Vihar után Marosvásárhelyen. Kifejtik, hogy helyi szinten mit tapasztalnak a klímaváltozás kapcsán. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Az extrém meteorológiai jelenségekről és a lakosság tájékoztatásának fontosságáról tartanak háromnapos konferenciát Marosvásárhelyen, amelyen bukaresti és oslói szakemberek is előadásokat tartanak, programokat mutatnak be. Az esemény beharangozóján elhangzott: egy munkacsoportot is szeretnének létrehozni, és konkrét célkitűzéseket meghatározni annak érdekében, hogy felmérjék az extrém időjárási jelenségek hatását Marosvásárhelyen és környékén.
2017. október 17., 17:292017. október 17., 17:29
Mint Csegzi Sándor főszervező, a Marosvásárhelyi Kulturális és Tudományegyetem igazgatója elmondta, a környezetvédelmi minisztérium támogatásával szervezik meg a találkozót, és
„Marosvásárhelyen működik a klímaváltozásokat tanulmányozó központ, ezért szervezzük meg itt ezt a konferenciát. Célunk, hogy a szakemberek találkozzanak, megismerhessük a környezetvédelmi minisztérium terveit, programjait, elmondhassuk, hogy mi itt, helyi szinten mit tapasztaltunk a klímaváltozás kapcsán, és mit szeretnénk még tenni, hogy támogassuk a fenntartható fejlődést”– mondta Csegzi Sándor.
Kitért arra is, hogy az elkövetkezőkben szeretnének Marosvásárhelyen két felmérést végezni:
valamint kideríteni ezek okát és következményeit. Csegzi Sándor a radonszennyezettségről írta a doktori dolgozatát, és
A radon elsősorban az építkezési anyagokban lehet jelen, és káros az emberi szervezetre, többek között tüdőbetegséget okozhat. Mindkét felmérést a klímaváltozásokat tanulmányozó központ bevonásával végeznék.
A háromnapos találkozó szerdán reggel 9 órakor kezdődik a Grand szállodában, ahol a környezetvédelmi minisztérium és az országos meteorológiai intézet képviselői is előadást tartanak. Csütörtökön és pénteken a Várban folytatódnak a megbeszélések, csütörtökön 14 órától, pénteken 9–13 óra között.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!