Az autentikus néptánc és népzene népszerűsítése, megőrzése és továbbadása a célja a csíkborzsovai Csűrdöngölő Néptánctábornak. A Malom utca 54. szám alatt szombatig tartó táborba várják a falu- és környékbelieket is.
2013. július 24., 17:122013. július 24., 17:12
2013. július 24., 19:172013. július 24., 19:17
Nyolcadik alkalommal szervezte meg idén a Csűrdöngölő Néptánctábort Onodi Attila, a Népművészet Ifjú Mestere és felesége, Onodi Csécsi Kata. Kora délután érkeztünk a táborba, a táborlakók épp sziesztáztak, az éjszakai táncház, valamint a délelőtti próba fáradalmait pihenték ki. Mert tanulás és szórakozás is van, a mostani táborban a csíki táncok mellett bonchidai román és magyar táncokat oktatnak a résztvevőknek. Ezúttal Magyarországról, Erdély különböző vidékeiről, Angliából és Hongkongból is érkeztek csűrt döngölni. Van, aki sátorban lakik, és van, aki a falubeliek vendégszeretetét élvezi.
A helybéliek a napközbeni tánctanításokon nem vesznek részt (főként, mert dologidő van ilyenkor), de az esti programokat nem csak hogy szívesen látogatják, hanem általában szervesen be is kapcsolódnak. Kedden este idős emberek meséltek a táborozóknak, szerdán a csíkborzsovai gyereknéptánccsoport lép fel, csütörtökön a szentmiklósi és szépvízi tánccsoportok előadását lehet megtekinteni, pénteken pedig Magyarországról érkezik a Misztrál zenekar koncertezni. Esténként fél nyolctól gyerekeknek vetítenek mesét, nyolc órától gyermektáncházat tartanak, majd kilenc órától következik a kulturális műsor és táncház, melyhez a talpalávalót a csíkszentdomokosi Kedves zenekar húzza.
A tavaly ottjártunkkor építés alatt álló kemence most már arról tanúskodik, hogy bizony sok finom házikenyér sült meg benne. A táborozók azt is láthatják, hogy készül a kenyér, valamint az igazi kürtöskalács, és tervezik a szervezők a faluban levő egyik tejbegyűjtő központ közös meglátogatását is. „Törekszünk arra, hogy aki idejön, akár a faluból, akár külföldről, olyan ízelítőt és képet lásson maga előtt, ahol megelevenednek a régi szokások. Ugyanakkor azáltal, hogy idén családoknál is szállásoltunk el táborozókat, részesei lesznek a falubeliek is a tábornak, és a résztvevők is jobban betekinthetnek a falu életébe” – véli Onodi Attila.
Az esti programokra a szervezők várják a falubelieket, környékbelieket is. A tábor szombaton hagyományos mulatsággal, tábortűzzel zárul.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!