Czintos Józsefet ünneplik a Csíki Játékszínnél

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Czintos József, az erdélyi színházművészet kiemelkedő alakja, május 30-án ünnepli 70. születésnapját. Ebből az alkalomból a Csíki Játékszín május 31-én műsorra tűzte Az imposztor című előadást, amelyben a jubiláló művész Boguslawskit, a nagy lengyel színészt alakítja.

Péter Beáta

2016. május 27., 10:442016. május 27., 10:44

Spiró György Az imposztor című előadását játssza kedden a Csíki Játékszín társulata, amelyben meghívott vendégként láthatjuk Czintos Józsefet, a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának tagját. A produkcióban ő alakítja Boguslawskit, a híres lengyel színészt, aki a történet szerint elmegy egy vidéki színházba, hogy ott bevezesse a színház rejtelmeibe a társulatot – és ezáltal az előadás közönségét is.

„Nagyon szépen egybeesik a darabbeli történet és a mi történetünk Czintos Józseffel, aki a Csíki Játékszín megalapítása óta nagy drukkere a csíki színházteremtésnek, valamint közreműködője is. Az első nagyszínpadi produkciónkban, 1999 őszén a Doktor úr című előadásunkban Hunyadi László partnereként lépett fel itt először ezen a színpadon. Részese volt a színház elindításának. Az első hívószóra jött, és tudta, hogy itt egy nagyon szép dolog kezdődik” – elevenítette fel Parászka Miklós, a Csíki Játékszín igazgatója. Czintos a következő évadokban is visszatérő vendég volt: 2004-ben Székely János Caligula helytartója című, 2011-ben pedig Martin McDonald Vaknyugat című darabjában láthatta a csíki közönség.  „Szakaszosan visszatért hozzánk játszani, és ez egy nagyon fontos hozzájárulás volt a mi játékstílusunk, játékkultúránk alakításában, hiszen egy olyan színészszemélyiségről van szó, aki ritkán születik erre a földre. Azt is szoktam mondani, hogy amit Czintos nem tud a színészetről, azt nem is érdemes megtanulni” – fejtette ki az igazgató.

Noha Czintos József mindig hű maradt a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulathoz, számos színházban lépett fel mint vendégművész, ugyanakkor filmrendezők is szívesen dolgoztak vele. Volt már színházigazgató is, és a rendezésben is kipróbálta magát. „Az ő varázsa mindenhol beindítja a színházteremtésnek a magasabb hőfokú folyamatait. Egy olyan különleges alkat és orgánum, mély emberséggel megalapozott színészet az övé, ami párját ritkítja. A  színészetére jellemző, hogy ugyanolyan erővel tud katarzist ébreszteni az előadások során, mint ahogy a legszélsőségesebb, legfrenetikusabb humoros hatást is meg tudja teremteni az eszközeivel, színészetével, lényével, különleges alkatával. Az elmúlt hosszú évek során minket szoros munkakapcsolat kötött össze. Az az emberi és szakmai minőség, amit ő képvisel, jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy hogyan alakult a mi színházunk sorsa, milyen szemlélet, szakmai célkitűzések, milyen igény alakult ki a színjátszás lehetőségeivel kapcsolatosan” – mutatott rá Parászka. Hozzátette, Czintos meggyőződése, hogy csak a munka teremti meg az előrelépést ebben a szakmában. Számára nincs megalkuvás, úgy tartja, hogy ezt a szakmát csak alázattal és szenvedélyesen lehet csinálni, mert akkor van értelme és akkor van esély arra, hogy minőség szülessen. Ezt a szellemiséget hozta, erősítette és jelentette az ő személye itt az évek során.  

„Úgy gondoltuk, hogy egy ilyen személyiség születésnapját közösen kell megünnepelni. A színházban a legnagyobb ünnep a premier, és minden este ünnep van, amikor játszunk, és mi azáltal köszöntjük a jubiláló művészt, hogy Az imposztort 31-én műsorra tűztük.

Czintos József
(Marosvásárhely, 1946. máj. 30.): színész. Szülővárosa művészeti középiskolájának elvégzése után a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben szerzett diplomát 1969-ben. Azóta a szatmári Északi Színház tagja. Eleinte vígjátékokban, zenés és prózai színpadi művekben játszott. Később egyre több elmélyülést igénylő karakterszerepet bíztak rá. F. Sz. Val (Williams: Orpheusz alászáll); Rendőr (Sebastian: A sziget); Hosszúkás (Kányádi S.: Ünnepek háza); Gauguin (Kocsis: Tárlat az utcán); Edek (Mrożek: Tangó); Hyppolit (Zágon I.: Hyppolit, a lakáj); Caliban (Shakespeare: A vihar); Fóris (Örkény I.: Kulcskeresők) – írja a magyar színházművészeti lexikon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei