Fotó: Pinti Attila
Fontosak a csíkszentléleki plébánia kórusának azok a hétről hétre átélt apró örömök, amelyeket azáltal tapasztalnak meg, hogy amatőr énekesekként meg tudnak szólaltatni egy-egy művet – állítja Gergely Tibor karvezető. A 2013 januárjában megalakult kórusban jelenleg 19-en énekelnek. Folytatjuk csíkszéki egyházi kórusokat bemutató sorozatunkat.
2017. január 25., 11:222017. január 25., 11:22
Alakulásának negyedik évfordulóját ünnepli idén a Csíkszentléleki Egyházi Kórus, amelyet 2013 januárjában az akkor nemrég kihelyezett helyi plébános, Ilyés Zsolt kezdeményezésére indítottak el. Miután meghirdették a kórusalapítási szándékot, elsősorban középkorú, családos helyiek jelentkeztek a feladatra. Az évek alatt 15–20 taggal gyakoroltak és énekeltek, illetve tették szebbé az egyházi ünnepeket – számolt be érdeklődésünkre Gergely Tibor. A csíkszentléleki kántor hozzátette, nemcsak a helyiek számára volt újdonság a kórusban való munka, hanem neki is, hiszen 2012 novemberében kezdte a kántori munkát az egyházközségben. Így rövid időn belül nemcsak a hellyel, az emberekkel kellett megbarátkoznia, hanem egy új feladatkörrel is.
Vasárnaponként énekelnek
Az első próbákon a húsvéti ünnepkörre készültek, az énekelni szerető helyiek pedig ez idő alatt is biztatták egymást, hogy ha egyikük a kórusban énekel, akkor a másiknak is ki kellene próbálnia azt. Jelenleg tizenkilencen énekelnek a karban, akik heti rendszerességgel próbálnak – egy nyári szünetet kivéve –, de nagyobb ünnepek előtt hetente többször is gyakorolják a kórusműveket – avatott be a kórusvezető. Megjegyezte, mindemellett minden vasárnap énekelnek a 11 órai szentmisén: általuk csendülnek fel a válaszos zsoltárok, gregorián introitusok, communiók, misekezdő és áldozási énekek. Ezáltal is heti rendszerességgel találkoznak, a szentmisék előtt gyűlnek össze, hogy bemelegítsenek, felkészüljenek.
Lehet még csatlakozni
Folyamatosan lehet csatlakozni a kórushoz, bárkit szívesen fogadnak, akinek kedve és érzéke van az énekléshez – hívta fel a figyelmet az illetékes. Elmondása szerint gondolnak a későbbi utánpótlásra is, ennek érdekében egy kisebb gyermekkórust is elindítottak, a kicsik szintén részt vesznek a vasárnapi szentmiséken. Emellett alakult egy gitáros csoport is, amelynek tagjai néha elvállalják a szentmisén való szolgálatot. A kántor meglátása szerint erre azért is szükség van, mivel az iskolai zeneoktatás nem elegendő arra, hogy a jó énektudású, jó hallású gyermekek kellőképp fejlődni tudjanak.
Aktív közösség
Gergely Tibor tapasztalata szerint a kórus életében a legnagyobb eseménynek az Alcsíki Egyházi Kórustalálkozó számít, ahol hét alcsíki énekkar cserélhet tapasztalatot, mutathatja meg tudását – minden évben más-más egyházközségben. A tavalyi találkozót éppen a szentléleki kórus szervezte meg. A közösségük ugyanakkor nyitott a kirándulásokra, illetve a más településeken való fellépésekre is. Tavalyelőtt Hargita Megye Tanácsának támogatásával Gyulafehérvárra és Kolozsvárra látogattak el, egyfajta Márton Áron-körútként, de közben énekeltek a székesegyházban és a kolozsvári ferences templomban is. Mindkét tapasztalat mély nyomot hagyott a kórustagokban – részletezte a karvezető. Kifejtette, szintén a megyei önkormányzat segítségével szervezhettek egy kórusos hétvégét Csomortánban, ahol énekeltek a vasárnapi szentmisén. Emellett a helyi egyházi ünnepeken is énekelnek, de a kórustagok a közösségi rendezvényeken is jelen vannak, szükség esetén besegítenek a farsangbúcsúztatók, falumajális szervezésében, kivitelezésében is.
Fellépések székely ruhában
Nemcsak a megyei önkormányzat járul hozzá tevékenységükhöz, hiszen a helyi közbirtokosság is rendszerint támogatja munkájukat, a találkozó szervezésébe pedig a helyi önkormányzat is besegített – tudtuk meg a kántortól. Aki azt is kiemelte, gondolkodnak egy egyesület létrehozásán, hogy szükség esetén nagyobb pályázati pénzeket tudjanak lehívni. Ami az eszközkészletüket illeti, beszereztek már mappákat, énekes könyveket, miközben kórusruhát nem föltétlen vásárolnának, inkább székely ruhák beszerzésére pályáznának a későbbiekben. Mint a karvezető fogalmazott, nagyobb fellépéseiken székely ruhában jelennek meg, és mivel a népviseletet kellőképpen ünnepi öltözetnek tartják, emiatt abban lépnének fel a továbbiakban is.
Fontosak az apró örömök
Kérésünkre, hogy elevenítsen fel egy emlékezetes eseményt, a kórusvezető elmondta, a tavalyi kórustalálkozó megszervezése mindenképp nagy élmény volt, hiszen összehangolt munkára volt szükség, ami meg is hozta a gyümölcsét. Hangsúlyozta ugyanakkor, sok apró örömet élnek át hétről hétre is, hiszen mivel a tagok lelkes amatőr énekesek, így nagy boldogság, ha egy kórusművet szépen meg tudnak szólaltatni. A kórusművek nagy összeszedettséget igényelnek, amelyek során figyelni kell a harmóniákra is, ezek nehézségeket jelentenek, de kivitelezésük után örömet is – tisztázta. Érdeklődésünkre azt is bevallotta, hogy a kórus életében vannak nagyszerű időszakok és hullámvölgyek, amikor a tagok például nagyon lelkesednek, vagy esetenként kicsit belefáradnak a gyakorlásba. Emiatt mindig kellenek hosszabb-rövidebb távú célok, amelyek fenntartják az énekesek érdeklődését.
Az énekkar tagjai
Bács Enikő, Bács Zoltán, Bánfi Zsolt, Bilibók Ibolya, Csibi Magdolna, Darvas István, Dósa Éva, Ferencz Adél, Gere Enikő, János Katalin, Kőszegi Éva, Kőszegi Lajos, Molnár Attila, Nagy Attila, Nagy Hajnal, Nagy Zoltán, Rucuj Ildikó, Vitos László, Vitos Zsuzsa.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
szóljon hozzá!