A civil szféra, az IT-szektor és a városvezetés összefogása. Ötletmegvalósításokat támogatnak
Fotó: Barabás Ákos
Két kalákapályázatra is várják a civil szervezetek és közösségek jelentkezését: idén is lesz Városi Kaláka, ugyanakkor a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA), Székelyudvarhely városa, valamint a U-Hub Udvarhelyszéki IT&C Közösség rendezésében először tartanak Digitális Kalákát.
2018. március 05., 18:412018. március 05., 18:41
2018. március 05., 18:552018. március 05., 18:55
A Digitális Kaláka valójában egy ún. hackathon, azaz számítástechnikai vetélkedő, melynek lényege, hogy fejlesztőcsapatok negyvennyolc óra alatt számítástechnikai ötletekre prototípusokat dolgoznak ki. A Digitális Kaláka egy klasszikus hackathlon stílusában lesz megrendezve, amelyben partner a városvezetés, az SZKA és a civil szféra – magyarázta Simon Károly, az udvarhelyszéki IT&C Közösség szakmai vezetője.
Azt szeretnék elérni, hogy a helyi civil szervezetek, kezdeményező csoportok megoldásokat vagy legalább prototípusokat kapjanak számítástechnikai ötleteikre.
A kalákaprogramnak két szakasza lesz: az elsőben a civileket szólítják meg, akik a helyi közösséget szolgáló ötleteikkel jelentkezhetnek. Olyan probléma-, illetve helyzetleírással lehet pályázni, amelyre a jelentkezők digitális megoldást várnak. Fontos azonban, hogy
lásd a smart city megoldások, a mesterséges intelligenciát alkalmazó rendszerek vagy az újszerű mobilalkalmazások. Az ötletek beküldési határideje március 26., pályázni az SZKA honlapján lévő online kérdőív kitöltésével lehet.
A kaláka második szakaszában a beérkezett ötleteket egy elbíráló bizottság szakmai szempontok szerint értékeli, majd a március 30-ai eredményhirdetés után közzéteszik az elfogadott ötletek listáját. Ekkortól várják olyan négyfős, IT-szakemberekből álló csapatok jelentkezését (nemcsak Udvarhelyről, hanem az ország bármely pontjáról), amelyek szívesen dolgoznának egy-két téma megoldásán. Az, hogy a csapatok melyik ötlet megvalósításán dolgoznak majd, csupán a Digitális Kalákán, azaz június 22-én derül ki. A kaláka lejártával pedig a negyvennyolc óra alatt kidolgozott prototípusokat szakmai zsűri értékeli. Fontos ugyanakkor, hogy
„Maga a verseny negyvennyolc órát fog felölelni, egy rövid nyitóesemény után munkához is láthatnak a részt vevő csapatok. Nyilvánvaló, hogy negyvennyolc óra alatt nem állítható elő kész termék, viszont ez az idő elegendő egy működőképes prototípus elkészítéséhez, ami majd kiindulópont lehet az illető szolgáltatás továbbfejlesztéséhez, akár finanszírozás elnyeréséhez is felhasználhatja az illető civil szervezet vagy csoport” – hangsúlyozta Simon Károly. Hozzátette,
Ugyancsak március 26-áig lehet jelentkezni az SZKA idei Városi Kalákájára: a program célja az elmúlt tíz évben változatlan maradt, idén azonban újdonságokat vezettek be a szervezők. „Idén nem mi szeretnénk megvalósítani a kalákákat, átadjuk a kezdeményezési jogot az érintett közösségeknek. Egyrészt azért, mert sok olyan kis zegzuga van ennek a városnak, amelyiket nem ismerjük, nem látjuk. Tíz év alatt a nagyobb változtatásokat elvégeztük, viszont nem látjuk a kis közösségi tereket, amelyek bizonyára ugyanúgy felújításra, átalakításra szorulnak. Ezúttal tehát a közösségeknek kell majd ötletet szolgáltatniuk” – magyarázta Csáki Rozália, az SZKA elnöke. Javaslatokat tenni az alapítvány honlapján lévő online űrlap kitöltésével lehet, a fent említett időpontig.
Újdonság ugyanakkor, hogy ezúttal nem pénzt fognak kapni a pályázók, hanem az összeállított eszközlista alapján a kalákához szükséges anyagokat, felszereléseket biztosítják a szervezők.
„Amennyiben sok pályázat lesz, közösségi szavazást rendezünk, hogy tényleg a közösség döntse el, melyik tér újuljon meg” – tette hozzá Csáki Rozália.
Egyébként mindkét civil kezdeményezésnek partnere a városvezetés is, amely idén 20–20 ezer lejjel száll be, tudtuk meg Bölöni Ildikótól, a polgármesteri hivatal szervezési osztályának munkatársától. A két programmal kapcsolatos további információk az szka.org, illetve a varosikalaka.ro honlapon találhatók, érdeklődni az szka@szka.org címen vagy a 0741–655773-as telefonszámon lehet.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
szóljon hozzá!