Fotó: Kristo Robert
Sokan, valószínű, mai napig sem tudták elfelejteni a Mindszentet és Csíkzsögödöt tavaly nyáron több rendben érintő árvíz rémképeit. Az illetékesek akkor azt ígérték, mindent megtesznek azért, hogy az események ne ismétlődhessenek meg. A tervek szerint mindezt egy, a Mindszent patakán létesítendő vízgyűjtő tó kialakításával szeretnék elérni. A beruházás már tavaly ősszel zöld utat kapott, napokon belül a munkálatok is elkezdődnek.
2011. április 20., 17:252011. április 20., 17:25
2011. április 20., 19:172011. április 20., 19:17
A Mindszent patakát, illetve a Suta-tavat érintő munkálatokkal csak rossz emlék marad
a tavaly nyári sorozatos áradás
Ha minden igaz, húsvét után a kivitelező elkezdi a munkálatokat – tájékoztatott Miklós Géza. Az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója szerint a gát építésével együtt a mindszenti patak szabályozása is megtörténik. A beruházást egy máramarosi cég végzi el.
A csíkzsögödi lakosságot fogja védeni a jövőbeni áradásoktól az a Mindszent patakán létesítendő vízgyűjtő gát, amelynek építése, a hírek szerint jövő héten elkezdődik. Amint azt Miklós Géza elmondta, a patakszabályozást is magába foglaló beruházás teljes költsége hétmillió lej, az összeg teljes mértékben a kivitelező rendelkezésére áll. Miklós Géza kihangsúlyozta, ezen munkálat révén megoldódik a csíkzsögödi térség árvízmentesítése, hiszen a négyszázezer köbméter kapacitású, nem állandó hozammal rendelkező tó amellett, hogy felfogja a mindszenti és környékbeli csapadékot, áteresztőjével megfelelő szinten tudja tartani a vízhozamot.
A Suta-tó hasonló korlátozásával együtt pedig a Fitód patakának hozama sem fogja meghaladni a főút alatti hidat, mely másodpercenként legtöbb tizenkét köbméter vizet képes átvezetni. A Suta-tóval kapcsolatban egyébként megtudtuk, erre a munkálatra még nem írták ki a közbeszerzési eljárást, ám a kivitelezéshez szükséges mintegy négymillió lejt már elkülönítették. Ez a beruházás tartalmazza a Fitód patak szabályozását, a gát rehabilitálását, a Suta-tó kitakarítását, illetve a három kisebb tavacska „rendszerbe tevését”. Az igazgató szerint utóbbi azt jelenti, hogy a kis tavak a hordalék felfogásában játszanak majd szerepet, így elkerülhető lesz a nagy tó ismételt feltöltődése.
szóljon hozzá!