Négy jeles székelyföldi személyiségnek adtak át magyar állami kitüntetést szerda délután Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának dísztermében.
2012. április 25., 18:462012. április 25., 18:46
2012. április 25., 19:472012. április 25., 19:47
A Magyarország köztársasági elnöke által adományozott magasrangú állami kitüntetéseket ünnepélyes keretek között adta át Zsigmond Barna Pál főkonzul a díjazottaknak. Biró Béla esztéta, irodalomtörténész, a Magyar Arany Érdemkereszt, Szabó Éva népi táncos, nyugalmazott tánctanár, népi iparművész és Pál Ibolya Mária nyugalmazott zenetanár, karvezető Magyar Ezüst Érdemkereszt, valamint Nagy László, az Erdélyi Unitárius Egyház lelkésze, főjegyzője, püspökhelyettese a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta.
„Mindannyian tanítók, akik kiemelkedő tevékenységükkel sok-sok ember számára adták át a megmaradást jelentő és erőt adó tudást, illetve kultúrát. Nagy mértékben járultak hozzá a magyar nép, kultúra, fennmaradásához, szellemi gyarapodásához” – fogalmazott köszöntőjében Zsigmond Barna Pál főkonzul. A kitüntetettek – kiknek méltatását Szarka Gábor konzul mondta el – személyre szabott ajándékkal is gazdagabbak lettek. Az ünnepség fennkölt hangulatát a Codex Régizene Együttes előadása, valamint Barta Emőke szavalata emelte.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!