ákos Erőss Zsolthoz írt verse lesz olvasható. A kifaragott és színező, tartósító festékkel kezelt kopjafát pénteken reggel szállítják Pilisvörösvárra.
Amint arról korábban beszámoltunk, a csíktaplocai fafaragót több mint egy hónapja Pilisvörösvárról kérték fel, hogy faragja meg Erőss Zsolt kopjafáját. A településen, ahol a híres hegymászó tíz évet élt, méltó emléket kívánnak állítani Erőss Zsoltnak. A kopjafát vasárnap állítják fel, ez alkalommal gyászistentiszteletet is tartanak Erőss Zsolt emlékére a pilisvörösvári református templomban.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!