Fotó: Kristo Robert
A június végi, botrányba fulladt kolozsvári megmozdulás után újabb országos méretű tüntetésre készülnek a gazdák. Ezúttal csütörtökön, szeptember 2-án vonulnak utcára, hogy hangot adjanak elégedetlenségüknek. A tiltakozás régiónként lesz megszervezve, így Sepsiszentgyörgyre például Brassó, Hargita és Kovászna megyei gazdák érkeznek, köztük növénytermesztők is.
2010. augusztus 30., 17:382010. augusztus 30., 17:38
2010. augusztus 30., 19:022010. augusztus 30., 19:02
Fotó: Kristo Robert
A szarvasmarha-tenyésztők esetében a kisgazdaságok teljes ellehetetlenítése okozza jelenleg a legnagyobb elégedetlenséget. Márton István, a Hargita Megyei Szarvasmarhatartók Szövetségének vezetője elmondta, a legújabb támogatási kiírásban – mely keretében a 2–15 tehénnel rendelkező gazdaságok részesülhetnek állatonkénti 66 és 100 euró közötti szubvencióban – a kereskedelmi társaságoknak megfelelő elvárásokat kell teljesítsék a tenyésztők. Az elnök szerint a 2006/34-es állategészségügyi törvény egy kalap alá veszi a kistermelőket és a nagygazdákat, ami enyhén szólva, nevetséges. „Ne követeljenek olyant, amit egy 100 tehenes gazdától” – magyarázta az illetékes, hozzátéve, a fejőszobák, a nedves fertőtlenítők, illetve a zuhanyzók és vécék kialakításának nem sok értelme van egy kisméretű istállóban.
Márton István szerint egyik követelés ezúttal az lenne, az említett törvényt módosítsák oly módon, hogy különbséget tegyenek a kis- és nagytermelők között. „Az 1–15 közötti állattal rendelkező gazdák legyenek őstermelők, ami így teljesen más engedélyeztetési folyamattal jár” – fejtette ki az egyesületi vezető. Elmondása szerint Magyarországon például a gazdák levághatnak egy bizonyos számú állatot, amit megfelelő egészségügyi kontroll után hagyományos termékként értékesíthetnek panziókban, vidéki vendéglátó egységekben. „Nálunk, ahol faluturizmus van, nem tudják a hagyományos terméket az asztalra tenni” – említette az egyesületi elnök, ennek okaként a kis vágópontok, illetve tejüzemek működtetésének lehetetlenségét sorolva fel.
A követelések sorába tartozik még a kisgazdák engedélyeztetési kötelezettségének eltörlése, a gázolaj-támogatás növelése, illetve a földalapú szubvenció 2009-es szintjének megtartása. Egyébként egy, neve elhallgatását kérő gazda szerkesztőségünket felhívva azt is elmondta, nem tartja helyesnek, hogy a tizenötnél nagyobb állatlétszámmal rendelkezők semmilyen támogatásban nem reménykedhetnek idén.
Minél többen vegyenek részt
A Hargita Megyei Szarvasmarhatartók Szövetsége azzal a felhívással fordul a gazdákhoz, minél nagyobb számban vegyenek részt a csütörtöki megmozduláson. A gyülekező délelőtt 10 órakor lesz a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Középiskola előtt. A szervezők kérik, minden résztvevő vigyen magával egy liter tejet.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!