A világtalálkozó első állomása, Marosvásárhely emblematikus épülete, a Kultúrpalota
Fotó: Haáz Vince
Szülővárosukkal, annak különleges arcaival és épületeivel ismerkedtek a Marosvásárhelyiek 7. Világtalálkozója első napján a résztvevők, akik szerte a nagyvilágból érkeztek: még Chicagóból is volt valaki, aki úgy gondolta, éppen most érdemes hazalátogatni, amikor „világtalálkoznak” a szülővárosában.
2019. június 29., 11:342019. június 29., 11:34
Péntek délelőtt több mint százan vártak arra, hogy Oniga Erika művészettörténész megkezdje a titkokkal fűszerezett Kultúrapalota bemutatóját. Az idei világtalálkozónak ugyanis egyik célja volt, hogy a résztvevők ismerkedjenek Marosvásárhellyel, ha itt élnek, ha nem. A Kultúrpalota titkaira pedig tényleg sokan kíváncsiak voltak, hiszen bevallva vagy nem,
még akkor sem, ha mindennap kétszer elmennek mellette, és legalább havonta valamilyen rendezvény miatt az épületet belülről is meglátogatják.
A Kultúrpalota titkait is meglesték
Fotó: Haáz Vince
Márpedig Oniga Erika előadásán sok minden kiderült: az is, hogy mi volt az eredeti neve a Kultúrpalotának, hogy sokan csak kétemeletesre szerették volna, hogy „ne nyomja el a városházát”, hogy 600 ezer koronára tervezték, ám végül 2 milliós beruházás lett.
Sokan kíváncsiak, mit mond a művészettörténész
Fotó: Haáz Vince
Részletesen megtekinthették a jelenlévők, hogy milyen domborművek, kőportrék vannak a Kultúrpalota homlokzatán, de még az is kiderült, hogy milyen vásárhelyi alakokról modellezték az előcsarnok festményeit, vagy hogy került rá Csaba királyfi a Tükörterem üvegablakira. Mivel
Oniga Erika ezért a pincébe meg a vármegyeháza tornyába is felvitte az érdeklődőket.
Tucat vásárhelyi kiállítás
Fotó: Szigeti Szenner Szilárd
A város történetével való ismerkedés Győrfi Zalán idegenvezetésével folytatódott, aki a barokk stílus marosvásárhelyi emlékeit mutatta be az érdeklődőknek, majd a középkori várat ismerhették meg a kutató szemével, ugyanis az idegenvezető szerepét Soós Zoltán régész játszotta, aki évek óta régészeti kutatásokat folytat a várban.
Ismerős arcok a fényképeken
Fotó: Szigeti Szenner Szilárd
A nap folyamán még a Tucat vásárhelyi kiállítás megnyitója zajlott, a meglévő 24 mellé újabb tizenkét vásárhelyi arckép került, a fotókon szereplő városlakók pedig nemcsak szerepeltek, vallottak is arról, hogy mit jelent számukra vásárhelyinek lenni.
A Maros Művészegyüttes táncjátéka műsoron
Fotó: Szigeti Szenner Szilárd
A világtalálkozó első napja gálaműsorral zárult, ezúttal a résztvevők a Maros Művészegyüttes Kicsi Svejk című gálaműsorát láthatták a Kultúrpalota nagytermében. Kirsch Attila főszervező szerint a gálaműsor ezúttal nyitóelőadás lett, hiszen idén először háromnapos a világtalálkozó: szombaton is egész nap zajlanak programok, és csak vasárnap vesznek búcsút egymástól a résztvevők.
Az esti gálaműsor is a palotában
Fotó: Szigeti Szenner Szilárd
Magyarország miniszterelnökének arcát és nevét felhasználva próbálja növelni népszerűségét az államelnök-választás második fordulója előtt George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje.
Rendkívül kiélezett helyzetet rögzített egy jármű fedélzeti kamerája, amelyen az látható, amint egy személyautó hajszál híján kerüli el a frontális ütközést egy teherautóval.
A Bucsecs-hegységben rekedt kedden négy külföldi turista. A brassói hegyimentők elindultak a kimentésükre.
A magyarországi kastélyok egyik gyöngyszeme a Pest vármegyében található turai Schossberger-kastély. A neoreneszánsz stílusú épület 1883-ra készült el.
A képviselőházban kedden elfogadott törvénytervezet értelmében a polgármesterek a lakosság-nyilvántartási hivatalok tisztviselőire is átruházhatják az anyakönyvezési feladataikat.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Egyre több a motoros egyesület Háromszéken, azonban a cél - hogy a sérülékeny motorosok a lehető legnagyobb biztonságban róják az országutakat - közös. A tavaszutón több rendezvényt szerveztek ennek érdekében.
A képviselőház kedden elfogadta azt a törvénytervezetet, amely május 16-át a vallásszabadság és a vallási felekezetek romániai társadalomhoz való hozzájárulásának napjává nyilvánítja.
Egy bővített funkciójú pulzoximétert, babafészkeket, fejpárnákat, ölelő karokat és még számos puha textíliát adományozott a magyarországi Plüss Kommandó a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház újszülöttgyógyászati osztályának.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
1 hozzászólás