A kismamák munkaerőpiacra való visszatérésének problémáiról, a gyermeknevelési jogszabály módosításának szükségességéről, az önkormányzatok családbarát politikájának témájáról tartottak átfogó konzultációsorozatot Hargita megyében.
2016. november 08., 16:392016. november 08., 16:39
2016. november 08., 17:012016. november 08., 17:01
Ennek a felmérésnek eredményét ismertették kedden a csíkszeredai megyeházán. Barabás Csaba, a Hargita Megyei Fejlesztési Ügynökség vezetője elmondta, két csoportra osztották a felvetődött problémákat: helyben megoldható, illetve törvénymódosítással elérhető problémákra.
Az érintettek szeretnék, ha legalább három havonta egyeztethetnének a településvezetésekkel, ugyanakkor szintén a polgármesteri hivatalok hatásköréhez tartozik, hogy újabb bölcsődék, tipegőcsoportok létrehozásával segítsék azokat a kisgyermekes szülőket, akiknek munkaidő alatt nincs akire bízni a gyermeküket. A konzultációban részt vevő érintettek javasolták ugyanakkor egy családbarát díj létrehozását is, amellyel az általuk kidolgozott feltételek alapján minősítenének egy-egy önkormányzatot.
Néhány esetben azonban a gyermeknevelési jogszabályozást szeretnék módosítani, ugyanis teher a munkaadók számára, főleg a kisvállalkozásoknak, hogy a törvény kötelezi őket arra, hogy legkevesebb hat hónapra visszavegyék a gyermeknevelési szabadság lejárta után a kismamákat. Ez azért is probléma, mert megnehezíti a gyermekvállalás előtt álló fiatalok elhelyezkedését.
„Nem kötelezni, hanem érdekeltté kéne tenni a munkaadókat abban, hogy visszavegyék alkalmazottaikat, például adókedvezménnyel, hasonlóan, mint a fiatalok alkalmazásánál” – javasolták. Hozzátették, hogy jó lenne az is, ha a munkába való visszaállás fokozatosan történne, kezdetben napi 2 órában, majd 4–6, végül 8 órában dolgozhatnának a kismamák.
Szintén fontosnak tartanák, ha lehetőségük lenne az édesanyáknak ingyenes képzésekre a gyermeknevelési szabadság ideje alatt, ezzel is növelve a munkaerőpiaci elhelyezkedésük esélyeit. Mint elhangzott, egy másik téma, amelynek rendezése szintén fontos, az a bébiszitteri munka legalizálása, illetve ösztönző lehetne bébiszitter-jegyek bevezetése is, hasonlóan az ételjegyekéhez. Többek között ezeket a javaslatokat adta át Barabás Csaba Tánczos Barna szenátornak, aki személyesen is részt vett a tanácskozások egy részén.
A szenátor fontosnak tartotta kiemelni, hogy ezeken a megbeszéléseken nem a gyermeknevelési segély emeléséről esett szó, hanem arról, hogy a kismamák aktív szerepet szeretnének vállalni a társadalomban. Fontosnak tartotta a részmunkaidő bevezetését és a távmunka támogatását is. Korodi Attila parlamenti képviselő szerint is a gyermeknevelésen lévő szülők minőségi beilleszkedésére van szükség. Mint elhangzott, az elkövetkezőkben azon fognak dolgozni, hogy megvitassák szakértőkkel is a felvetett témákat, és hogy kidolgozzák a törvénymódosító javaslatot.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke az eseményen elmondta, 2008 óta azon dolgoznak, hogy az intézményt családbaráttá tegyék: számos családi program, pályázati kiírás ezt támasztja alá, akárcsak a rövidített munkaprogram a kisgyermekes szülők számára. A tanácselnök egyúttal kijelentette, ezentúl a gyermeknevelésről visszatérő kollégáik számára bevezetik a 2–4–6–8 órás részmunkaidőt.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
szóljon hozzá!