Fotó: Kristó Róbert
Befejezte a Szülőföldön magyarul program pályázatainak feldolgozását és felterjesztette a támogatásra javasoltak listáját az alapkezelőhöz a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége. Az ígéretek szerint a hónap végéig mintegy 110 ezer pályázónak fizetik ki a támogatást.
2012. június 19., 15:532012. június 19., 15:53
2012. június 19., 16:412012. június 19., 16:41
A határidőn belül érkezett pályázatok feldolgozása lezárult, és megtették a javaslatot a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. számára a támogatandó személyekre vonatkozóan – közölte Burus Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke a Szülőföldön magyarul program helyzetéről. Elmondta, a megszabott határidőn belül 108 488 pályázatot kaptak, ezekben 157 646 óvodás és diák számára igényelték a program keretében nyújtott nevelési, oktatási, valamint tankönyv- és taneszköz-támogatást a szülők. Jelenleg a hiányosan benyújtott pályázatok esetében az iratok pótlása zajlik, és várják, hogy döntsön az alapkezelő bizottsága a támogatások megítéléséről.
Az RMPSZ elnöke kihangsúlyozta, az ő feladatuk nem terjed ki a kifizetésekre is, azonban tudomásuk és az ígéretek szerint az alapkezelő június végéig első körben mintegy 110 ezer óvodás és diák számára át fogja utalni a támogatást. A nyertes pályázók értesítést kapnak levélben, a kifizetések pedig, ahogy tavaly, idén is az OTP Bankon keresztül zajlanak. Elmondta azt is, nagyon sok, 1796 pályázat érkezett a pályázati határidő lezárulta után, és jelenleg is kapnak még leveleket, azonban ezeket már nem tudják figyelembe venni.
Kilenc gyerekkel is pályáztak
Az RMPSZ június 14-i adatai szerint – amikor a pályázatok 92 százaléka volt feldolgozva – 38 406 óvodás, 41 457 elemista, 38 482 felső tagozatos általános iskolás és 28 622 középiskolás számára pályáztak meg támogatást a Szülőföldön magyarul program keretében Romániából – ismertette Burus Siklódi Botond. Közölte, 5041 olyan diák pályázott, aki már betöltötte a 18. életévét, az ő esetükben egyéni elbírálás alá esik a támogatás megítélése.
A legtöbb pályázatot Székelyföldről kapták, az összes pályázat 59,28 százaléka érkezett Hargita, Kovászna és Maros megyéből. Közép-Erdélyből a pályázatok 15,10 százaléka, a Partiumból pedig a pályázatok 24,20 százaléka származik. A megye szerinti lebontásból kitűnik, a legtöbb pályázatot – az összes beérkezett pályázati csomag 26,93 százalékát – Hargita megyéből küldték. Sok igénylés származik Maros, Kovászna, Bihar, Szatmár, Kolozs megyéből is. A csángó oktatási programban részt vevő gyerekek számára Bákó megyéből is kaptak pályázatokat, 201 gyereknek igényelték a támogatást. Érkezett 110 pályázat Bukarestből is.
A legtöbb, 61 234 pályázat keretében egy gyerek számára igényeltek támogatást a szülők. Két gyerek számára támogatást kérő pályázatot 33 361-t, három gyerek után támogatást igénylő pályázatot 4459-t kaptak. Négy gyerek számára 960 család igényelte a támogatást, öt gyerek után pedig 227 család. Hat gyerek számára is kértek támogatást 74 pályázatban, 20 levélben pedig hét gyerek után. Kilenc olyan pályázatot is kapott az RMPSZ, amelyben nyolc gyerek számára igényelték a támogatásokat, és három olyan pályázatot is kaptak, amelyben kilenc gyerek számára kérték a magyar tannyelvű tanintézményekbe járóknak nyújtott segítséget.
Különleges esemény előzte meg a SepsiClassic komolyzenei fesztivál nyitónapját: negyven lelkes kerékpáros gyűlt össze és vonult végig a város utcáin klasszikus dallamok kíséretében. A stílusos kezdést kulturális és zenei programsorozat követi.
Jelentős gazdasági bűncselekmény gyanújával nyomoz a Kovászna megyei ügyészség. Hétfőn több házkutatást is végrehajtottak, amelyek során okiratokat és informatikai eszközöket foglaltak le.
A tartós szárazság egyre aggasztóbb vízhiányt idéz elő Háromszéken. A legtöbb településen felszólítással próbálják szabályozni az ivóvízfogyasztást, máshol időszakosan korlátozzák az ellátást, ezzel megelőzvén a nagyobb bajt.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
szóljon hozzá!