Az iskola már évek óta bezárt a faluban, így mondhatni, a templom az utolsó fellegvárunk, itt tudunk rendszeresen találkozni – fogalmazott Molnár József helybéli lakos a verebesi, ám a tusnádi római katolikus plébánia filiájaként számon tartott Szent Őrzőangyalok templomnál tett látogatásunkkor. Az 1560–1570 között épült istenháza az évek során többszöri javításon esett át, jelenlegi állapota viszont teljes felújítást igényel. A gond az, hogy a munkálatok elkezdéséhez szükséges összeg töredékét sikerült összegyűjteni.
2011. július 05., 17:572011. július 05., 17:57
2011. július 05., 18:182011. július 05., 18:18
Az Alcsíki-medence eldugott kis településének központjában emelkedik magasba a tizenötödik század második felében épült templom. A feljegyzések szerint az épület a barokk korban átalakult; diadalíve is barokk. Két ajtajának kőkerete leszelt ívű, kései gót, belül vésett rozettákkal díszítve. A templom előterébe lépve olyan érzésünk támad, mintha időutazáson vennénk részt. Jobb oldalt az épülettel egyidős szenteltvíztartó köszönt ránk, baloldalt régi faszékek emlékeztetnek az elmúlt időkre.
Tovább haladva gyönyörű látvány tárul elénk. Lenyűgöző a faragott oltár és az őrző angyalokat ábrázoló oltárkép, utóbbit 1810-ben hozták át a régi tusnádi kápolnából. A rajta olvasható szöveg szerint 1771-ben Tompos Péter kozmási plébános költségén vásárolták. A falakat és a mennyezetet szépen kivitelezett festmények díszítik, az egyik éppen a kis Jézussal imádkozó Máriát ábrázolja. A templom egyik büszkesége ugyanakkor a Kolonics István által, 1885-ben készített, a mai napig is jól működő orgona. Az Őrző Angyalok kápolna 1770–1775 között épült, az eredeti fatorony helyett pedig 1836-ban készült a jelenlegi. Utóbbiban egy 1908-ban öntött nagy, illetve egy 1924-ben készített kisebb harang kapott helyett.
„A legfontosabb teendő a tetőszerkezet kijavítása, hiszen hevesebb esőzésnél mindig beázik a mennyezet” – ecsetelte Molnár József. Hozzátette, a hívek közül mindenki lehetőségeit felülmúlva adakozott a felújításra, ám még így is jelentős összeg hiányzik a munkálatok elkezdéséhez.
„A szentmisékre mindig sokan eljönnek, ünnepeken zsúfolásig telik a templom” – rajzolta le szavakban a helyi hitéletet interjúalanyunk. Elmondása szerint az egykoron több mint 300 lakossal dicsekvő kicsiny településen mára már kevesebb mint kétszáz lelket számolhatunk. Ennek ellenére virágzik a közösségi élet, minek központja maga a templom. „Mindig innen indulunk a csíksomlyói búcsúra, a tusnádiak is itt csatlakoznak hozzánk” – említette példaként Molnár. Érdekes hagyománynak nevezte ugyanakkor, hogy szentmisék után a hívek mindig megvárják, hogy a plébános elhagyja a templomot. A férfiak egy régi kereszt mellett gyülekeznek a templomkertben, a nők, gyerekek és fiatalok pedig az utcarészen maradnak, hosszú percekig beszélgetve.
Jól jönne a segítség
A legsürgősebb feladatunk a tetőszerkezet kicserélése – jegyezte meg Ravasz József alpolgármester. Az elöljáró kifejtette, ennek érdekében gyűjtést is szerveztek a hívek között, a megyei önkormányzattól pedig 10 ezer lejes támogatást is kaptak. A verebesi közbirtokosság pedig a faanyag előállítását vállalta, ám még így is mintegy 20 ezer lej hiányzik a munkálatok elkezdéséhez. Ennek értékét tovább emeli a belső restaurálás, hiszen a gyönyörű falfestményeket nem tüntetheti el egyetlen ecsetvonás sem. „Mindenki a maximális segítséget adta, a helyi és megyei tanács, a közbirtokosság, és nem utolsó sorban, a hívek. Nem nagyon lehet tovább feszíteni a húrt” – vélte az alpolgármester, aki abban reménykedik, hátha a faluból elszármazottak közül akad valaki, aki felkarolja az ügyet.
Bárkitől elfogadják az adományokat
Aki úgy gondolja, adakozni szeretne a csíkverebesi templom felújítására, megteheti azt a tusnádi plébánia Román Kereskedelmi Bank (BCR) csíkszeredai fiókjában nyitott számlaszámán: RO42RNCB0152042364130003.
szóljon hozzá!