Egy hektáron égett a növényzet Uzonban, a tűzoltók közbelépése fékezte meg terjedést
Fotó: Tuchiluș Alex
A jókora bírság és a mezőgazdasági támogatások megvonása sem rettenti el a Kovászna megyei gazdákat attól, hogy a tavasz kezdetével felégessék földjeiken a növényzetet. Kozma Béla megyei agrárigazgató ismételten felhívja a figyelmet: egyre veszélyesebb játékot űznek azok, akik felelőtlenül égni hagyják a kaszálókat.
2024. február 28., 19:532024. február 28., 19:53
2024. február 28., 19:552024. február 28., 19:55
Márciushoz közeledve ismét elkezdték a kaszálókon a növényzet és bozót felégetését, amely jócskán ad munkát a tűzoltóknak és é környezetőrségnek. A Kovászna megyei katasztrófavédelem tájékoztatása szerint kedden este Uzonból riasztották a hatóságokat egy lángoló egyhektáros területhez, amelyen sikerült megfékezni a tüzet, a tettest azonban nem azonosították. A régóta gyakorolt, de rendkívül veszélyes szokással kapcsolatban Kozma Bélát, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjét kérdeztük. Ő megfontoltságra inti a gazdákat, elsősorban a környezeti kockázat, másodsorban a tetemes büntetés miatt.
Az elöljáró jól tudja, hogy
a le nem kaszált növényi maradványok eltakarítása ugyanis időigényes feladat lehet, ha hagyományos módszereket használnak.
– fogalmazott Kozma Béla. Meglátása szerint Kovászna megyében nem mondható annyira elterjedtnek a szokás, mint a környező megyékben, ezt pedig érdemes volna megőrizni. Hangsúlyozta, hogy
mondván, hogy más okozta a tüzet. Emlékeztetett, hogy a mezőgazdasági támogatásban részesülőknek a szerződés szerint kötelezően jelentenie kell a parcellán történő bármilyen incidensről a hatóságoknál, illetve a megyei ügynökségnél, ahová benyújtotta a támogatási kérelmét, ahhoz, hogy mentesüljön a büntetés alól.
A gazdák szerint a tűzzel gyorsan és hatékonyan „kitakarítható” a termőföld
Fotó: Tuchiluș Alex
Abban az esetben ugyanis, ha beigazolódik, hogy az addig támogatásban részesülő gazda gyújtotta fel a szántóföldjén, legelőjén vagy kaszálóján lévő növényzetet, nem részesülhet többé a juttatásból a GAEC (Good Agricultural and Environmental Conditions – Jó Mezőgazdasági és Környezeti Körülmények) szabványa szerint.
– fűzte hozzá az igazgató. Kiemelte, hogy Kovászna megyében is komolyan veszi az ellenőrzést úgy az APIA (Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség), mint megyei környezetőrség és katasztrófavédelmi felügyelőség.
A Kovászna Megyei Környezetőrség felhívja a figyelmet, hogy a bozót, tőzeg, erdei alom, nád, cserjék vagy lágyszárú növényzet felégetését törvény tiltja, annak megszegése esetén
Mi több, a természetvédelmi, illetve ökológiai helyreállítás alatt álló földterületeken való gyújtogatás bűncselekménynek minősül, ebben az esetben három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetés sújtja az elkövetőt.
Fotó: Tuchiluș Alex
Az uzoni tűz apropóján a megyei katasztrófavédelem ezenfelül emlékeztet, hogy törvények szerint a növényzet égetése csak a tűzveszélyes környezetben történő munkavégzésre vonatkozó engedéllyel végezhető, amelyet az önkormányzat bocsát ki. Az előírás szerint csak nappal, szélcsendben gyújtható meg a halmokba összegyűjtött növénymaradvány, méghozzá olyan területen, ahol nem terjedhet át erdőre, más ültetvényekre vagy lakóházakra a láng, és nem veszélyeztet áram- és gázvezetéket, kommunikációs hálózatokat. Kötelező az állandó felügyelet, az oltáshoz szükséges eszközök biztosítása és a teljes eloltás távozás előtt, a tüzet pedig tilos földdel fedni.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
Egy év kényszerkihagyás után újra életre kel a gyergyószentmiklósi városnapok közkedvelt gasztronómiai eseménye: a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál december 7-én várja az érdeklődőket. Legalább ötven főzőcsapatra számítanak.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
szóljon hozzá!