Az autentikus néptánc és népzene népszerűsítése, megőrzése és továbbadása a célja a csíkborzsovai Csűrdöngölő Néptánctábornak. A Malom utca 54. szám alatt szombatig tartó táborba várják a falu- és környékbelieket is.
2013. július 24., 17:122013. július 24., 17:12
2013. július 24., 19:172013. július 24., 19:17
Nyolcadik alkalommal szervezte meg idén a Csűrdöngölő Néptánctábort Onodi Attila, a Népművészet Ifjú Mestere és felesége, Onodi Csécsi Kata. Kora délután érkeztünk a táborba, a táborlakók épp sziesztáztak, az éjszakai táncház, valamint a délelőtti próba fáradalmait pihenték ki. Mert tanulás és szórakozás is van, a mostani táborban a csíki táncok mellett bonchidai román és magyar táncokat oktatnak a résztvevőknek. Ezúttal Magyarországról, Erdély különböző vidékeiről, Angliából és Hongkongból is érkeztek csűrt döngölni. Van, aki sátorban lakik, és van, aki a falubeliek vendégszeretetét élvezi.
A helybéliek a napközbeni tánctanításokon nem vesznek részt (főként, mert dologidő van ilyenkor), de az esti programokat nem csak hogy szívesen látogatják, hanem általában szervesen be is kapcsolódnak. Kedden este idős emberek meséltek a táborozóknak, szerdán a csíkborzsovai gyereknéptánccsoport lép fel, csütörtökön a szentmiklósi és szépvízi tánccsoportok előadását lehet megtekinteni, pénteken pedig Magyarországról érkezik a Misztrál zenekar koncertezni. Esténként fél nyolctól gyerekeknek vetítenek mesét, nyolc órától gyermektáncházat tartanak, majd kilenc órától következik a kulturális műsor és táncház, melyhez a talpalávalót a csíkszentdomokosi Kedves zenekar húzza.
A tavaly ottjártunkkor építés alatt álló kemence most már arról tanúskodik, hogy bizony sok finom házikenyér sült meg benne. A táborozók azt is láthatják, hogy készül a kenyér, valamint az igazi kürtöskalács, és tervezik a szervezők a faluban levő egyik tejbegyűjtő központ közös meglátogatását is. „Törekszünk arra, hogy aki idejön, akár a faluból, akár külföldről, olyan ízelítőt és képet lásson maga előtt, ahol megelevenednek a régi szokások. Ugyanakkor azáltal, hogy idén családoknál is szállásoltunk el táborozókat, részesei lesznek a falubeliek is a tábornak, és a résztvevők is jobban betekinthetnek a falu életébe” – véli Onodi Attila.
Az esti programokra a szervezők várják a falubelieket, környékbelieket is. A tábor szombaton hagyományos mulatsággal, tábortűzzel zárul.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!