Tucatnyi civil szervezet összefogásából adventi szeretetmorzsával ajándékozták meg péntek délután a csíkszeredaiakat a város karácsonyfája körül, ahol zsíros kenyérrel és forró teával kínálták a térre kilátogatókat.
2013. december 21., 10:572013. december 21., 10:57
2013. december 21., 12:022013. december 21., 12:02
Míg a nagyböjti időben a tizenkét szociális-karitatív munkával foglalkozó civil szervezet a Szabadság téren tartott szeretetvendégséget, ezúttal a Majláth Gusztáv Károly tér és a Petőfi Sándor utca találkozásánál örvendeztették meg az arra járókat. Az egyesületi tagok akciójukkal nemcsak a rászorulóknak, hanem mindenkinek szerettek volna pár örömteli pillanatot szerezni.
A Szeretetmorzsa jó alkalom volt arra, hogy néhány percet elidőzzünk egymással az adventi készülődés idején. Bács Béla János a Szent Tamás Alapítvány részéről a civil szervezetek összefogásának példaértékűségét hangsúlyozta. „A céljaink között nagyon sok, ami közös és reméljük, hogy valami újdonsággal is elő tudunk rukkolni ezek után. A rendezvény üzenete: álljunk meg egy szóra! Zsíros kenyér és tea mellett hallgatjuk a zenét, ismerősökkel találkozunk, elbeszélgetünk olyanokkal akikkel ritkán szoktunk” – véli Bács Béla János.
A Családi Elhelyező Központok Szövetsége jóvoltából a találkozást szebbé tette a Napfény együttes alkalomhoz illő zenei műsora, valamint meglepetésként felléptek a Csíki Apák, Anyák és Apróságok Krisztusi Közösségének tagjai is.
A Betlehemi láng szeretetre figyelmeztet
A rendezvényre érkezett meg Csíkszeredába Betlehemből a Születés Temploma örökmécseséről meggyújtott láng, amelyet 1986 óta a cserkészek hoznak el minden év decemberében Bécsbe és onnan szerte Európába, hogy karácsonykor minél több család otthonában ott éghessen a szeretet lángja.
Kasza Tamás, a Romániai Magyar Cserkészszövetség elnöke hozta el a lángot Nagybányáról. A csík körzeti cserkészek helyi templomokba, közösségekbe viszik tovább a Betlehemi Békelángot – tudtuk meg Borka Botondtól, a Romániai Magyar Cserkészszövetség irodavezetőjétől. „A betlehemi láng felhívja a figyelmünket, hogy szeressük egymást és szeretettel készüljünk az ünnepekre” – emelte ki Borka Botond.
Az adventi Szeretetmorzsába a következő civil szervezetek kapcsolódtak be: a Szent Tamás Alapítvány, a Gyulafehérvári Caritas, a Családi Elhelyező Központok Szövetsége, a Csibész Alapítvány, a Csíkszeredai Egyesület a Nagycsaládokért, a Csíki Anyák Egyesülete, a Romániai Magyar Cserkészszövetség Csík körzete, a Néri Szent Fülöp Egyesület, a Csíki Apák, Anyák és Apróságok Krisztusi Közössége, a Fokoláre mozgalom – Csíkszereda, a Márton Áron Katolikus Férfiak Szövetsége és a Szent György Lovagrend.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!