Fotó: Kristó Róbert
Suhogó ruhák, elegancia, kecses mozdulatok, csillogás, összhang és profizmus – elősorban ezt látja az, aki a tévé előtt ülve néz meg egy sporttáncversenyt. A csíkszeredai Sárig Edina Szilvia táncossal a sporttánc világáról beszélgettünk.
2013. július 25., 18:562013. július 25., 18:56
2013. július 25., 19:552013. július 25., 19:55
Sárig Edina 14 éves, kitartásáról és ambíciójáról azonban sok felnőtt példát vehetne. A Nagy Imre Általános Iskola hetedik osztályát elvégzett lány ugyanis amellett, hogy jó tanuló, kitűnő táncos is. Ősztől az életkorának megfelelőnél egy magasabb kategóriában fog táncolni.
„Ötéves korom óta táncolok, 2010-ig Csíkszeredában Péterfi Enikőnél edztem. Utána egy versenyen megismert egy edző, mondta, ha akarom, foglalkozik velem, keres nekem egy másik táncpartnert. Így aztán hétvégenként Dicsőszentmártonba jártunk, korán reggel indultunk, és egész hétvégén edztünk. Egy idő után mondta az edzőm, hogy keressek más párt, mert túlléptem a fiú szintjét. Hirdetéseket tettünk fel, és felhívott egy brassói edző, hogy megnézne, ott került még egy táncpartnerem, majd egy év után egy jászvásári fiú lett a párom. Aztán egy ideig nem volt párom, a romániai válogatott versenyen ismertem meg a mostani partneremet (Şerban Rareş Emanuel – szerk. megj.), akivel a 18 éveseknek megfelelő kategóriában fogok táncolni” – foglalta össze Edina röviden a karrierje történéseit.
Mivel ebben a sportágban több a lány, mint a fiú, általában a lány megy oda, ahol a fiú lakik. Így bár Edina a brassói Hot Moves Sporttáncklubnál van igazolva, iskolaidőben a hétvégeket Szászrégenben tölti, párja az ottani Dansul Viorilor Sporttánclub tagja. Pénteken odautazik, egész hétvégén edzenek, majd vissza Csíkszeredába. A vakációt is ott tölti. „Pár napig voltam Csíkszeredában, kérte a barátnőm, hogy találkozzunk, így kimentem a városba két órára. Sokszor kérdezik, hogy bírom, miért nem megyek én is bulizni, de nekem ez a szórakozás, a kikapcsolódás.”
Iskolaidőben hét közben annak függvényében gyakorol, hogy mennyi házi feladat van, mivel az iskola áll az első helyen, ha ott teljesít, akkor táncolhat. De így is naponta két-három órát táncol és erőgyakorlatozik, mert a sporttánc sport és művészet is egyben – árulta el a fiatal lány. „Mivel sok román párom volt, jól megtanultam románul. Eleinte, bár ismertem szavakat, nem tudtam összekötni őket, viszont mindenik táncpartnerem segített, nem kacagtak ki, és ezt értékelem. Most van egy edzőm, akivel angolul zajlanak az órák.” A partnerekkel kapcsolatban elmondta, fontos, hogy megértsék egymást, és ugyanazok legyenek a céljaik, és keményen dolgozzanak.
A kitartás, a kemény munka és a tehetség mellett az anyagiak is nagyban befolyásolják egy táncos előrejutását. A teremért fizetett bér, egy-egy új koreográfia, versenyen való részvétel mind pénzbe kerül. Van olyan edző, aki húsz euróért tart egy órát (ami ebben az esetben 45 percet jelent), van, aki 40 euróért, egy külföldi edzőnél száz euróba kerül. Előfordul, hogy a megfelelő anyagi háttérrel rendelkezők jobban haladnak, mint a náluknál tehetségesebb, de kevesebb pénzzel rendelkezők. A sporttáncosoknál a tánctudás mellett a versenyen való megjelenés milyenségét is pontozzák, azt tartják, hogy egy megfelelő kinézet már fél siker. A táncosok, és főleg a lányok, ruhái az átlagfizetéshez mérten szinte megfizethetetlenek. Edina egyik ruhája például 5500 lejbe került, elmondása szerint 6000 darab Swarovski-kő van rajta (ezek hordozzák az értékét főként), és 64 méter anyag van az aljában. Most, hogy más kategóriában fog táncolni, ahol már nagyobbak az elvárások, új ruhát kell készíttessen, amely közel 1200 euróba fog kerülni. Egy megfelelő táncos cipő 700–800 lejbe kerül, és ez legjobb esetben két hónapig tart, mert a sok edzéstől hamar tönkremegy.
„Itt kétféle tánc van, a standard (angolkeringő, tangó, bécsi keringő, slow fox, quickstep) és latin táncok (szamba, cha-cha-cha, rumba, paso doble, jive). Az én kedvencem a rumba, ami inkább nőies tánc, és a jive, amely a legdinamikusabb mindközül” – árulta el Edina, aki jelenleg párjával az októberi Románia Kupára készül. A versenyek ősszel kezdődnek, és egészen nyár közepéig szinte minden hétvégén zajlanak. A táncospár célja, hogy részt vegyenek a világbajnokságon, és legalább az első hat helyezett között legyenek. Ehhez számos országos és nemzetközi versenyen kell részt venniük, a romániai bajnokságon pedig az első két helyezett között végezzenek.
A fiatal csíkszeredai lány a következő év eredményei függvényében a nyolcadik osztály után Szászrégenbe költözne és ott járna gimnáziumba. A tanulást fontosnak tartja, fogorvos szeretne lenni, de a nagy álmát, a sporttáncot sem adja fel. „Első perctől, amikor beléptem a táncterembe ötévesen, éreztem, hogy ez lesz az én életem. Ez a tánc nagyon elegáns, jól ki lehet fejezni magunkat általa: ha szomorú vagy, azt is, ha boldog vagy, azt is, szerintem a tánc az egyik legjobb módszer az önkifejezésre” – összegzett Edina.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!