Ha nincs valakinek honlapja, nem is létezik – vallják manapság a kommunikációs szakemberek. A virtuális térben való jelenlét sokak szerint igencsak fontos, hiszen a különböző fejlesztési stratégiáknak jelentős részét képezi a tudatos és hatékony marketingkommunikáció. Ezen a területen viszont a csíki települések zöme igencsak elmarad a kor követelményeitől.
2011. október 27., 16:102011. október 27., 16:10
2011. október 27., 19:232011. október 27., 19:23
Még mindig a 2008-as évet búcsúztatják honlapjukon a kászoniak.
Hamarosan viszont tetszetős portál váltja a régit
„A csíki települések honlapjainak többsége inkább elektronikus névjegyként működik, semmint állandóan frissülő, informatív portálként” – fogalmazott érdeklődésünkre Székely Kinga. A csíkszeredai Sapientia egyetem kommunikáció és közkapcsolatok szakos tanára korábban kutatást is végzett ebben a témában.
Mint említette, a csíki portálok esetében mindenhol találunk leírásokat, bemutatkozó szövegeket, történeti áttekintést, de az interaktivitást és információáramlást biztosító funkciók sok esetben hiányosak, vagy egyáltalán nincsenek is jelen. A kommunikáció a legtöbb esetben véletlenszerű és nem folyamatos. „Ez valószínű annak tulajdonítható, hogy számos esetben nincs olyan személy aki folyamatosan foglalkozna a honlap fejlesztésével, feltöltésével, alakításával” – magyarázta az egyetemi oktató. Hozzátette, az interaktivitás hiánya, valamint a folyamatos frissítés hosszú távon az állandó látogatók elmaradásához vezethet, kevésbé vonzók így a honlapok, és nem ösztönzik az érdeklődőket arra, hogy máskor is visszatérjenek az oldalra.
Nem tudni, kinek szólnak
„Az önkormányzati portálok egyfajta képet mutatnak a virtuális térben, melynek segítségével az olvasó véleményt alkothat magáról a településről. Sok község pont ebből a megfontolásból hozta létre a portálokat, de mivel nem foglalkoztak eleget velük, nem tartották fontosnak frissítésüket, nincs ezeknek pozitív hozadékuk” – nyomatékosított a szakember. Székely Kinga úgy látta, még az sincs pontosan körvonalazódva az említett webtartalmak esetében, hogy kinek szólnak és mit szeretnének elmondani, bemutatni. Sokkal inkább a vezetőség által fontosnak tartott szempontok érvényesülnek, mintsem a reális igényeknek megfelelők. A lakosoknak szánt információk többsége hiányos, elavult, az önkormányzati kommunikáció is csak néhány helyen működik megfelelően. Emellett a struktúrák szempontjából is sok a hiányosság. Sok oldalon nincs átgondolva a honlapok szerkezete, véletlenszerűen követik egymást a menüpontok, így nehézkes az eligazodás. Az illetékes szerint talán jó megoldás volna elkülöníteni azt, mi szól a külső szemlélőnek, azoktól a tartalmaktól, amelyek konkrétan a lakosoknak szólnak. Szintén jelentős hiányosság, hogy a webtartalmak többsége csak egy nyelven jelenítődik meg.
Az oktató problémaként említette a portálok vizuális szerkezetét is. „Úgy gondolom, minden településnek vannak egyedi vonásai, amit a honlapok is tükrözhetnének. Vidékünkön azonban több portál esetében is ugyanazt a formát alkalmazzák. A színhasználat, az azonosító elemek használata nem igazán szokta tükrözni a falunak a sajátosságait. Úgy vélem, mindegyik önkormányzat meg kellene találja azt az identitását tükröző elemet, mellyel azonosítható” – említette a szakember.
Majd arra is kitért, ha már egyre gyakrabban beszélünk faluturizmusról, akkor ennek a szolgáltatói ágazatnak külön felületet kellene biztosítani. A tapasztalatok szerint ezzel kapcsolatban kevés honlapon találhatók információk, és azok is csak részben nyújtanak eligazítást. „Néhány helyen a szálláslehetőségek egy része fel van tüntetve. Ez viszont már nem felel meg a jelenlegi követelményeknek, hiszen szállás és étkezés mellett egyre nagyobb igény van a különböző programokra. Utóbbiakról pedig tájékoztatni kellene a potenciális érdeklődőt” – fejtette ki Székely. Elmondása szerint, ha tényleg a fejlődést tartjuk szem előtt, és Székelyföldként ki szeretnénk lépni a világ színe elé, akkor a csíki települések mindegyikénél kötelező, hogy versenyképes honlapjaik legyenek, megfelelő információkat tartalmazzanak mind a lakosok, mind pedig a turisták számára.
Van, ahol új weblapokon dolgoznak
Valóban volt egyfajta stagnálás honlapunk esetében – ismerte el György József csíkszentgyörgyi polgármester. A település portálját 2009 végén indították el ünnepélyes keretek között, ám azóta, több csíki önkormányzati portálhoz hasonlóan, tartalmi szempontból igencsak sok kívánnivalót hagyott maga után. „Mivel emberhiánnyal küzdünk, nem tudtunk következetesek lenni ezen a téren” – magyarázta a községvezető. Kijelentette, a portál egy megújult változata fog megjelenni hamarosan, a minél hatékonyabb munka elvégzése érdekében külsős személlyel kötöttek szerződést, ezáltal is rendszerességet biztosítva a folyamatnak.
Nincs túl jó helyzetben ezen a téren Kászon sem. A község honlapját 2008 végén frissítették utoljára. „Hamarosan változtatunk ezen” – nyilatkozta András Zoltán polgármester. Elmondása szerint turisztikai fejlesztésekkel kapcsolatos pályázatot sikerült megnyerniük nemrég. Az uniós forrásokból finanszírozott jelentős értékű beruházás során turisztikai iroda épül a községközpontban, a projekt részeként pedig egy jól strukturált, minden szükséges információt tartalmazó webportál is készül.
A csíki községek honlapjait vizsgálva, néhány pozitív példára is bukkanhatunk. A friss és rendszeres információközlés, illetve a tájékoztatás és hivatali kommunikáció igényét jelenleg a csíkrákosi, madéfalvi, csíkszentkirályi és talán a gyimesfelsőloki önkormányzatok honlapjai elégítik ki a legjobban.
szóljon hozzá!