Tucatnyi civil szervezet összefogásából adventi szeretetmorzsával ajándékozták meg péntek délután a csíkszeredaiakat a város karácsonyfája körül, ahol zsíros kenyérrel és forró teával kínálták a térre kilátogatókat.
2013. december 21., 10:572013. december 21., 10:57
2013. december 21., 12:022013. december 21., 12:02
Míg a nagyböjti időben a tizenkét szociális-karitatív munkával foglalkozó civil szervezet a Szabadság téren tartott szeretetvendégséget, ezúttal a Majláth Gusztáv Károly tér és a Petőfi Sándor utca találkozásánál örvendeztették meg az arra járókat. Az egyesületi tagok akciójukkal nemcsak a rászorulóknak, hanem mindenkinek szerettek volna pár örömteli pillanatot szerezni.
A Szeretetmorzsa jó alkalom volt arra, hogy néhány percet elidőzzünk egymással az adventi készülődés idején. Bács Béla János a Szent Tamás Alapítvány részéről a civil szervezetek összefogásának példaértékűségét hangsúlyozta. „A céljaink között nagyon sok, ami közös és reméljük, hogy valami újdonsággal is elő tudunk rukkolni ezek után. A rendezvény üzenete: álljunk meg egy szóra! Zsíros kenyér és tea mellett hallgatjuk a zenét, ismerősökkel találkozunk, elbeszélgetünk olyanokkal akikkel ritkán szoktunk” – véli Bács Béla János.
A Családi Elhelyező Központok Szövetsége jóvoltából a találkozást szebbé tette a Napfény együttes alkalomhoz illő zenei műsora, valamint meglepetésként felléptek a Csíki Apák, Anyák és Apróságok Krisztusi Közösségének tagjai is.
A Betlehemi láng szeretetre figyelmeztet
A rendezvényre érkezett meg Csíkszeredába Betlehemből a Születés Temploma örökmécseséről meggyújtott láng, amelyet 1986 óta a cserkészek hoznak el minden év decemberében Bécsbe és onnan szerte Európába, hogy karácsonykor minél több család otthonában ott éghessen a szeretet lángja.
Kasza Tamás, a Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke hozta el a lángot Nagybányáról. A csík körzeti cserkészek helyi templomokba, közösségekbe viszik tovább a Betlehemi Békelángot – tudtuk meg Borka Botondtól, a Romániai Magyar Cserkészszövetség irodavezetőjétől. „A betlehemi láng felhívja a figyelmünket, hogy szeressük egymást és szeretettel készüljünk az ünnepekre” – emelte ki Borka Botond.
Az adventi Szeretetmorzsába a következő civil szervezetek kapcsolódtak be: a Szent Tamás Alapítvány, a Gyulafehérvári Caritas, a Családi Elhelyező Központok Szövetsége, a Csibész Alapítvány, a Csíkszeredai Egyesület a Nagycsaládokért, a Csíki Anyák Egyesülete, a Romániai Magyar Cserkészszövetség Csík körzete, a Néri Szent Fülöp Egyesület, a Csíki Apák, Anyák és Apróságok Krisztusi Közössége, a Fokoláre mozgalom – Csíkszereda, a Márton Áron Katolikus Férfiak Szövetsége és a Szent György Lovagrend.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!