Fotó: Kristó Róbert
Határkerüléskor vagy keresztutak alkalmával előttük főhajtással tisztelegnek, imával fohászkodnak. Búcsújáráskor is fontos állomást képeznek az áhítat útján.
2011. április 22., 14:102011. április 22., 14:10
2011. április 22., 14:182011. április 22., 14:18
A tatárdúlásra emlékeztet a Csomortán határában levő keresztfa
Az útszéli keresztfák – néprajzkutatók szerint – a népi vallásosságnak a kiteljesedéséhez tartoznak. Csomortán határában, a Csobotfalva felőli úton közlekedve, régi keresztfa köszönt az arrajáróra. A csomortáni László Károly szerint, a XVII. századi tatárdúlás emlékére állították annak idején, legutóbbi változata 1940-ben került a helyére. Karcsi bácsi úgy tudta, míg a legtöbb keresztfa kelet irányába tekint, ezt nyugatnak állították készítői, hiszen abba az irányba sikerült visszaverni a tatár támadást.
„A tizennyolcadik században felerősödött a hitélet, hiszen olyan társadalmi változások, katasztrófák sújtották a vidéket, melyek révén még inkább a hit felé fordultak az emberek” – jelentette ki a csíki útszéli keresztfák elterjedésével kapcsolatban Farkas Irénke. A néprajzkutató úgy fogalmazott, míg korábban kőből készültek a faragott keresztek, ezek alapanyaga már a fa volt, és általában az áhítat emelésére, valaminek az emlékére, illetve tiszteletére állították.
szóljon hozzá!