Büdösfürdő: egy a terület és más a háztulajdonos

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Érdekes helyzet előtt áll a csíkszentimrei Büdösfürdőn található hétvégi háztulajdonosok egy része. Történt ugyanis, hogy az említett község közbirtokossága a fürdőtelep mintegy kilenc hektáros területére birtoklevelet kapott. Ennek körülbelül egyharmadán viszont üdülőházak vannak építve, az ezek által elfoglalt területekre bérleti díjat kér az új tulajdonos. A helyzet az érintettek egy részének a felháborodását váltotta ki, aláírásgyűjtés és bírósági per is zajlik már az ügyben.

Rédai Botond

2011. június 02., 17:462011. június 02., 17:46

2011. június 03., 13:202011. június 03., 13:20



„Honfoglalás” büdösfürdői módra: lakókocsit helyeznek el a kiszemelt területre

Úgy látszik, mindenkinek van joga, csak a tulajdonosnak nincs – így fogalmazott a büdösfürdői fejleményekkel kapcsolatban Jakab Imre. A csíkszentimrei közbirtokosság elnöke úgy látja, a társulás intézkedése a legjobb megoldás arra, hogy a jogtalanul építkezők a törvényes útra térjenek. Véleményét egyébként a csíkszentimrei polgármesteri hivatal is osztja. Nem úgy az üdülőtelep lakóinak egy része, akik jogtalannak és igazságtalannak tartják az intézkedést.

„Nem történt más, mint hogy a jogos tulajdonos megkapta a birtoklevelet. Ez nem más, mint a csíkszentimrei közbirtokosság” – fogalmazott a társulás elnöke. Jakab Imre kifejtette, a tavalyi birtokba helyezés után elindították a telekkönyvezést és a területhatárok kijelölését. A folyamat a vége felé közeledik, így az ügyet a közbirtokosság márciusi közgyűlése is megtárgyalta. Mint az kiderült, a mintegy kilenc hektáros területen 80 üdülőház található. Ezekkel kapcsolatban a 700 személyből álló tagság úgy döntött, fenntartóik bérleti díjat kell fizessenek. Ennek értéke közbirtokossági tagok esetében ötven bani négyzetméterenként, nem közbirtokossági tagoknál pedig 1,50 lej. A házanként hasznosítható terület nagyságát 300 négyzetméterben maximalizálták.

Az erdőalapba sorolt területeken található ingatlanokra, illetve kertekre viszont nem köthető semmilyen bérleti szerződés. „Az erdőtörvény szigorúan kimondja, a konvencionális jelekkel körbehatárolt területekre nem lehet építkezni, és nem lehet elkertelni, ugyanakkor bérbe sem adhatóak. Mi adminisztratív szerződést kötöttünk az erdészeti hivatallal azért, hogy ezeket a területeket megőrizze. A létesítményekkel kapcsolatos intézkedés az ő hatáskörük, nekik kell eldönteni, mi lesz ezen építmények sorsa” – magyarázta a közbirtokossági vezető, akitől megtudtuk, négy üdülőtelepi lakos van ebben a helyzetben.

„Honfoglalás” itthoni módra?

„Az elnökség mint választott szerv, ezt a döntést próbálja érvényesíteni. Így az érintettek írásos értesítést kaptak, hogy keressék fel a közbirtokosságot, ahol lehetőség adódik bérleti szerződést kötni, ami egyelőre a jelenlegi elnökség mandátumának lejártáig, azaz két évre szól” – említette Jakab. Elmondása szerint volt, aki szó nélkül megtette ezt a lépést, többen vannak viszont azok, akik próbálnak ellenállni. Ezek közül vannak olyan is, akik kihasználva befolyásos helyzetüket, a fenyegetőzésektől sem riadnak vissza. A fürdőtelepi lakók egyébként azt kifogásolják, hol volt a közbirtokosság eddig, miért csak most lépett fel ebben az ügyben?

„Mi már 2000-ben igényeltük a területet, már abban az évben kaptunk is egy birtoklevelet. Ám későbbiekben ezt felülvizsgálták, újraparcellázták és ellenőrizték a területeket, így a végleges tulajdonlevelet 2010-ben kaptuk meg, így csak mostanra sikerült tisztázni a dolgokat” – fogalmazott az elnök. Az illetékes értetlenségét fejezte ki a korábbi büdösfürdői helyzettel kapcsolatban, amikor bárki oda építhetett, ahová akart, annyi területet foglalhatott el, amennyit jónak látott.

Az üdülőtelepen tett látogatásunkkor néhány, újkori „honfoglalást” is megmutatott. Ennek folyamatát is elmondta. Az illetők lakókocsit helyeztek el egy bizonyos területen, bekerteltek annyit, amennyit jónak láttak, majd bejelentették a csíkszentimrei polgármesteri hivatalban, hogy mennyi területet birtokolnak, amire természetesen adót is fizetnek. Ezektől a személyektől viszont senki nem kérdezte meg, van-e bármilyen engedélyük minderre. „Nemrég történt olyan is, hogy egy illető birtokháborításért jelentett fel minket, amiért a bekertelt területéről fát termeltünk ki” – említette Jakab. Szintén ez a személy bírósági keresetet adott be, melyben a zsebszerződéssel megvásárolt erdős területre tulajdonjogot kért.

Jakab Imre szerint pont azok a háztulajdonosok tiltakoznak, gyűjtenek aláírást és indítanak, illetve fenyegetőznek bírósági perrel, akik semmivel nem tudják igazolni, hogy törvényesen használják a területeket. „A módosított építkezési törvény alapján az üdülőtelepeken építkezési engedély nélkül felhúzott házakat le kell bontani. Aki bírósághoz fordult vagy a sajtó nyilvánosságához, jól meggondolta? Tényleg ekkora nyilvánosságot akarnak? Fel akarják hívni az építkezési engedélyeket ellenőrző szervek figyelmét? Azt akarják, hogy lebontassák a házakat? Nem inkább az volna a járható út a 80 háztulajdonosnak, hogy felkeresik a közbirtokosságot, azaz a terület tulajdonosát, és próbálják rendezni a helyzetet, egyúttal a törvényesség útjára lépve?” – tette fel a kérdést a közbirtokossági elnök.

Az érintettek nem hagyják annyiban

„Ezt a házat több mint harminc éve építették, mi 11 éve vásároltuk törvényesen” – mondta kérdésünkre az éppen büdösfürdői nyaralójában tartózkodó Iuga Remus. A csíkszeredai lakos kihangsúlyozta, rendszeresen fizetik az adót, emellett rengeteg pénzt költöttek az udvar szépítésére illetve a ház bővítésére. „Pereskedni fogunk annak érdekében, hogy a törvényszék akadályozza meg a közbirtokosság birtokba helyezését” – ismerte el Iuga. Hozzátette, e célból aláírásgyűjtés is volt, sőt, tudomása szerint már ügyvéd is foglalkozik az üggyel, ennek nevét nem kívánta elárulni.

Szintén értetlenségét és felháborodását fejezte ki az ugyancsak csíkszeredai lakhelyű János Jenő és felesége, velük is nyaralójukban sikerült elbeszélgetni. A nyugdíjas házaspár is arra hivatkozott, törvényes keretek között vásárolták az ingatlant és a hozzá tartozó telket, melynek rendbetételére szintén sok pénz költöttek, a telekadót is rendszeresen fizették. „Miért huszonöt év után történik mindez?” – tette fel a költői kérdést János Jenő, aki a bérleti díj nagyságát is kifogásolta, valamint azt, hogy különbséget tesznek a közbirtokossági tag és a többi lakó között. „Amennyiben nem változik a helyzet, biztos, hogy törvényszéken keressük az igazunkat” – szögezte le János.

Kencse Előd: Nem értjük az emberek felháborodását

„A közbirtokosságnak, mint a terület tulajdonosának joga van bérleti díjat kérni” – állapította meg Csíkszentimre polgármestere. Kencse Előd kifejtette, nem igazán értik az emberek felháborodását, hiszen azzal, hogy hosszútávú bérleti szerződést kötnek az általuk használt területre, az építkezések törvényességét is rendezni tudják, azaz kérhetik az építkezési engedélyek kiállítását. Az elöljáró kihangsúlyozta, gőzerővel zajlik az üdülőtelepen a tulajdonviszonyok tisztázása, és az ingatlanok törvényességbe lépésének folyamata. Ez azért fontos, mert amennyiben ez nem történik meg, az engedélyek nélkül felhúzott épületeket le kellett volna bontani.

A községvezető arra is felhívta a figyelmet, ezzel a folyamattal egyúttal azt is el szeretnék érni, hogy csak a törvény betűinek betartásával lehessen építkezni a szentimrei Büdösfürdőn. Kencse Előd annyit még hozzátett, a közbirtokosság területén levő háztulajdonosok, a saját bevallásuk alapján kirótt területadót nem kell fizessék, az ingatlanokra viszont fizetni kell az adót.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei