Tavasz közepén még az erősödő szárazság, most a túl sok csapadék gyűjti meg a gazdák baját
Fotó: Gecse Noémi
Az aszály után a túl sok eső okoz gondokat a mezőgazdaságban, májusban a csapadék sokéves átlagának több mint dupláját mérték. Ez akadályozza a mezőgazdasági munkák elvégzését, és elősegítheti a levélbetegségek megjelenését. A Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője szerint nincs túl jó hangulat a növénytermesztők körében.
2019. június 11., 11:422019. június 11., 11:42
A rendkívül csapadékos májusi időjárás miatt a gazdák egy része nem vagy csak hiányosan tudta elvégezni a szükséges gyomirtási, növényvédelmi munkálatokat a földeken. A probléma leginkább a burgonyatermesztést érinti.
„Annyi eső esett, hogy alig lehet dolgozni. Félünk, nehogy megismétlődjön a tavalyi probléma. Nincs túl jó hangulat a növénytermesztők körében” – vázolta a helyzetet Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Elmondta, májusban négyzetméterenként 160–190 liternyi csapadék esett, ami több mint duplája a sokéves májusi átlagmennyiségnek. Az igazgatósághoz mintegy 90 hektárnyi mezőgazdasági földterületre vonatkozóan érkezett kárbejelentés.
A gabonaföldeken nincs gond, ha megművelőik ki tudták szórni a növényvédelmi szereket, de később a sok csapadék miatt még azokon is megjelenhetnek a levélbetegségek, azonban ez főképp a burgonyaföldeket veszélyezteti – magyarázta Török Jenő.
A mezőgazdaságból élőknek nem kedvez az idei szezon kiegyensúlyozatlan időjárása. Igaz ugyan, hogy jól kezdődött az idény, és a gazdák el tudták végezni a tavaszi munkálatokat, de később az egyre fokozódó csapadékhiány és a hajnali fagyok miatt szinte teljesen megálltak a fejlődésben a gabonafélék az őszi és tavaszi vetésekben, és a legelők, kaszálók is kiszáradtak. Az említett tényezők miatt
noha elmondta, hogy parcellánként eltér az időjárás okozta károk mértéke. Akkor négyzetméterenként még legalább 60–70 liter csapadékra lett volna szükség a földeken ahhoz, hogy legalább a talaj felső rétegében kiegyenlítse a több mint fél év alatt kialakult csapadékhiányt.
Nehéz év volt a tavalyi is a gazdálkodásból élőknek Hargita megyében: tavasszal a szárazság, később pedig a túl sok csapadék veszélyeztette a termést. Tavaly júniusban olyan nap is volt, amikor a lehullott eső mennyisége megközelítette az egyhavi átlagot. A mezőgazdasági idény végére azonban szerencsésen alakult az időjárás, és a növényvédelmi munkák is eredményesek voltak, így viszonylag jó lett a termésátlag.
Noha idén 18 napos rendezvénysorozat volt a városünnep, és egybeesett minden idők legnagyobb sepsiszentgyörgyi sporteseményével, a jégkorong-világbajnoksággal, de így is emlékezetes marad az idei Szent György Napok.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Számos utcában nyomáscsökkenés és vízhiány léphet fel május 14-én, szerdán Csíkszeredában. A vízszünetre munkálatok miatt kell számítani – értesít a Harvíz Rt sajtóosztálya.
Ismét hideg reggelre ébredtünk, a májusi hidegfront tovább érezteti hatását.
Kedden kezdődik a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Lezárult az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza. Háromszéken és Maros megyében minden magyar osztály megalakulhat, amelyet beterveztek, de sehol nincs túljelentkezés. Olyan is van, amely létszám alatt indulna el.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
szóljon hozzá!