Hirdetés
Hirdetés

Titkos szavazással dönt több mint 130 küldött

Az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének négy évvel ezelőtti, elnökválasztó küldöttgyűlésén Borboly és Tánczos egy asztalnál ültek. Archív •  Fotó: Pinti Attila

Az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének négy évvel ezelőtti, elnökválasztó küldöttgyűlésén Borboly és Tánczos egy asztalnál ültek. Archív

Fotó: Pinti Attila

Két jelölt közül kell elnököt választania az RMDSZ Csíki Területi Szervezete küldöttgyűlésének szeptember 14-én, a jelenlegi elnök Borboly Csaba kihívója Tánczos Barna szenátor. Több mint 130 küldött dönt az elnök személyéről, közülük a legtöbben a vidéki és városi szervezeteket képviselik.

Kovács Attila

2023. szeptember 11., 21:162023. szeptember 11., 21:16

Hétfő délután járt le a jelentkezési határidő, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetéhez két elnökjelölt iratcsomóját nyújtották be, akik közül a szeptember 14-i csíkszeredai küldöttgyűlésen választanak elnököt, négyéves mandátummal. Becze István, a területi RMDSZ-szervezet ügyvezető elnöke kérésünkre a részletekről is beszélt.

Mint elmondta, az RMDSZ alapszabályzata rendelkezik arról, hogy kik alkotják a területi szervezet küldöttgyűlését, így

  • az utolsó népszámlálás szerinti magyar lakosság száma

  • és a legutóbbi parlamenti választáson az RMDSZ-re leadott szavazatok szerint oszlik meg a településeket képviselő választott küldöttek száma.

  • Ezenkívül vannak a korporatív küldöttek, mint a területi szervezet ügyvezető elnöksége, a TKT-elnök, a képviselő, a szenátor, csíki megyei önkormányzati képviselők,

  • ugyanakkor tizenöt személyt a Csík Területi Ifjúsági Tanács,

  • másik tizenötöt pedig a Csíki Területi Nőszervezet jelöl.

Ez 133 küldöttet jelent összesen, de amikor két tisztség, mint Becze esetében a megyei önkormányzati képviselői és ügyvezető elnöki is megjelenik, akkor csak egy szavazatra van lehetőség – tudtuk meg.

Minden helyi RMDSZ-szervezet elnöke tagja a küldöttgyűlésnek – Csíkban jó részük polgármester is. A területi ügyvezető elnök tudatta, az országos ügyvezető elnökség is jelen lesz a küldöttgyűlésen.

Hirdetés

„Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy demokratikus szervezetként megadjuk a lehetőséget bárkinek a megméretkezésre, szabályosan történjen a titkos szavazás, és

Idézet
ne érjen senkit kellemetlenség azért, hogy egyik vagy másik jelöltre szavazott.

Bízom benne, hogy a küldöttgyűlés után egy megerősödött szervezet lesz, és a végén, bármennyire ellenfelei voltak egymásnak a jelöltek, kezet tudnak fogni, és közösen tudunk együtt dolgozni, hisz a jövőben az erdélyi magyarság politikai képviseletéhez nagyon komolyan hozzá kell járulnunk” – fejtette ki Becze István.

korábban írtuk

Borboly vs Tánczos. Ki fog győzni Csíkszeredában?
Borboly vs Tánczos. Ki fog győzni Csíkszeredában?

Hétfő délutánig lehet leadni a jelölési dokumentumokat az RMDSZ csíki területi szervezetének elnöki tisztségére. Ketten már jelentkeztek, verseny várható.

Tánczos Barnától azt kérdeztük, miért fontos a csíki területi szervezet elnöki tisztsége. Mint mondta, a csíki RMDSZ-szervezet az egyik legerősebb szervezet volt mindig az erdélyi magyar politikában, de úgy érzi, ez

a hírnév csorbult az utóbbi években, és újításra van szükség.

„Olyan új kommunikációs módszerekre van szükség, amelyekkel nem rontjuk a csíki szervezet hírnevét, hanem javítjuk, amellyel példát tudunk mutatni másoknak is, és vissza tudjuk hozni azt a pozitív megítélését a szervezetnek, és a szervezetet vezető elnöknek, amelyet megérdemel ez a csíki székely közösség” – érvelt a szenátor.

korábban írtuk

Hadüzenet Borbolynak Tánczostól?
Hadüzenet Borbolynak Tánczostól?

Indul az RMDSZ csíki területi szervezetének elnöki tisztségéért Tánczos Barna szenátor. A jelenlegi elnök Borboly Csaba, őt váltaná le a jövő heti tisztújító közgyűlésen.

Kitért arra is, hogy a helyi szervezetek erős, jól teljesítő szervezetek, nekik szükségük van egy olyan kapocsra, amely megfelelő kommunikációt tud biztosítani a szövetség felső vezetésével, és amellyel

ki tudják harcolni azt, ami jár a csíki székely közösségeknek.

A kommunikáció mikéntjére vonatkozó kérdésünkre úgy értékelt, az, amit az utóbbi időben látunk a csíki területi szervezet vezetője részéről, nem mindenki számára vállalható, ezzel nem tud mindenki azonosulni, és szerinte hosszú távon ez veszélyforrás. Ezért gondolja úgy, hogy

a kommunikáció is példamutató kell legyen, amellyel mindenki azonosulni tud.

Borboly Csaba szerint – akitől azt kérdeztük, van-e szükség változásokra a szervezet tevékenységét, illetve a kommunikációt illetően – az a helyes, ha megtartjuk, ami jól működik, és változtatunk azon, ami nem vált be, vagy eljárt fölötte a idő. Utóbbi a közösségi médiában történő kommunikációra is vonatkozik, ami ugyan sok politikus számára nem komfortos, mert

az élő bejelentkezést nem lehet megtervezni, és ahol az embernek önmagát kell adnia, ott jelen van a hibázás lehetősége is

– vázolta az elnök. Hozzátette, ezt azért vállalja be, hogy minden eszközt és lehetőséget megragadjon a csíki emberekkel történő párbeszédre, mert ehhez egy postaládába dobott levél, egy sajtóközlemény, Facebook-bejegyzés nem elég.

Fontosnak tartja ezeket a fórumokat Székelyföldön, ahol hagyomány az egyenlő felek között folytatott párbeszéd.

Idézet
Nálunk a problémákat meg szokás vitatni, a megoldásokat közösen szokás kidolgozni. Ennek teremt fórumot a közösségi média

– foglalta össze Borboly, aki úgy látja, folyamatosan változni, alkalmazkodni kell, és ha a fiatalok a TikTokot használják, akkor a politikusnak is meg kell tanulnia ezt.

Hirdetés
6 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 21., kedd

Hivatalos értesítésnek tűnik, valójában csalás – SMS-es átverésre figyelmeztetnek

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismét figyelmeztetett, hogy továbbra is terjednek olyan SMS-ek, amelyekben csalók állítólagos bírságok vagy elmaradt befizetések rendezésére szólítják fel a címzetteket.

Hivatalos értesítésnek tűnik, valójában csalás – SMS-es átverésre figyelmeztetnek
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Veszélyes kutya harapott meg egy fiatalt Csíkszeredában

Megharapott egy veszélyesnek minősített kutya egy 26 éves férfit hétfőn Csíkszeredában, a Tudor Vladimirescu utcában. A sérültet kórházba szállították, az ügyben pedig büntetőeljárás indult.

Veszélyes kutya harapott meg egy fiatalt Csíkszeredában
2026. július 21., kedd

Pénzjutalomban részesülnek a nyári országos vizsgákon tízes átlagot elért diákok

Az oktatási minisztérium közvitára bocsátott kedden egy kormányhatározat-tervezetet, amely szerint pénzjutalomban részesítik a 2026. június-júliusi országos vizsgákon tízes átlagot elért diákokat.

Pénzjutalomban részesülnek a nyári országos vizsgákon tízes átlagot elért diákok
2026. július 21., kedd

Az Azomureș vegyipari kombinát munkáját is segíteni fogja a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges platform

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy a fekete-tengeri gázkitermelés Romániát az Európai Unió legnagyobb földgáztermelőjévé teszi.

Az Azomureș vegyipari kombinát munkáját is segíteni fogja a fekete-tengeri földgáz kitermeléséhez szükséges platform
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Harmadik napja akadozik a vízszolgáltatás Szászrégenben

Hetvenkét órája dolgoznak a vízszolgáltató ügyeletesei Szászrégenben, ahol meghibásodott az a nagyméretű vízvezeték, ami az üzemből ellátja a várost. Az illetékesek szerint kedd estig megoldódhat a probléma.

Harmadik napja akadozik a vízszolgáltatás Szászrégenben
2026. július 21., kedd

A kataszeri nyilvántartást megbénító kibertámadás a gazdaságra is kihat

Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) informatikai rendszereit megbénító kibertámadás a lakáspiac élénkülésének időszakában történt, hatásai pedig az egész gazdaságban érezhetők – vélik ingatlanpiaci tanácsadók.

A kataszeri nyilvántartást megbénító kibertámadás a gazdaságra is kihat
2026. július 21., kedd

Két ittas sofőrrel szemben intézkedtek Hargita megyében, egyiküket őrizetbe vették

Két, alkohol befolyása alatt vezető sofőrrel szemben intézkedtek vasárnap a Hargita megyei rendőrök. Egy székelyudvarhelyi férfi ellen büntetőeljárás indult, míg egy jogosítvány nélkül vezető csíkkozmási férfit 24 órára őrizetbe vettek.

Két ittas sofőrrel szemben intézkedtek Hargita megyében, egyiküket őrizetbe vették
Hirdetés
2026. július 21., kedd

Több mint 3000 cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az év első öt hónapjában

Az év első öt hónapjában 13,62 százalékkal 3146-ra nőtt a fizetésképtelenné vált cégek és egyéni vállalkozók (PFA) száma a 2025 azonos időszakában regisztrált 2769-ről – derül ki a Cégnyilvántartási Hivatal honlapján kedden közzétett adatokból.

Több mint 3000 cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az év első öt hónapjában
2026. július 21., kedd

Tűz ütött ki egy tartályhajón, három tengerész megsérült Konstancán

Három tengerész megsérült, miután tűz ütött ki a libériai felségjelzésű Gas Lisbon LPG-tartályhajón a Fekete-tengeren, Sfântu Gheorghe településtől mintegy 14 tengeri mérföldre.

Tűz ütött ki egy tartályhajón, három tengerész megsérült Konstancán
2026. július 21., kedd

Közzétették a tanárok véglegesítő vizsgájának óvás előtti eredményeit

Közzétették kedden a tanárok véglegesítő vizsgájának óvás előtti eredményeit; 6345 pedagógus ment át a vizsgán, közülük 40-en tízes átlaggal.

Közzétették a tanárok véglegesítő vizsgájának óvás előtti eredményeit
Hirdetés