Fotó: Pinti Attila
A diadalt nem kell megmagyarázni, Borboly Csaba túl sok áldozatot követelő, pirruszi győzelme azonban némi magyarázatra szorul.
2023. szeptember 18., 07:542023. szeptember 18., 07:54
2023. szeptember 18., 17:272023. szeptember 18., 17:27
Mottó: „Még egy ilyen győzelem és végképp elveszünk”.
Az RMDSZ huszonhat területi szervezete közül a csíkszéki múlt héten tartotta az elnöki tisztújítását, ami attól vált hírértékűvé, hogy a sokadik mandátumát taposó Borboly Csaba ezúttal kihívóra talált – Tánczos Barna szenátor, többszörös miniszter személyében nem is akármilyenre.
Nem tudta legyőzni Borboly Csabát kihívója, Tánczos Barna az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének tisztújító ülésén. A 128 szavazatból 65-öt Borboly Csaba jelenlegi elnök kapott, míg 61-et kihívója, Tánczos Barna. Két szavazat érvénytelen volt.
Ez a tény Borbolyt rendkívül rosszul érintette, és egy hét alatt olyan alpári kampányolásba kezdett, amiről az eredményhirdetés után maga is elismerte, hogy „ennek a versenynek nem volt értelme, ebben az egy hétben sok szamárság történt”.
Vagyis a borbolyi logika szerint
hiszen így fű alatt muszáj volt egy intenzív lejárató kampányt indítania kihívója ellen. Jó példa erre az elmúlt napokban történt eset: a Székelyhon egyik, évekkel ezelőtt készült fényképe miatt futótűzként terjedt az a Borboly-féle álhír, hogy „Tánczos vissza akarja hozni a csíki politikába Ráduly Róbert Kálmánt, ezt pedig minden áron meg kell akadályozni!”.
Tánczosnak sok telefonhívásába került, hogy a támogatóit megnyugtassa: szó sincs erről. (Itt azonban egy zárójelt nyitunk: Tánczos még minisztersége alatt vette maga mellé miniszteri tanácsadónak Csíkszereda volt polgármesterét, aki a betétdíjas rendszer beüzemeléséért felelt – közben azonban feloszlott a hárompárti kormánykoalíció).
A demokrácia bája, hogy megvan a választás szabadsága – hitte gyanútlanul Tánczos Barna, akinek már a mindössze egyhetes kampány első perceiben szembesülnie kellett azzal, hogy
Ez a vájtfülű olvasónak akkor eshetett le, amikor a választás előtt néhány nappal Korodi Attila csíkszeredai polgármester és Becze István csíkszéki RMDSZ-es ügyvezető elnök kiálltak Borboly mellé „lájvolni”, és feltétel nélküli támogatásukról biztosították a regnáló elnököt.
A politikában nyilván szinte semmin nem kell csodálkozni, az azonban mégis felháborító, hogy Becze István úgy kampányolt az egyik jelölt mellett („én nagyon bízom benne, hogy Csabával együtt tudjuk folytatni a munkát”), hogy közben ő szervezte a választást; esetében
Korodi Attilának sem tett jót az, hogy ennyire nyilvánosan kiállt Borboly mellett („Borboly Csabát támogatom egyértelműen”). Mi több, szavai megmutatták a csíkszeredai küldöttek számára az irányt: a huszonhét csíkszeredai küldött jelentős részének Borbolyt kell felkérnie arra, hogy „Elnök úr, folytassa, kérem!”. Az igencsak túlburjánzott városi lista amúgy attól – is – érdekes, hogy azon póttagként Korodi Attila polgármester és Bors Béla alpolgármester titkára, illetve Dósa Szilárd városmenedzser is szerepel. Tehát semmit sem bíztak a véletlenre.
Fotó: Pinti Attila
Az RMDSZ-es városi küldöttek többsége már tudta, hogy mi a kötelessége küldöttként csütörtök este, hiszen tudomásunk szerint egy nappal a szavazás előtt többségüket hasznos tanáccsal látták el, például azzal, hogy a másik fél hívásaira ne reagáljanak. Magyarán, ne vegyék fel a telefont.
Ami, noha biztosan törvényes, de attól nem feltétlenül etikus. Íme csak két példa, de a sor hosszas: vagyonnyilatkozata szerint (ami elérhető a Szereda.ro honlapon) Ábrahám Előd önkormányzati képviselő például az önkormányzati tulajdonú Csíki Sport és Rekreatív Kft. (ami egy ideje Csíki Sportcentrumként szerepel) projektmenedzsereként évi 28 ezer lejt keres; András Hunor Jenő pedig a Csíkszéki Metropoliszövezet Fejlesztési Társulás igazgatója, amiért évi 118 ezer lej közpénz üti a markát! Ezekért a zsíros pénzekért pedig majd „kérni fogunk magától valamit” alapon most illett jó helyre tenni az ikszet.
A Magyarországon élő Marosi-Melles Mária a választást megelőző küldöttgyűlésre sem fáradt haza, hanem online dugott a nőszervezet orra alá egy olyan, előre összeállított tizenöt fős küldötti listát, amelyről messziről látszott, hogy szinte kivétel nélkül minden tag Borbolynak van valamilyen szinten elkötelezve. A szervezet némi hezitálás és változtatás után elfogadta a küldötti listát – az más kérdés, hogy információink szerint azóta többen döntöttek úgy, hogy abbahagyják az egész csíki nőszervezetes bohóckodást.
Borboly Csaba nem hiába hangoztatja évek óta Facebookon és TikTokon, hogy a fiatalokban a jövő – Csík Terület Ifjúsági Tanácsnak (CSTIT) megmagyarázhatatlanul sok, tizenöt tagja küldöttként volt jelen a csütörtöki választáson, és nagy a gyanúnk, hogy Hargita Megye Tanácsánál hűséges alkalmazottként dolgozó CSTIT-elnök, Bogos Ákos meg tudta győzni fiatal társait arról, hogy kire is kell szavazni.
Az már csak hab a tortán, hogy azok a csíkszéki megyei tanácsosok is tudták az irányt, akik sokat köszönhetnek elnöküknek azért, hogy három évvel ezelőtt a tanácsosi lista előkelő helyére sorolta őket. Hát most valószínűleg megköszönték szépen.
Ha összeadjuk a fent felvázolt küldöttek számát, nagyon gyorsan kijön Borboly szavazóbázisának jelentős része – még úgy is, hogy a titkos szavazás lehetősége meglegyinthette egyesek lelkiismeretét.
ők az elkötelezettek, akik egy-egy „bizniszlistán” készségesen kiszolgálják a Borboly-hatalmat.
Na, és akkor nézzük, hogy kik támogathatták Tánczos Barnát. Honnan jött össze neki majdnem annyi szavazat, mint Borbolynak? Onnan, hogy
Ők a felcsíki és alcsíki polgármesterek és alpolgármesterek – azok a választott emberek, akik csütörtökön mertek demokráciát játszani.
Fotó: Pinti Attila
Tény, hogy a huszonöt csíkszéki önkormányzat négyötöde megértette, nem rossz az, ha olyan elnökre váltanak, aki talán fel tudja rázni a jobb sorsra érdemes és mára jelentősen korrumpálódott területi szervezetet. Az más kérdés, hogy a bosszúállásáról hírhedt Borboly Csaba ott fog ezután keresztbe tenni nekik, ahol csak tud. Nyilván, ha engednek a nyomásnak.
Tánczos Barna igencsak naiv volt a kampány alatt.
Tánczos ezzel a vereségével minden bizonnyal már nehezen indulhat jövőben RMDSZ-es Hargita megyei tanácselnök-jelöltként, így valószínűleg Barti Tihamér és Borboly Csaba között dől majd el, hogy kit jelöl jövőben az RMDSZ csúcsvezetése.
Mindezen túl nevető harmadikként akár egy udvarhelyszéki jelölt is indulhat jövőben RMDSZ-es tanácselnökjelöltként, mert mindannyian jól tudjuk, hogy a politikában mindig vannak olyan háttéralkuk, amiknek csak egy-egy részét lehet előzetesen kikövetkeztetni – időnként viszont előállhat egy olyan forgatókönyv is, ami „pofán veri” a választópolgárt.
Borboly Csaba múlt csütörtökön olyan győzelmet kínlódott össze, amire nem lehet büszke; Tánczos pedig olyan vereségbe szaladt bele, ami megsüvegelendő. Mert nem vitás, hogy Borboly Csaba győzelme egy hanyatló, a csíki közösség által látványosan megvetett politikus „hattyúdala” – hiába is hangoztatja csütörtök óta tévesen azt, hogy „megerősödve folytatom a munkát az RMDSZ Csík Területi Szervezetének elnökeként”.
Borboly Csaba még mindig nem jött rá arra, hogy ő van az RMDSZ-ért, nem pedig fordítva. Ha ő ezzel nincs is tisztában, mi – és a csíkszéki polgármesterek és alpolgármesterek – tudjuk. És mi vagyunk többen.
Védőhálók felszerelésén dolgoznak a Maros völgyében, útlezárásokra lehet számítani.
A Vasgárda mint fogalom az utóbbi időben sűrűn előfordul a közbeszédben, miután az egyik versenyben maradt államelnökjelölt nyíltan a szellemi örökösének tartja magát. Lássuk, mit is jelentett ez a szervezett a romániai magyarságra nézve.
Kevesebb fagyoskodás, látványosabb élmény – így lehetne tömören összefoglalni a gyergyószentmiklósi mikulásváró estét.
Nem tartották be a megfelelő követési távolságot, ezért egymásba ütközött három személyautó Sepsiszentgyörgyön. Két utas sérült meg.
A motorok zúgását karácsonyi dalok kísérték, de villogó égősorok is távolról jelezték: a Mikulások megérkeztek Sepsiszentgyörgyre. A motorosok hatalmas tömeget vonzottak az utcákra, mi pedig ott voltunk, hogy megörökítsük az ünnepi pillanatokat.
Talán még sosem gyűlt össze annyi gyerek Mikulás napján Székelyudvarhelyen, mint csütörtök este: a város központi részén rengeteg apróság figyelte lélegzetvisszafojtva, hogy a Mikulás hogyan ereszkedik le a Ferences templom tornyáról.
Hosszú ideje tartó belső feszültségek eszkalálódtak a székelyudvarhelyi kórházban az utóbbi hetekben, napokban bekövetkezett lemondáshullámmal. Az intézmény vezetőjétől válságtervet kért az igazgatótanács, a polgármester gyors megoldást ígér.
Jó minőségű játékelemekkel felszerelt játszóteret építettek és parkosított közteret alakítottak ki a Székelykeresztúrhoz tartozó Fiatfalván, amelyet csütörtökön – az avatóünnepség után – vehetett birtokba a helyi közösség.
A bodzafordulói bíróság elrendelte egy 40 éves nagypataki férfi őrizetbe vételét, miután az kedden reggel a polgármesteri hivatal egyik munkatársának ütlegelésével fejezte ki elégedetlenségét.
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság legutóbbi jelentése a mezőgazdaságot ért károkat is összegzi. Ebből kiderül, Háromszéken idén a medvék és a vetési varjak jelentették a legnagyobb gondot.
10 hozzászólás