Amit a hegyek és völgyek regélnek

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Jó érzés történeteket mesélni és hallgatni. Ez egy ősi módja az emberek közötti kommunikációnak. A történetek segítenek emlékezni a múltra. Azok a közösségek, amelyek a természettel szoros kapcsolatban élnek, sokat megtapasztaltak a környezetükről, és így sok történetük van. Minden völgynek, domboldalnak, hegygerincnek, csorgónak neve és több története ismert.

Rédai Botond

2011. március 24., 17:232011. március 24., 17:23

2011. március 24., 19:222011. március 24., 19:22

A diákok bebizonyították, sok érdekes történetet rejtegetnek magukban a kistérségi tájak

A Csíki-medence és környékének lakossága még ma is viszonylag természet-közeli életet él. Ez különösen érvényes a falusi, gazdálkodó családokra. Ez nagy szó ma Európában, mert a lakosság nagy része városiasodott, és nincs napi kapcsolatban a természettel. Ha rendszeresen járunk a természetben, mindig történik valami érdekes. Látunk egy élőlényt, megver az eső, találkozunk egy medvével. Az emberek ezeket elmesélik egymásnak, és a legérdekesebbek bekerülnek a köztudatba is. Sokszor azok is nagyon érdekesek, amelyeket csak néhány ember ismer, és jó lenne ezeket összegyűjteni.

Ebből kiindulva indította el a Pogány-havas Kistérségi Társulás a Történetek a természetről és rólunk elnevezésű projektet, melynek célja a vidéki lakosság és az őket körülvevő természeti környezet kapcsolatának erősítése, a történetek összegyűjtése és tudatosítása révén. A célcsoport nem más, mint a kistérség iskoláinak V-VIII osztályos tanulói.

„Az első szakaszt lezártuk, a március 18-i határidőre megérkeztek a történetek” – tájékoztatott Péter Gabriella. A projekt munkatársa kifejtette, jó érzéssel töltötte el a szervezőket, hogy várakozáson felüli a részvétel, hiszen 223 írás született. Ezek mindenike igencsak érdekes, néhol egészen izgalmas történeteket tartalmaznak.

Mint elmondta, a legjobb fogalmazásokat szerzőivel a továbbiakban csoportos tevékenységeket szerveznek. Ennek során elméleti órákat tartanak, melynek keretében globális természetvédelmi problémákról illetve a helyi természeti értékekről beszélnek a fiataloknak. Emellett terep-bejárások is lesznek.

Harmadik lépésként közös posztereket készítenek a diákok a térség és a bejárt terület természeti értékeiről. Ezeket illetve a legérdekesebb történeteket majd vetélkedő formájában mutatják be a gyerekek. A projekt zárásaként a legtöbb és legérdekesebb történeteket szolgáltató csoporttal 10-15 perces dokumentumfilmet készítenek, az illető falu életéről, a történetek helyéről, a mesélő személyekről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei