Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
75 településen rangsorol az RMDSZ Maros megyében a Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) által megjelölt három módszertan szerint: álló- vagy mozgóurnás előválasztás, elektoros jelölőgyűlés, illetve a választmányok és a Területi Állandó Tanács közös döntése alapján – közölte érdeklődésünkre Kovács Levente, az RMDSZ Maros megyei szervezetének ügyvezető elnöke.
2020. február 26., 15:532020. február 26., 15:53
Maros megyében az esetek többségében a harmadik módszer szerint választják ki a polgármester- és tanácsosjelölteket, azonban van néhány település, ahol előválasztást tartanak.
Bár a jelöléseket február 27-éig kell megtenni, azt már szinte biztosan tudni lehet, hogy ahol eddig is RMDSZ-es vagy RMDSZ által támogatott polgármester volt, ott az idei helyhatósági választásosokon is lesz RMDSZ-es polgármesterjelölt. Maros megyében jelenleg a 102 önkormányzatból 38 ilyen van. „Ezenkívül lesznek máshol is jelöltjeink. Például Vásárhelyen Soós Zoltán ugyan függetlenként indul, de RMDSZ-támogatással.
Ezeket a döntéseket azonban a helyi szervezetek fogják meghozni. Mezőmadaras esetében magyar a polgármester, de nem RMDSZ-es, azonban ott lesz az RMDSZ-nek is jelöltje. Március 8-a a megyei határidő, amíg hivatalosan le kell zárni a jelöltállítást” – magyarázta Kovács Levente.
A marosvásárhelyi tanácsosi listára csütörtökig iktathatják jelentkezésüket az érdeklődők. A megyei RMDSZ úgy döntött, hogy mivel a szövetség marosvásárhelyi szervezetének döntéshozó és végrehajtó testületei fel vannak függesztve, a városi tanácsosok esetében a Területi Állandó Tanács végzi – legkésőbb március 6-áig – a rangsorolást, előzetesen konzultálva a városi körzetekkel. A megyei tanácsosi listát illetően kifejtette, hogy a térségi jelölőgyűléseken hangzanak el a jelöltek nevei, akiket a Területi Képviselők Tanácsa legkésőbb március 6-áig rangsorol majd.
Maros megyében a megyei tanácselnökjelölt és a marosvásárhelyi polgármesterjelölt személyéről korábban már döntött a megyei küldöttgyűlés, így ezen tisztségekre nem szervez rangsorolást a megyei szervezet.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!